Wierzba purpurowa - opis i uprawa

Salix purpurea charakteryzuje się przede wszystkim elastycznymi, cienkimi pędami, które rosną dość gęsto, o zabarwieniu purpurowo-czerwonym. Stąd właśnie jej nazwa. Im starsze gałęzie tym przybierają kolor szarozielony. Ze względu na rodzaj pędów krzewy wierzby purpurowej doskonale sprawdzają się w wikliniarstwie, czyli jako wiklina przy wyplataniu różnego rodzaju przedmiotów.

Wierzba purpurowa posiada odwrotnie lancetowate i matowe liście. Od góry są one ciemnozielone, zaś sinozielone na spodzie. Jej liście sięgają do 12 cm długości. Na pędzie rosną skrętolegle, lecz zdarzają się też liście wyrastające naprzeciwlegle. Jest to charakterystyczne tylko dla tego gatunku. Wierzba czerwona jest rośliną dwupienną. Posiada żeńskie oraz męskie dwucentymetrowe „kotki”. Krzewy tego gatunku wierzby mają kulistą formę. Może urosnąć do 3 metrów wysokości. Okres jej kwitnienia przypada od marca do czerwca. Jej kwiaty produkują nektar, a zapylane są przez owady. Z kolei nasiona wierzby czerwonej są rozsiewane przez wiatr.

Zobaczyć ją można przede wszystkim na podmokłych terenach, czyli wdolinach rzek, w okolicach stawów, na mokrych łąkach. Jest to związane z jej wymaganiami co do wilgotności podłoża. Urośnie przy tym na glebie ubogiej w składniki mineralne, piaszczystej lub żwirowej. Nie ma żadnych wymagań, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. Można ją formować dowolnie przez podcinanie np. na żywopłot z wierzby purpurowej.

Zastosowanie i odmiany wierzby czerwonej

Jej uprawa ma głównie zastosowanie w wikliniarstwie, ale też powszechnie obsadza się nią brzegi rzek, gdzie wzmacnia wały przeciwpowodziowe i chroni przed wymywaniem przez nurt wody. W wikliniarstwie, do pozyskania wikliny wykorzystuje się szczególnie jej odmiany, takie jak np. Jagiellonka czy Piankówka.

Wierzba czerwona ze względu na dekoracyjne, kolorowe pędy, urocze kwiatostany i kształt korony gęsty, jest uprawiana również, jako krzew ozdobny w parkach i ogrodach. Jej najbardziej dekoracyjne odmiany to m.in. Nana, Pendula. Znane są przede wszystkim piękne żywopłoty z udziałem tych odmian wierzby purpurowej.

Kora wierzby purpurowej znana jest również ze swoich właściwości leczniczych, ponieważ zawiera m.in. flawonoidy i glikozydy- szczególnie cenna jest salicyna. Ma ona właściwości przeciwzapalne, dlatego stosuje się z niej napary przy przeziębieniach, gorączkach albo stanach reumatycznych. W tym celu korę zbiera się na wiosnę, głównie z 3-letnich pędów. Z powodzeniem zastąpi syntetyczny kwas acetylosalicylowy.

Wierzba purpurowa ładnie się prezentuje w ogrodzie ze względu na kolor swoich gałązek. Większość odmian nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych.
Wierzba purpurowa - cena sadzonki, uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany

Sadzonki Salix purpurea i ceny

Najpopularniejsze sadzonki wierzby purpurowej to salix purpurea Nana. Jest to niewielki i gęsty krzew, sięgający do 1,50 metra wysokości o kulistej formie. Wśród wierzb purpurowych wyróżniają ją niebieskawy kolor liści. Polecana na stanowiska słoneczne czy półcieniste. Sadzonki o wysokości 20-50 cm kosztują około 20 zł.

Sprawdzi się jako ozdoba w przydomowym ogrodzie, jednak wówczas jej uprawa opiera się na regularnym nawadnianiu. Bardzo dobrze znosi przycinanie, co pozwala na wymyślne jej formowanie. Najczęściej jest to np. żywopłot z wierzby purpurowej. Nana prezentuje się ładnie zarówno w pojedynkę, jak i w nasadzeniach grupowych.

Salix purpurea Pendulato kolejna popularnaodmiana wierzby purpurowej kupowana dla dekoracji ogrodów. Wyróżniają ją łukowato wygięte cienkie pędy, które formują parasolowatą koronę. Liście penduli są jasnozielone z wierzchu, a pod spodem srebrnoszare. Nie potrzebuje wyjątkowych warunków, jednak najlepsze będą te słoneczne z odpowiednią wilgotnością. Odporna na mróz i upały. Koszt sadzonki sięgającej od 20 do 50 cm to około 20 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny