Wilczomlecz obrotny (Euphorbia helioscopia) - pochodzenie

Wilczomlecz obrotny, tak samo jak i wilczomlecz pstry, wilczomlecz lancetowaty, wilczomlecz białounerwiony, wilczomlecz lśniący, wilczomlecz ogrodowy, wilczomlecz mleczny oraz wilczomlecz trójżebrowy, należy do bardzo znanej i ogromnej rodziny wilczomleczowatych - Euphorbiaceae.

Rodzina wilczomleczowatych składa się z drzew, krzewów, krzewinek, sukulentów łodygowych oraz roślin zielnych. Przynależy do niej około 218 rodzajów roślin, w których jest mniej więcej 6500 gatunków roślin, pojawiających się zwłaszcza na tropikach. W Polsce można spotkać około 20 gatunków z tej rodziny.

Wilczomlecz obrotny znany jest także, jako wilczomlecz piłkowany, jego łacińska nazwa to Euphorbia helioscopia. Ten pospolity chwast rośnie dziko w Europie, Afryce i Azji. Bardzo często zauważany jest w ogrodach przydomowych i uprawach, szczególnie kukurydzy, roślin okopowych i zbóż. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych chwastach?

Charakterystyka wilczomleczu

Euphorbia helioscopia to bardzo pospolity chwast o wzniesionej łodydzeosiągającej do około 40 cm wysokości. Łodyga ta rozgałęzia się i zazwyczaj jest ona gładka, natomiast czasami możemy spotkać się również z odstająco owłosioną łodygą. Charakterystyczne jest to, że ze zranionego lub zerwanego pędu zaczyna sączyć się biały sok, w którym zawarte są toksyny.

Liście łodygowe są skrętoległe, krótkoogonkowe, klinowate lub odwrotnie jajowate i zwiększają się ku górze. Ich długość osiąga do 4 cm. Górna połowa liści jest drobno piłkowana, a ich powierzchnia jest naga. Owocem tych chwastów są gładkie torebki, w których znajdują się nasiona.

Wilczomlecz obrotny Euphorbia helioscopia czy też wilczomlecz mleczny jako pospolity chwast i jego zwalczanie
Wilczomlecz obrotny - uciążliwy chwast - zobacz skuteczne sposoby walki z nim

Kwiatami tych wilczomleczy są pięcioramienne wierzchotki z czarkowatymi podsadkami. W ich dolnej części znajdują się trójdzielne podsadki, natomiast w górnej są dwudzielne. Zawartych jest w nich 4-5 odwrotnie jajowatych miodników, a cały kwiatostan, który pojawia się od V do X, ma żółtozielony kolor. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach trujących w doniczkach?

Jak walczyć z Euphorbia helioscopia?

Wilczomlecz obrotny to zupełna odwrotność wilczomlecza mlecznego czy lśniącego. Otóż wilczomlecz mleczny i lśniący są sadzone jako wilczomlecz doniczkowy, idealny do ozdobienia parapetu lub innego miejsca w naszym domu. Z kolei wilczomlecz obrotny jest często występującym chwastem.

Wilczomlecz obrotny występuje w różnych miejscach, zaczynając od ogrodów przydomowych, a kończąc na polach uprawnych. Rośnie on w pełnym słońcu na świeżych i zasobnych w składniki pokarmowe glebach, których odczyn pH jest obojętny. To właśnie tam możemy go spotkać. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o polecanych herbicydach.

Jedyną drogą na pozbycie się go jest zwalczanie środkami chemicznymi. Do zwalczania środkami chemicznymi bardzo przydatne są preparaty, takie jak np. Rimsulfuron, Metamitron, Petoksamid oraz Nikosulfuron. Są to środki, które bardzo dobrze niszczą chwasty i polecane są także na wilczomlecze obrotne.

ikona podziel się Przekaż dalej