Euphorbia milii – niezwykły kwiat z kolcami

Wilczomlecz lśniący, wilczomlecz okazały, korona cierniowa to oryginalny sukulent, z ostrymi 1,5 cm cierniami, pokrywającymi niezdrewniałe nieco płożące się pędy. Liście kolczastej rośliny są niewielkie, mięsiste, o jasnozielonym wybarwieniu. Euphorbia milii uprawiany w mieszkaniu, dobrze znosi suche powietrze i nie potrzebuje zimowego odpoczynku. Wilczomlecz doniczkowy osiąga około 60 cm – 200 cm wysokości. Najefektowniej prezentuje się w przestronnych wnętrzach - w wiszących pojemnikach lub na kwietnikach. Dekoracyjne duże czerwone i żółte przykwiatki otaczają niepozorne żółte kwiaty. Kwiat z kolcami kwitnie od lutego do lipca.

Wilczomlecz doniczkowy, pochodzący z gorącego Madagaskaru, wymaga słonecznego, ciepłego i suchego stanowiska. Nie należy rośliny zraszać. Sukulent umiarkowanie podlewamy w okresie wegetacji, natomiast zimą podlewamy go niezwykle oszczędnie, dbając jedynie o nieprzesuszenie bryły korzeniowej. Od kwietnia do września stosujemy nawozy dla kaktusów, zasilając rośliny 2 razy w miesiącu. Pielęgnacja sukulenta polega na przesadzaniu wilczomleczy. Młode okazy przesadzamy co roku, natomiast starsze – co dwa lata, po zakończonym kwitnieniu. Sprawdź także ten artykuł o wilczomleczu obrotnym.

Korona cierniowa do zachowania swojego niezwykłego pokroju potrzebuje zasadzenia w odpowiednim podłożu. Wilczomlecz lśniący preferuje gleby mineralne, z okruchami skalnymi, zmieszanymi z glebą próchniczną, o odczynie pH 6-7. Sadzimy sukulent w niezbyt dużej doniczce, a przesadzając roślinę, wybieramy pojemnik tylko nieznacznie większy od dotychczasowego. Wszelkie prace przy wilczomleczach wykonujemy w rękawicach ochronnych i w okularach. Trujący mleczny sok, obecny w tkankach rośliny, w kontakcie ze skórą może wywołać oparzenia i reakcje alergiczne.

Samodzielne rozmnażanie rośliny można przeprowadzić na wiosnę, z sadzonek wierzchołkowych. Po obcięciu pędu, o długości 10 – 15 cm, zanurzamy go w ciepłej wodzie, by powstrzymać wyciek mlecznego trującego soku. Po przeschnięciu miejsca cięcia, na drugi dzień, rankę zabezpieczamy węglem drzewnym. Sadzonkę umieszczamy w małej doniczce, wypełnionej podłożem, na które składa się 1 część gliny i 1 część piasku. Po ukorzenieniu się sadzonki zaleca się uszczknąć jej wierzchołek, zapewniając roślinie ładne rozkrzewianie się. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rączniku pospolitym?

Wilczomlecze - inne gatunki i odmiany

W sklepach i centrach ogrodniczych możemy nabyć okazy wilczomlecza lśniącego oraz jego efektownych odmian, po przystępnych cenach. Cena sadzonek Euphorbia milii wynosi około 11 – 30 zł/ szt. Do najciekawszych odmian należą:

Wilczomlecz lśniący zwany korona cierniowa, czyli wilczomlecz doniczkowy oraz jego pielęgnacja i uprawa w ogordzie
Wilczomlecz lśniący (korona cierniowa) - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
  • Euphorbia milii ‘Mini’ – miniaturowy wilczomlecz lśniący o różnobarwnych przykwiatkach – różowych, pomarańczowych i czerwonych – dekorujących roślinę przez cały rok.
  • Euphorbia milii ‘Marathon’ - kolczasta roślina o przykwiatkach w kolorze białym.
  • Euphorbia milii ‘Vulcanos’ – sukulent z ciemnoczerwonymi liśćmi przykwiatowymi.

Do innych najciekawszych gatunków Euphorbia należą:

  • Wilczomlecz pstry, wilczomlecz złocisty Euphorbia epithymoidescytrynowożółte kwiatostany i ostro zakończone ciemnozielone liście dekorują półkoliste szerokie kępy bylin, które wspaniale prezentują się jako solitery i w nasadzeniach grupowych. Złociste krzewy nadają się do ogrodów skalnych i na słoneczne rabatki. Cena młodej rośliny wynosi około 7zł/szt.
  • Wilczomlecz trójżebrowy Euphorbia trigona - wilczomlecz doniczkowyprzypomina kaktus, ze względu na kanciaste grube pędy, króciutkie ciernie oraz mięsiste drobne liście, na górnej części pędów. Sukulent jest dekoracyjny i łatwy w uprawie. W warunkach domowych nie kwitnie. Atrakcyjna odmiana ‘Rubra’ wyróżnia się piękną barwą przykwiatków, przybierających purpurowe i czerwone kolory. Cena sadzonki to około 25 zł. Za dojrzały sukulent, o wysokości 200 cm zapłacimy około 100 – 200 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach w ogrodzie.
  • Wilczomlecz białounerwiony Euphorbia leuconeura – sukulent może być uprawiany w warunkach domowych. Przypomina kaktus, ozdobę rośliny stanowią duże zielone liście, z wyraźnym białym unerwieniem. Wilczomlecz dorasta do 1 m wysokości. Cena sadzonki wynosi około 20 zł/szt.

W Polsce możemy spotkać wiele gatunków wilczomleczy, które postrzegane są jako chwasty zasiedlające pola, nieużytki, miejsca ruderalne oraz ogrody. Należą do nich, między innymi:

  • Wilczomlecz ogrodowy Euphorbia peplus – w Polsce wilczomlecz jest rośliną pospolitą, porastającą pola, nieużytki i ogrody. Dorasta do 20 cm wysokości. Cechami charakterystycznymi są gęste ulistnienie oraz zielonożółte kwiatostany, ujęte w wierzchotki.
  • Wilczomlecz lancetowaty Euphorbia esula – to powszechna w naszym kraju bylina, osiągająca około 60 cm wysokości. Lancetowate liście na spodniej części blaszki są sino wybarwione. Kwiatostany początkowo zielone, z biegiem czasu stają się czerwonawe.
  • Wilczomlecz obrotny, wilczomlecz piłkowany Euphorbia helioscopia – jest niewysoką jednoroczną rośliną, dorastającą do około 40 cm wysokości. Na omszonej łodydze widnieją piłkowane liście. Przykwiatki o żółtozielonym wybarwieniu, otaczają kwiatostan, w postaci wierzchotki. W naszym kraju wilczomlecz jest rośliną pospolitą, porastającą pola, nieużytki i ogrody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu jaskra rozłogowego?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny