Charakterystyka Salix udensis

Wierzba sachalińska to miododajna i szybkorosnąca roślina, której pędy zdobią ogrody nawet w trakcie zimy. W Polsce sekka prowadzona jest w formie krzewu. Nazwana została wierzbą smoczą, ze względu na wygląd i barwę swoich pędów, które myślami oddalają nas do Chin, gdzie według legend, królowały smoki. Bardzo często właśnie w takich ogrodach jest używana.

Krzew ten, podobnie jak u innych odmian tego gatunku, posiada długie i lancetowate liście. Są one z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, natomiast od spodu delikatnie owłosione, przez co ich barwa wydaje się być srebrno- zielona. Liście można zobaczyć po pojawieniu się kwiatów.

Same kwiaty zebrane są w kotki, tzw. bazie, które w trakcie kwitnienia pokrywają się złotawym pyłkiem. Można się ich spodziewać na przełomie III i IV. Natomiast z pewnością najbardziej dekoracyjnym elementem tego krzewu są jego pędy. Wyglądem przypominają one wstążkę. Są lekko spłaszczone i w czerwonym kolorze. Warto jednak wiedzieć, że tylko część pędów jest w stanie wytworzyć te dekoracyjne.

Wierzba sachalińska - wymagania i pielęgnacja

Uprawa sekki nie jest trudna, gdyż jest ona mało wymagająca. Wystarczy sprostać podstawowym warunkom, w których rośnie. Mowa tu przede wszystkim o ciepłym i słonecznym stanowisku oraz wilgotnej i żyznej glebie. Warto zaznaczyć, że wierzba smocza zniesie nawet lekko zacienione stanowiska.

Krzew ten nie jest wymagający co do gleby, natomiast lubi takie, których odczyn jest lekko kwaśny. Jest on również odporny na zanieczyszczenia powietrza a także na mrozy. Ważne, by w trakcie długotrwałych suszy podlewać go. Salix udensis nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Ważnym elementem pielęgnacji jest cięcie. Wierzba sachalińska bardzo dobrze je znosi. Cięcie wykonuje się co drugi rok. Wycina się wtedy połowę pędów aż do samej ziemi. Warto delikatnie przyciąć także te, które uległy uszkodzeniu. Co do nawożenia, lepiej wybrać nawozy organiczne i te o wolnym działaniu. Stosuje się je na przełomie III i IV, a gdy decyzja padnie na nawozy szybko- działające, wtedy termin przypada w okresie od końca IV aż do końca VI.

Rozmnażanie i zastosowanie wierzby sachalińśkiej

Rozmnażać wierzbę smoczą można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozmnażanie przez podział. Wykorzystuje się do tego gałązki żeńskich okazów, które najlepiej pobrać w trakcie kwitnienia. Drugim sposobem jest rozmnażanie przez zdrewniałe pędy, które sadzi się bezpośrednio do podłoża, którym jest mieszanina torfu z piaskiem. By przyspieszyć proces, można użyć ukorzeniacza. Przy obu sposobach najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci, przez częste podlewanie. Warto też do momentu przyjęcia się, nawozić roślinę nawozem do drzew liściastych.

Uprawa nie jest skomplikowana, za to zastosowań krzewu jest wiele. Przede wszystkim stosuje się go w ogrodach przydomowych, zarówno małych i dużych. Można także uprawiać ją w skrzyniach, donicach oraz wazonach. Parki, skwery, balkony, tarasy oraz patia to również doskonałe miejsca dla tej rośliny, w których doda niesamowity wystrój i stworzy niepowtarzalną atmosferę.

Wierzba sachalińska jest idealna dla początkujących ogrodników, którzy chcą ozdobić swój ogród w dostępnej cenie. Cena za sadzonkę wynosi ok. 15-30zł. Koszty są zdecydowanie niskie w odniesieniu do korzyści, które ona przynosi. Jest świetnym dodatkiem do ogrodów japońskich, skwerów miejskich i okręgów przemysłowych oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Jej niska cena i wyjątkowość uznawane są też we florystyce. Warto jest nabyć tę roślinę, by móc cieszyć się jej pięknem w swoim ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny