Wilczomlecz (euphorbia) – odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady praktyczne

Wilczomlecz to roślina ciepłolubna, nic więc dziwnego, że w stanie naturalnym występuje na obszarach tropikalnych. Znaleźć go jednak można również w Europie, a w Polsce jest reprezentowany przez około 20 gatunków. Część z nich to rośliny ogrodowe, ale częściej kwiaty te można spotkać w uprawie doniczkowej. W Polsce uprawia się między innymi takie gatunki wilczomleczy, jak wilczomlecz ogrodowy, wilczomlecz lancetowaty, wilczomlecz doniczkowy (wilczomlecz lśniący, wilczomlecz białounerwiony) czy wilczomlecz obrotny. Jednym z popularniejszych reprezentantów jest tak zwana gwiazda betlejemska (wilczomlecz piękny) o imponujących, czerwonych kwiatach. Chyba każdy spotkał się z nią w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy liczne jej egzemplarze zapełniają sklepowe półki.

Równie popularny jest wilczomlecz lśniący, określany też jako wilczomlecz korona cierniowa z uwagi na jego powyginane pędy.

Wilczomlecz korona cierniowa do złudzenia przypomina kaktus, dlatego też często jest określany w potocznym nazewnictwie jako właśnie wilczomlecz kaktus. Sugerują to jego ostre kolce, jednak z całą pewnością roślina należy do rodziny wilczomleczowatych. Wilczomlecz kaktus to roślina ozdobna chętnie wybierana do domów. Bywa też określany jako euforbia wilczomlecz. W pierwszych latach jest bardzo dekoracyjny, dlatego euforbia wilczomlecz jest tak chętnie wybierany na parapet.

Uwaga! Warto wspomnieć, że biały sok z wilczomlecza, który znajduje się w jego łodygach, jest trujący. W przypadku domów, w których są dzieci i zwierzęta należy zachować szczególne środki ostrożności. Sok z wilczomlecza może także powodować podrażnienia skóry, dlatego podczas jego pielęgnacji warto skorzystać z rękawiczek.

Wilczomlecz w ogrodzie i wilczomlecz doniczkowy

Wilczomlecze doniczkowe to w przeważającej części przypadków sukulenty, czyli rośliny o niewielkich wymagań, radzące sobie w trudnych warunkach. Dlatego też uprawa i pielęgnacja wilczomleczy sprowadza się przede wszystkim do rzadkiego podlewania.

Wśród gatunków doniczkowych na uwagę zasługuje nie tylko omówiony już wilczomlecz lśniący, ale także wilczomlecz opasły. Również do złudzenia przypomina kaktusa, a jego pielęgnacja jest zbliżona do pielęgnacji tychże roślin. Na czas zimy zaprzestajemy jego podlewania, a temperatura nie powinna być wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Wilczomlecz opasły wygląda bardzo niebanalnie, gdyż tworzy kanciastą kulę pokrytą drobnymi, żółtymi kwiatuszkami. Do złudzenia kaktusa przypomina także wilczomlecz trójżebrowy o okazałych, grubych pędach pokrytych kolcami.

W uprawie doniczkowej sprawdza się także wilczomlecz Cristata, czyli popularna odmiana gatunku wilczomlecza mlecznego. Wilczomlecz Cristata ma spektakularny pokrój w postaci lekko kolczastego grzebienia, nieco spłaszczonego. Z uwagi na niebanalny wygląd i niewielkie wymagania jest wybierany na kwiat doniczkowy. Podobnie jak wilczomlecz palczasty, który również często gości w domach. Wilczomlecz palczasty to efektowna roślina o ciekawie rozgałęziających się pędach.

Wilczomlecz pstry czy też tak zwany wilczomlecz złoty to z kolei reprezentant gatunku do uprawy w ogrodzie. Bylina tworzy ciekawe, półkoliste kępy, a w czasie wiosny wydaje jasnożółte kwiatostany – stąd nazwa wilczomlecz złoty. Wilczomlecz pstry świetnie nadaje się do sadzenia na sklaniakach, gdyż dobrze odnajduje się także w trudniejszym środowisku.

Jeśli interesuje cię wilczomlecz trójżebrowy czy równie popularny i często spotykany wilczomlecz lśniący oraz inni przedstawiciele tego interesującego rodzaju, przejrzyj koniecznie zebrane na tej stronie artykuły z poradami na temat uprawy różnych gatunków i odmian wilczomleczy.