Wierzba szara – charakterystyka krzewu

Wierzba szara czy też wierzba łoza to krzew ozdobny, rozgałęziający się na boki, dorastający do około 5 metrów wysokości. Jej nazwa wzięła się od szarozielonego koloru jej kory oraz pędów. Drewno pod korą ma charakterystyczne wystające do 1,5 cm listewki. Pędy tego gatunku wierzby są filcowato owłosione i dorastają do 2,5 cm średnicy. Liście akże owłosione, osiągają do 1 cm długości. Z tego powodu nazywana jest też wierzbą omszoną.

Kwiaty wierzby szarej zebrane w żeńskie i męskie, dwubarwne, jajowate „kotki”, które w czasie owocowania wydłużają się. Okres kwitnienia tego gatunku wierzby przypada od marca do końca kwietnia. Najczęściej zanim pojawią się liście. Wierzba omszona jest miododajna oraz owadopylna. Naturalne rośnie na podmokłych terenach np. torfowiskach, brzegach rzek lub łąkach.

Ten gatunek wierzby jest mało zmienny. Ewentualna zmienność dotyczy z reguły kształtu liści wierzby szarej. Przez to wyróżnia się odmianę wąskolistna ‘angustifolia’ oraz odmianę szerokolistną ‘latifolia’. Wierzba szara lubi stanowiska słoneczne. Gdy zasadzimy ją w zacienieniu, to wówczas stanie się mniej owłosiona.

Owoce wierzby szarej oraz uprawa Salix cinerea w ogrodzie, a także charakterystka rośliny, sadzenie, pielęgnacja i uprawa
Wierzba szara w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja, porady

Salix cinerea w ogrodzie

Wierzba to roślina w formie drzewa oraz krzewu. Na całym świecie występuje ich przeszło 350 różnych gatunków. W naszym kraju znane jest zaledwie 28 z nich. Do ogrodu warto wybrać te mniejsze odmiany, czyli w formie krzewu. Wierzba szara jest chętnie uprawiana w Polsce jako krzew ozdobny w ogrodach.

Najczęściej sadzi się ją w pobliżu oczek wodnych, ze względu na swoje wymagania co do wilgotności. Preferuje raczej słoneczne stanowiska. Warto o tym pamiętać przy jej wyborze. Aby Salix cinerea jeszcze lepiej się prezentowała w naszym ogrodzie warto ją co jakiś czas podcinać. Wszystkie gatunki wierzb bardzo dobrze znoszą podcinanie.


Decydując się na wierzbę szarą w swoim ogrodzie, poleca się pod jej korzenie wsypać trochę kompostu oraz mocno podlać wodą. Wówczas mamy gwarancję, że na pewno się przyjmie. Do ogrodu poleca się mniejsze odmiany wierzby szarej, np. ticolor czy wierzba smocza. Będą się dobrze prezentować sadzone w pojedynkę.

Odmiany wierzby szarej do ogrodu

Jedną z ciekawszych odmian wierzby łozy, którą można posadzić w swoim ogrodzie jest wierzba szara Tricolor. Charakteryzuje się trójkolorowymi liśćmi, które są wybarwione na kolor zielono-czerwono-biały. Najkorzystniej będzie wyglądać, jeśli posadzimy ją na ciemniejszym tle innych roślin. Tricolor nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Inną ciekawą odmianą do ogrodu jest wierzba o płaskich gałęziach nazywana wierzbą smoczą, inaczej sachalińską. Ta wierzba o płaskich gałęziach dorasta zaledwie do 3 metrów, dlatego będzie idealna nawet do małych ogrodów. Jej liście są lancetowate, błyszczące i zielone. Pod spodem srebrno-zielone i omszone.

Ta wierzba o płaskich gałęziach nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, przez co będzie odpowiednia dla początkujących ogrodników. Oczywiście jak każdej wierzbie należy zapewnić jej odpowiednią wilgoć. Dla lepszego efektu można ją przycinać. Jeśli posadzimy ją w donicach czy skrzynkach, będzie doskonałą ozdobą tarasów. Ciekawostką jest, iż jej oryginalne pędy są wykorzystywane powszechnie we florystyce do dekoracji bukietów. Ponadto często sadzi się ją w ogrodach w stylu japońskim. Wierzba omszona to wybór do ogrodu wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej