Wilczomlecz

Ilustracja wilczomlecz

Wilczomlecze obejmują ponad 2000 gatunków roślin, wśród których są zarówno rośliny doniczkowe, sukulenty, drzewa, krzewy jak i rośliny ozdobne. Występują wśród nich zarówno rośliny ozdobne, jak na przykład popularna Gwiazda Betlejemska, jak i pospolite chwasty jak wilczomlecz ogrodowy. Popularną rośliną doniczkową jest wilczomlecz trójżebrowy lub wilczomlecz lśniący. Bylina dekoracyjna uprawiana w ogrodzie to wilczomlecz złocisty. Wilczomlecz jest trujący, gdyż zawiera mleczko ze związkami cyjanogennymi.

Wilczomlecz - najpopularniejsze rośliny

Wilczomlecz - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Wilczomlecz - odmiany, charakterystyka, zdjęcia, rozmnażanie, uprawa

Każdy kojarzy piękną roślinę doniczkową Gwiazda Betlejemska, którą dekorujemy świąteczny stół na Boże Narodzenie. Jako roślinę doniczkową hodujemy też ciekawy kaktus, który na brzegach łodygi ma kolce i liście. W ogrodzie wyrywamy chwasty, które po przełamaniu łodygi mają białe mleczko. Mało kto wie, że wszystkie te rośliny to wilczomlecze. Ich gatunki i odmiany różnią się wyglądem, mają jednak tę wspólną cechę, że są trujące. Przedstawiamy jakie gatunki wilczomlecza możemy hodować w doniczce lub w ogrodzie i jak wygląda ich pielęgnacja.

Wilczomlecz ogrodowy i doniczkowy

Jak wygląda wilczomlecz - ciekawe odmiany

Rodzina wilczomleczowatych obejmuje ponad 2000 gatunków i jest to rodzina bardzo zróżnicowana. Wśród wilczomleczy mamy zarówno rośliny jednoroczne, byliny, pnącza, jak i sukulenty, a nawet krzewy i drzewa. Warto wiedzieć, że wilczomlecz jest trujący. Posiada rodzaj mleczka, który zawiera toksyczne związki cyjanogenne. Najbardziej znanym gatunkiem wilczomlecza jest poinsecja, popularnie zwana Gwiazdą Betlejemską.

Do wilczomleczy należą zarówno rośliny doniczkowe jak i ogrodowe, jak również popularne chwasty. Najbardziej znane i popularne odmiany to:

  • wilczomlecz nadobny, poinsecja, Gwiazda Betlejemska - roślina ta pochodzi z Gwatemali i Meksyku, została spopularyzowana jako domowy kwiat doniczkowy kupowany na Boże Narodzenie, gdyż jej liście ciemnozielone i czerwone idealnie pasują do tradycyjnych barw świątecznych,
  • wilczomlecz lśniący, korona cierniowa - uprawiany jako domowa roślina doniczkowa ze względu na piękne długo kwitnące kwiaty. Prawdziwe kwiaty tej rośliny są niepozorne, zaś to co wygląda na płatki jest właściwie przebarwionymi liśćmi. Roślina ta zmienia się w czasie wzrostu. Młoda jest rośliną liściastą, zaś starsza wytwarza ostre kolce.
  • wilczomlecz trójżebrowy przypomina kaktus, który ma zarówno liście jak i kolce,
  • wilczomlecz złocisty jest zieloną rośliną uprawianą często w ogrodach lub na balkonach,
  • wilczomlecz opasły wygląda jak gruby kaktus i pochodzi z Afryki.

Wśród wilczomleczy są także chwasty, jak popularny w Polsce wilczomlecz ogrodowy. Jest pospolitą rośliną porastającą leśne polany, łąki, pastwiska, przydroża czy rowy. Jest rośliną jednoroczną. Wilczomlecz ogrodowy kwitnie całe lato tworząc nieduże, żółtozielone kwiaty na wierzchołkach pędów. Dość szybko się rozrasta, dlatego też jeśli nie chcemy go w ogrodzie, warto go szybko pielić.

Uprawa wilczomlecza w ogrodzie i w doniczce - pielęgnacja, rozmnażanie

Uprawa Gwiazdy Betlejemskiej

Gwiazda Betlejemska jest popularnym kwiatem doniczkowym, który kupujemy zimą na Boże Narodzenie. Jej ciemno zielone i czerwone liście świetnie pasują do barw świątecznych. Roślina ta pochodzi z Meksyku i została spopularyzowana na świecie w XIX wieku.

Poisencja wymaga stanowiska jasnego i ciepłego, choć nie bezpośrednio na słońcu, czy przy kaloryferze. Kłopotliwe jest jej podlewanie, gdyż nie znosi ani przesuszenia, ani zalania. Najlepiej podlewać ją co 2 dni. Warto ją także nawozić nawozem do kwiatów co 2 tygodnie.

Naturalnym procesem jest tracenie liści przez Gwiazdę Betlejemską pod koniec zimy. Dlatego też wiele osób wyrzuca roślinę, sądząc że po prostu zwiędła. Roślinę można jednak przezimować. Dokładnie przycinamy roślinę, tak aby pozostało tylko kilka pąków. Następnie umieszczamy ją na 4 - 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu. Dostęp do światła nie ma znaczenia. Rośliny nie podlewamy i nie nawozimy.

Wiosną poinsecję przesadzamy do nowej ziemi. Obficie podlewamy, aby pobudzić ją do wzrostu. Latem warto jest roślinę przycinać, aby zanadto nie wybujała. Niestety często zdarza się, że poinsecja nie zakwita ponownie. Pięknie wybarwione górne liście wymagają szczególnych warunków, które zapewnia hodowca, zaś w domu rzadko się udają. Można od końca listopada, przez okres około 4 - 6 tygodni pozostawiać ją w kompletnej ciemności przez 14 godzin na dobę, na przykład przykrywając czymś. Może się jednak zdarzyć, że nie odniesie to skutku. Dlatego też większość osób traktuje poinsecję tylko jako jednorazową ozdobę świąteczną.

Pielęgnacja wilczomlecza lśniącego - korony cierniowej

Ciekawą i nieco zapomnianą rośliną jest wilczomlecz lśniący. Roślina ta może sprawiać kłopoty, gdyż starsze okazy tworzą grube, zdrewniałe łodygi pokryte gęsto ostrymi kolcami. Nie ma tego problemu u młodych roślin, gdyż łodygi kryją się pod liśćmi. Natomiast po kilku latach roślina staje się plątaniną kolczastych łodyg, którymi można się zranić w czasie pielęgnacji rośliny lub gdy się ona przewróci na dziecko lub zwierzaka. Dlatego też lepiej postawić wilczomlecza w dużym pomieszczeniu, gdzie nie ma dzieci ani zwierząt domowych.

Roślina ta jest łatwa w uprawie i bardzo ozdobna. Wprawdzie kwiaty wilczomlecza są niepozorne, lecz otoczone są różowymi liśćmi przypominającymi płatki. Roślina tworzy duże, piękne, kuliste kwiatostany. Wilczomlecz wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Najlepiej czuje się na południowym parapecie. Latem można wynieść go na balkon, lecz zimę musi spędzić w ciepłym pomieszczaniu. Roślina ta lepiej znosi suszę niż zalanie, dlatego też podlewamy ją kiedy ziemia przeschnie. Wilczomlecz nie lubi przestawiania, zimna, cienia i zalania. Może wtedy tracić liście.

Wilczomlecz trójżebrowy - uprawa w domu

Popularnym kwiatem doniczkowym jest Euphorbia trigona Wilczomlecz trójżebrowy, który jest sukulentem o długich, pionowych pędach o trójkątnym przekroju. Z powodu kolców i mięsistej łodygi jest mylony z kaktusem. Ma on na brzegach zarówno kolce jak i liście, co czyni jego kształt ciekawym i dekoracyjnym. Niektóre jego odmiany pięknie przebarwiają się w odcieniach brązowych i czerwonych. Domowy wilczomlecz trójżebrowy nie zakwita.

Wilczomlecz trójżebrowy jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi słoneczny parapet, lecz rośnie także w cieniu. Jego pielęgnacja sprowadza się do starannego podlewania, tak aby nie zalać rośliny. Wiosną podlewamy go co 2 tygodnie, latem co tydzień, a zimą wcale. Bardzo ważne jest, aby podłoże wilczomlecza miało odpowiedni drenaż, tak aby nie doszło do gnicia z powodu nadmiernej wilgoci. Dobra będzie ziemia do kaktusów. Możliwe jest rozmnażanie wilczomlecza w warunkach domowych. Wierzchołki możemy odciąć i posadzić w przepuszczalnym podłożu. Należy sadzonkę zanurzyć w wodzie, aby zatamować wyciek soku, a następnie osuszyć.

Wilczomlecz jest trujący, dlatego też prace pielęgnacyjne powinny być wykonywane w rękawiczkach, a nawet w okularach ochronnych. Warto zrezygnować z rośliny, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta.

Wilczomlecz złocisty - piękna bylina do ogrodu

Wilczomlecz złocisty lub pstry tworzy okazałe, półokrągłe kępy o wysokości do 40 cm. Jest to popularna ozdobna bylina, chętnie sadzona w ogrodzie. Na prostych łodygach skrętoległe ułożenie liści tworzy charakterystyczne piętra. Na szczycie pędów pojawiają się kwiaty, które są niepozorne, lecz otaczają je żółte liście wyglądające jak płatki. Wiosną roślina tworzy piękną, żółtą kopułę, zaś jesienią przebarwia się na czerwony kolor.

Wilczomlecz pstry lubi stanowisko mocno nasłonecznione i przepuszczalne gleby o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Nie lubi zaś ciężkiego, zimnego i gliniastego podłoża. Jest to roślina łatwa w uprawie. Zaleca się przycięcie rośliny po kwitnieniu, co ją ładnie zagęści.

Wilczomlecz sadzimy na suchych rabatach, gdzie nastawiamy się na kolory liści. Dobrze też komponuje się z niedużymi krzewami. Sprawdza się także na skalniakach.

Wilczomlecz stanowi dużą rodzinę roślin bardzo różniących się wyglądem. Są wśród nich rośliny zielne, doniczkowe, a nawet krzewy i drzewa. Występują wśród nich rośliny doniczkowe jak Gwiazda Betlejemska czy wilczomlecz trójżebrowy, ozdobna bylina wilczomlecz złocisty i chwast wilczomlecz ogrodowy.

Wilczomlecz to roślina ciepłolubna, nic więc dziwnego, że w stanie naturalnym występuje na obszarach tropikalnych. Znaleźć go jednak można również w Europie, a w Polsce jest reprezentowany przez około 20 gatunków. Część z nich to rośliny ogrodowe, ale częściej kwiaty te można spotkać w uprawie doniczkowej. W Polsce uprawia się między innymi takie gatunki wilczomleczy, jak wilczomlecz ogrodowy, wilczomlecz lancetowaty, wilczomlecz doniczkowy (wilczomlecz lśniący, wilczomlecz białounerwiony) czy wilczomlecz obrotny. Jednym z popularniejszych reprezentantów jest tak zwana gwiazda betlejemska (wilczomlecz piękny) o imponujących, czerwonych kwiatach. Chyba każdy spotkał się z nią w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy liczne jej egzemplarze zapełniają sklepowe półki.

Równie popularny jest wilczomlecz lśniący, określany też jako wilczomlecz korona cierniowa z uwagi na jego powyginane pędy.

Wilczomlecz korona cierniowa do złudzenia przypomina kaktus, dlatego też często jest określany w potocznym nazewnictwie jako właśnie wilczomlecz kaktus. Sugerują to jego ostre kolce, jednak z całą pewnością roślina należy do rodziny wilczomleczowatych. Wilczomlecz kaktus to roślina ozdobna chętnie wybierana do domów. Bywa też określany jako euforbia wilczomlecz. W pierwszych latach jest bardzo dekoracyjny, dlatego euforbia wilczomlecz jest tak chętnie wybierany na parapet.

Uwaga! Warto wspomnieć, że biały sok z wilczomlecza, który znajduje się w jego łodygach, jest trujący. W przypadku domów, w których są dzieci i zwierzęta należy zachować szczególne środki ostrożności. Sok z wilczomlecza może także powodować podrażnienia skóry, dlatego podczas jego pielęgnacji warto skorzystać z rękawiczek.

Wilczomlecz w ogrodzie i wilczomlecz doniczkowy

Wilczomlecze doniczkowe to w przeważającej części przypadków sukulenty, czyli rośliny o niewielkich wymagań, radzące sobie w trudnych warunkach. Dlatego też uprawa i pielęgnacja wilczomleczy sprowadza się przede wszystkim do rzadkiego podlewania.

Wśród gatunków doniczkowych na uwagę zasługuje nie tylko omówiony już wilczomlecz lśniący, ale także wilczomlecz opasły. Również do złudzenia przypomina kaktusa, a jego pielęgnacja jest zbliżona do pielęgnacji tychże roślin. Na czas zimy zaprzestajemy jego podlewania, a temperatura nie powinna być wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Wilczomlecz opasły wygląda bardzo niebanalnie, gdyż tworzy kanciastą kulę pokrytą drobnymi, żółtymi kwiatuszkami. Do złudzenia kaktusa przypomina także wilczomlecz trójżebrowy o okazałych, grubych pędach pokrytych kolcami.

W uprawie doniczkowej sprawdza się także wilczomlecz Cristata, czyli popularna odmiana gatunku wilczomlecza mlecznego. Wilczomlecz Cristata ma spektakularny pokrój w postaci lekko kolczastego grzebienia, nieco spłaszczonego. Z uwagi na niebanalny wygląd i niewielkie wymagania jest wybierany na kwiat doniczkowy. Podobnie jak wilczomlecz palczasty, który również często gości w domach. Wilczomlecz palczasty to efektowna roślina o ciekawie rozgałęziających się pędach.

Wilczomlecz pstry czy też tak zwany wilczomlecz złoty to z kolei reprezentant gatunku do uprawy w ogrodzie. Bylina tworzy ciekawe, półkoliste kępy, a w czasie wiosny wydaje jasnożółte kwiatostany – stąd nazwa wilczomlecz złoty. Wilczomlecz pstry świetnie nadaje się do sadzenia na sklaniakach, gdyż dobrze odnajduje się także w trudniejszym środowisku.

Jeśli interesuje cię wilczomlecz trójżebrowy czy równie popularny i często spotykany wilczomlecz lśniący oraz inni przedstawiciele tego interesującego rodzaju, przejrzyj koniecznie zebrane na tej stronie artykuły z poradami na temat uprawy różnych gatunków i odmian wilczomleczy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto