Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) w doniczce

Wilczomlecz białounerwiony to niezwykle atrakcyjny sukulent. Jego największy urok leży właśnie w liściach – są łopatkowe, dość długie. Na ich zielonej blaszce dokładnie widać sieć białego unerwienia, które jeszcze dodaje uroku. Roślina ma także ciekawy pokrój. Liście wyrastają z łodygi i co kilka miesięcy przybywa ich kolejne piętro. Wilczomlecz na boki rozrasta się dość powoli, dlatego nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nie potrzebuje ogromnej przestrzeni. Kwiaty są niepozorne – drobniutkie, wyrastają tuż przy łodydze.

Wilczomlecze pochodzą z ciepłych części globu. Euphorbia leuconeurato gatunek z Madagaskaru i jego nasiona są raczej trudnodostępne. Dawniej roślina była bardziej popularna – prawdopodobieństwo, że nasze babcie miały kilka doniczek z wilczomleczem jest dość duże. Obecnie hodowla jest możliwa, jeśli zamówisz nasiona w specjalistycznym sklepie lub pobierzesz sadzonkę od kogoś znajomego. Uprawa świetnie się udaje, ponieważ rozmnażanie rośliny jest bardzo proste. Rozmnażanie polega na wsadzeniu do świeżej ziemi łodyżki, która powinna szybko puścić korzenie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wilczomleczu pstrym?

Euphorbia leuconeura – pielęgnacja w domu

Pielęgnacja wilczomleczy nie jest trudna. Tak naprawdę wymagania rośliny są niezwykle małe, wystarczy unikać przeciągów i zapewnić jej miejsce, do którego docierają promienie słoneczne. Uprawa wilczomlecza wymaga także obniżenia temperatury zimą, jednak należy pamiętać, że ta nie może być niższa niż 17 stopni Celsjusza. Roślina dobrze reaguje na podłoże i nawozy do kaktusów.

Wilczomlecz białounerwiony euphorbia leuconeura jako sukulent należący roślin trujących - uprawa i pielęgnacja roślin trujących
Wilczomlecz białounerwiony - uprawa i pielęgnacja trującego kwiatu

Teraz czas na

Zanim zdecydujesz się na uprawę wilczomlecza, musisz wiedzieć, że jego hodowla może być niebezpieczna. Gatunek należy do roślin trujących. Białawy „mlecz”, który znajduje się we wszystkich częściach rośliny jest bardzo toksyczny. W kontakcie ze skórą może wywoływać reakcję alergiczną, a w układzie pokarmowym jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Te trujące kwiaty doniczkowe nie powinny pojawiać się w domach, w których są dzieci i zwierzęta, a zwłaszcza koty. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wilczomlecza lśniącego.

Wilczomlecz – inne gatunki

Wilczomlecz białounerwiony to tylko jeden z gatunków niezwykłych roślin wilczomleczowatych. Duża część z nich nadaje się do uprawy, jednak w większości przypadków są to trujące kwiaty doniczkowe. Przedstawiamy krótki opis kilku najpowszechniejszych gatunków.

Inne gatunki wilczomlecza

Gatunek

Charakterystyka

Wilczomlecz pstry

Kwitnący na żółto wilczomlecz ogrodowy, tworzący kępę intensywnie zielonych liści i złocistych kwiatów. Znany także pod nazwą wilczomlecz złocisty. Występuje naturalnie w Polsce, obecne zagrożony wyginięciem.

Wilczomlecz lśniący

Bardzo dekoracyjny wilczomlecz doniczkowy o rozgałęzionym pokroju i owalnych liściach na grubych łodygach. Przepiękne, różowe kwiaty, warte uwagi.

Wilczomlecz lancetowaty

Występuje w stanie dzikim na terenie Europy Środkowej. Dawniej uważano, że ma działanie lecznicze.

Wilczomlecz trójżebrowy

Wzniesiony pokrój i piękne pędy. Gatunek może osiągać nawet 2 metry wysokości. Mniej popularna roślina w Polsce.

Wilczomlecz obrotny

Najbardziej powszechny na całym niżu Polski. Chwast upraw zbóż i warzyw. Bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia na dobre. Sprawdź także ten artykuł o wilczomleczu obrotnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny