Wilec trójbarwny - podstawowe informacje na temat morfologii

Wilec trójbarwny - Ipomea tricolor, to roślina, która zaliczana jest do rodziny powojowatych - Convolvulaceae. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, ale także i Środkowej. W Polsce ta roślina jest znana i popularna w uprawie tak jak i arnika - Arnica, widliczka - Selaginella, wawrzyn - Laurus, czy też mimoza wstydliwa - Mimosa pudica.

Jeśli chodzi o wygląd rośliny, zdecydowanie najlepiej pokazują to zdjęcia. Pamiętajmy jednak, że wielokrotnie zdjęcia nie oddają tego, jak zbudowany jest system korzeniowy bądź nie uwzględniają mniejszych elementów rośliny. Dlatego warto zapoznać się chociaż z ogólnymi informacjami na temat morfologii roślin.

Zacznijmy więc od tego, że wilec trójbarwny to roślina jednoroczna, która jest równocześnie pnączem o przewisającym, bądź płożącym pokroju. Jej giętkie pędy mogą osiągać nawet 2-3 m długości. Co więcej, wilec trójbarwny charakteryzuje się zielonymi i sercowatymi liśćmi, które są potrójnie klapowane.

Te piękne rośliny kwitną w okresie od VII do IX. Ich kwiaty są kielichowate i wyrastają na długich szypułkach. Zdecydowanie najważniejszym elementem dekoracyjnym jest ich intensywnie niebieski kolor. Owocem natomiast są torebki, w których znajdują się nasiona rośliny, dzięki którym możliwe jest jej rozmnożenie.

Ipomoea tricolor - wymagania, uprawa i rozmnażanie roślin

Niewiele osób wie, że wilec trójbarwny przez niektóre osoby bywa nazywany meksykańską poranną chwałą. Otóż, aby ta meksykańska poranna chwała rosła prawidłowo w naszym ogrodzie i urzekła nas swoimi pięknymi i niebieskimi kwiatami, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma ona wymagania i jak przebiega jej cała uprawa.

Zacznijmy więc od tego, że wilec trójbarwny najlepiej czuje się na słonecznych i ciepłych stanowiskach, które będą dodatkowo osłonięte od wiatru. Kolejnym elementem jest dobór odpowiedniego podłoża. Dlatego warto wiedzieć, że wilce będą się najlepiej rozwijały, kiedy posadzimy je w przewiewnych, żyznych i średnio wilgotnych glebach. Pamiętajmy o tym, że kiedy posadzimy nasze kwiaty na glebach mało zasobnych w składniki pokarmowe, wtedy roślina będzie słabo kwitła.

Roślina wilec trójbarwny, Ipomoea tricolor i zbliżenie na kwiat, a także jego sadzenie i uprawa
Jakie wymagania ma wilec trójbarwny, Ipomoea tricolor, czyli co warto wiedzieć

Co więcej, jeśli posadzimy go w zacienionym miejscu, możemy spotkać się z tym, że kwiaty rośliny nie będą tak intensywnie zabarwione. Dodatkowo wilec trójbarwny to pnącze, które jest wrażliwe na mróz i właśnie z tego powodu, nasiona rośliny powinny być wysiewane dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków, ponieważ w przeciwnym razie mogą one przemarznąć i nie wykiełkować.

Jeśli chcemy, by meksykańska poranna chwała rozwijała się prawidłowo, warto dodać do naszego podłoża odrobinę kompostu. Jeśli nie mamy jednak dostępu do kompostu, możemy również skorzystać z mineralnych nawozów, jednak w tym wypadku pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z instrukcją obsługi. Tutaj więcej, wcale nie znaczy lepiej, ponieważ może dojść do przenawożenia roślin, co przynosi za sobą dość poważne niekorzystne oddziaływanie roślin na zbyt dużą zawartość nawozu w glebie. Dlatego też powinniśmy o to zadbać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach wilcach na balkon i taras?

Ipomoea tricolor - zastosowanie i cena wilca trójbarwnego

Wilec trójbarwny cieszy się dużym zainteresowaniem, tak samo, jak i arniki, wawrzyny, widliczki czy mimozy wstydliwe. Oczywiście ceny tych wszystkich roślin różnią się od siebie. Co więcej, nawet cena za roślinę, jaką jest wilec trójbarwny, może być zróżnicowana, ponieważ zależy od tego, jaki jest producent roślin i gdzie je kupimy. Z reguły jednak cena wynosi około 2-3 zł za opakowanie nasion.

Wilec trójbarwny - Ipomea tricolor, to roślina, która bardzo często rośnie w naszych ogrodach. Jest on bardzo popularną rośliną ozdobną w uprawie ogrodowej. Doskonale wygląda w kompozycjach z innymi roślinami, które są ozdobne z kwiatów lub też z samych liści. Wilce możemy sadzić w ogrodach przydomowych, ale również odnajdują się one w zieleni miejskiej. Co więcej, nie jest konieczne sadzenie ich w gruncie, ponieważ mogą być one uprawiane też w pojemnikach na balkonach i tarasach, lecz wtedy pamiętajmy, by zapewnić im odpowiednie podpory, po których będą mogły się one wspinać.

Wielokrotnie możemy spotkać się ze zdjęciami, które doskonale oddają to, w jakich kompozycjach możemy zestawić wilce trójbarwne z innymi roślinami. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chcemy, by wilec znalazł się w naszym ogrodzie i był ozdobnym elementem kolorystycznym, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z informacjami, dotyczącymi wymagań, rozmnażania, czy też zabiegów pielęgnacyjnych, które są istotne podczas uprawy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny