Wierzbówka kiprzyca - charakterystyka rośliny

Wierzbówka kiprzyca - skąd pochodzi

Wierzbówka kiprzyca - Epilobium angustifolium, znana jest również jako wierzbownica kiprzyca, ale również wierzbówka wąskolistna. Roślina ta zalicza się do rodziny wiesiołkowatych - Onagraceae. Rośliny z tej rodziny są rozpowszechnione na całym świecie, jednak największe zróżnicowanie tych roślin przejawia się w Andach oraz zachodniej części Ameryki Północnej. Warto wiedzieć, że do wiesiołkowatych zalicza się około 656 gatunków, które pogrupowane są w około 22 rodzajach.

Do rodziny wiesiołkowatych - Onagraceae, zaliczane są rośliny, których kwiaty i owoce są jadalne, między innymi te z rodzaju fuksja, ale również cechują się jadalnymi liśćmi i owocami, jak w przypadku rodzaju wiesiołek. Co więcej, do rodziny zalicza się wiele rodzajów roślin ozdobnych, między innymi fuksja, klarkia, wiesiołek, czy też wierzbownica.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest wierzbówka kiprzyca - Epilobium angustifolium. Otóż warto wiedzieć, że nazwa tego gatunku pochodzi od wyglądu jej liści, które są w dużym stopniu podobne do wierzby. Roślina ta występuje naturalnie w Ameryce Północnej, w Europie i Azji. Ma ona zasięg okołobiegunowy. W samej Polsce jest bardzo pospolita na terenie całego kraju.

Wierzbówka wąskolistna - cechy charakterystyczne rośliny

Kiedy interesujemy się rośliną, jaką jest wierzbówka wąskolistna, powinniśmy wiedzieć, czym się ona charakteryzuje. Otóż z kłącza rośliny wyrastają łodygi, które dorastają do około 50-150 cm wysokości, a czasami, jeśli warunki są sprzyjające, roślina może dorosnąć nawet do 200 cm wysokości. Łodygi są wzniesione, nagie i zabarwione na czerwono. Mogą być one pojedyncze lub rozgałęzione.

Liście ułożone są na pędzie skrętolegle. Mają one lancetowaty lub podłużnie eliptyczny kształt. W dotyku są miękkie, a ich nasady, tak jak i końce są zaostrzone. Od spodu liście są jaśniejsze i mają wystające unerwienie boczne. Z kolei owocem są owłosione torebki, w których znajdują się nasiona rośliny. Nasiona występują bardzo licznie, przez co nie ma problemu z ich pozyskaniem. Pojedyncze nasiono jest gładkie i pokryte białym puszkiem.

Oczywiście jedną z najważniejszych części są jej kwiaty. Kwiaty wierzbówki kiprzycy pojawiają się w szczytowych gronach i mają średnicę około 2-4 cm. Płatki korony wybarwiają się na różowoczerwony kolor z lekkim fioletowym odcieniem. Są one szerokie i płytko wcięte. Charakterystyczne jest również to, że działki kielicha są owłosione, a szyjka słupka ma czterołatkowe znamię. Częścią podziemną rośliny jest kłącze, które jest krótkie i czołgające się. Dodatkowo kłącze to wytwarza mięsiste rozłogi, które mają wydłużone międzywęźla. Co więcej, pokryte są one mięsistymi, ustawionymi skrętolegle i białymi łuskami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z opisem kwiatu wierzbówki.

Epilobium angustifolium - uprawa i rozmnażanie wierzbówki

Kiedy interesujemy się takimi roślinami, jak np. oset, wiciokrzew przewiercień, wierzbówka kiprzyca, czy też innymi roślinami, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczące uprawy mają te rośliny. W przeciwnym razie wiciokrzewy przewiercienie, osty, czy też wierzbówki wąskolistne nie będą rozwijały się prawidłowo.

Bardzo istotne jest to, by zadbać o odpowiednie podłoże i stopień nasłonecznienia dla naszych sadzonek. Tylko w ten sposób zadbamy o to, by nasze sadzonki rozwijały się prawidłowo. W przeciwnym razie na naszych roślinach mogą pojawić się choroby grzybowe, których pojawienie się wielokrotnie spowodowane jest właśnie złym stanowiskiem.

Zacznijmy od tego, że wierzbówka kiprzyca to roślina, która posadzona w ogrodzie rośnie szybko, przez co staje się mocną konkurencją dla innych roślin. Dlatego też powinniśmy dokładnie przemyśleć to, w towarzystwie jakich roślin ją posadzimy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wydzielenie dla niej ograniczonej powierzchni i oddzielenie jej specjalnymi obrzeżami wkopanymi w ziemię.

Nie zapominajmy o tym, że rośliny te najlepiej rozwijają się na glebach próchniczych, a także stanowiskach nasłonecznionych. Właśnie też w takim miejscu powinny być wysiewane nasiona. Oczywiście wierzbówka może być również rozmnażana na inne sposoby, a mianowicie przez podział kłączy wczesną wiosną i jesienią.

Roślina wierzbówka kiprzyca, Epilobium angustifolium w czasie kwitnienia, a także właściwości lecznicze i zastosowanie
Jakie właściwości lecznicze ma wierzbówka kiprzyca, Epilobium angustifolium, czyli opinie i co warto wiedzieć

Wierzbówka wąskolistna - zastosowanie i właściwości lecznicze

Epilobium angustifolium - co powinniśmy wiedzieć o właściwościach leczniczych ziela

Wierzbówka kiprzyca to roślina dość popularna, a dodatkowo jej cena nie jest wysoka. Oczywiście to, w jakiej cenie zakupimy tę bylinę, zależy od tego, na jaki sklep się zdecydujemy. Jednak z reguły cena za 200 sztuk nasion wynosi około 3-4 zł, co jest naprawdę niewielkim kosztem w porównaniu do innych roślin.

Niewiele jednak osób wie, że wierzbówka kiprzyca - Epilobium angustifolium, to ziele, które przez wiele lat było stosowane jako herbata. Herbaty w tej rośliny były pierwszymi herbatami, które przygotowywane były w naszym kraju. Z czasem jednak herbata z kiprzycy odeszła w zapomnienie, ponieważ do naszego kraju dotarły herbaty z Indii.

Warto jednak wiedzieć, że ziele wierzbówki ma bardzo pomocne dla naszego zdrowia właściwości lecznicze. Otóż roślina wykazuje działanie przeciwbakteryjne, antyandrogenne, przeciwzapalne, a także odtruwające. Ponadto działa ona odtruwająco, wzmacniając przy tym procesy detoksykacji, pobudza ona regenerację tkanki nabłonkowej, przez co wykorzystywana była wielokrotnie przy skaleczeniach oraz działa ono uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwalergicznie i przeciwwysiękowo. Niektórzy również twierdzą, że spożywanie ziela wierzbówki zapobiega nowotworom i hamuje przerost gruczołu krokowego.

Inne zastosowania wierzbówki wąskolistnej - co warto wiedzieć

Kiedy wiemy już, jakie właściwości lecznicze ma ziele wierzbówki wąskolistnej, warto dowiedzieć się również, gdzie indziej znajduje swoje zastosowanie ta pospolita roślina. Powinniśmy wiedzieć, że w medycynie ludowej wierzbówka była źródłem witaminy C i prowitaminy A.

Poza tym jest to roślina miododajna, która cechuje się dużą wydajnością miodową. Z jednego ha powierzchni, na której rośnie ta bylina, możemy uzyskać nawet około 600 kg miodu. Ponadto z puchu kielichowego wierzbówki wykonywano knoty do świec. Wierzbówka kiprzyca to również roślina ozdobna, która ceniona jest za swoje obfite kwitnienie.

Nie zapominajmy jednak o tym, że rośliny te są pospolitymi chwastami, które czasami pojawiają się na polach uprawnych, głównie na ich obrzeżach. Natomiast jest ona bardzo poważnym problemem na pastwiskach i łąkach, ponieważ zagłusza ona rozwój roślin łąkowych i nie jest wartościowa dla zwierząt gospodarstwa domowego. Jednak zwalczanie jej nie jest trudne.

ikona podziel się Przekaż dalej