Wilec ziemniaczany - opis, wymagania, uprawa, informacje
Wilec ziemniaczany, tak jak i wanilia, epipremum czy stokrotka pospolita, to roślina, której gatunek i odmiany można spotkać w naszym kraju. Jednak zanim zajmiemy się uprawą tej rośliny ogrodowej, powinniśmy dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje, jakie są jej odmiany, jak sadzić i uprawiać sadzonki, jak przebiega ich zimowanie i przechowywanie, jak rozmnaża się wilec ziemniaczany oraz jaka jest jego cena.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach miododajnych.
Wilec ziemniaczany - czym charakteryzuje się roślina ozdobna
Wilec ziemniaczany - skąd pochodzi
Wilec ziemniaczany - Ipomoea batatas, to gatunek rośliny, który zalicza się do rodziny powojowatych - Convolvulaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest aż 57 rodzajów roślin, w których wyróżnia się ponad 1880 gatunków i jeszcze więcej odmian. Rośliny z tej rodziny występują na wszystkich kontynentach poza obszarami okołobiegunowymi. Zdecydowanie największe zróżnicowanie tych roślin pojawia się w strefach subtropikalnych i tropikalnych.
Warto wiedzieć, że to, jak rozwijają się rośliny, zależy od tego, w jakich miejscach występują naturalnie. Przykładowo na suchych obszarach strefy międzyzwrotnikowej i umiarkowanej, przeważnie występują krzewy i byliny nisko rosnące. Natomiast w klimacie tropikalnym rosną najczęściej drewniejące liany, czy zielne pnącza.
Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że charakterystycznym elementem dla roślin tej rodziny są ich efektowne kwiaty, które mają promienistą koronę z charakterystycznymi ciemniejszymi paskami pośród płatków. Bardzo charakterystycznym gatunkiem jest wilec ziemniaczany, który charakteryzuje się jadalnymi bulwami.
Jeśli chodzi o samą roślinę, jaką jest wilec ziemniaczany, powinniśmy wiedzieć, że znany jest on pod różnymi nazwami. Otóż wilce ziemniaczane nazywane są jako bataty, pataty i słodkie ziemniaczki. Rośliny te naturalnie występują na terenach Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, ale popularna jest jego uprawa w tropikalnych strefach.
Ipomoea batatas - co jest charakterystyczne dla słodkich ziemniaków
Jeśli chcemy zająć się uprawą wanilii, epipremum, stokrotek pospolitych, czy właśnie wilców ziemniaczanych, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się rośliny. Otóż wilec ziemniaczany to roślina o płożącej, silnie rozgałęziającej się i ukorzeniającej się mięsistej łodydze, która dorasta do około 5 m długości. Dodatkowo częścią podziemną jest jadalna bulwa korzeniowa, która znana jest jako patat. Może ona ważyć nawet do 3 kg i ma z reguły bordowy kolor.
Warto wspomnieć również o tym, że liście tych roślin są ułożone skrętolegle i są one bardzo zmienne. Mogą być głęboko sieczne z klapami i sercowatą nasadą, ale mogą również przybierać jajowaty kształt z nasadą prostą. Ich długość może sięgać 4-15 cm, a szerokość około 3-11 cm.
Kolejnym elementem po bordowych bulwach i zmiennych liściach, jest kwiat, jaki wydaje wilec ziemniaczany. Otóż ta roślina ozdobna wytwarza duże kwiaty, które zebrane są w kącikach liści po 3-4. Ich korona może być lejkowata lub dzwonkowata i przybiera fioletowy lub jasnoniebieski kolor na zewnątrz płatków, który w środku jest ciemniejszy. Pamiętajmy jednak o tym, że wilec ten w uprawie z reguły nie wytwarza kwiatów. Owocem wilca ziemniaczanego jest jajowata torebka, w której znajdują się ciemne i duże nasiona, które rzadko się zawiązują. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach wilcach na balkon i taras?
Bataty - jak przebiega ich uprawa
Patat - co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach batatów
Bez względu na to, czy interesuje nas wanilia, stokrotka pospolita, epipremum czy właśnie wilec ziemniaczany, powinniśmy dowiedzieć się w pierwszej kolejności, jak uprawiać sadzonki, jak powinno przebiegać ich przechowywanie, jakie wymagania ma roślina, jak zimuje, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga, a także, jak przebiega ich rozmnażanie. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach wilca ziemniaczanego.
Zacznijmy od tego, że do prawidłowej uprawy wilec ziemniaczany, tak samo, jak i inne rośliny, wymaga odpowiedniego rodzaju gleby, a także odpowiedniego stanowiska i nasłonecznienia. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie wymagania, wtedy mamy pewność, że wilec będzie rozwijał się prawidłowo.
Dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, by wilec ziemniaczany był sadzony w słonecznych lub lekko zacienionych miejscach, które będą ciepłe i osłonięte od wiatru. Co więcej, podłoże pod uprawę powinno być przewiewne, umiarkowanie wilgotne oraz żyzne. Tutaj warto wspomnieć również o tym, że susza nie jest dobrym towarzyszem dla wilca, ponieważ powoduje ona usychanie liści. Z kolei obszary zalewane wpływają na rozwój chorób grzybowych.
Słodkie ziemniaki - rozmnażanie i zimowanie roślin
Zapewnienie odpowiednich wymagań wilcowi ziemniaczanemu to nie wszystko. W trakcie uprawy musimy pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych, a także o tym, jak możemy rozmnażać i przechowywać te rośliny zimą. Dzięki temu możemy zapewnić ciągłość uprawy batatów.
Pierwszym i bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Podlewanie to zabieg, który jest ważny dla wszystkich roślin. Podczas uprawy wilca ziemniaczanego musimy być bardzo ostrożni podczas podlewania, bo zbyt duża ilość wody zakończy się pojawieniem chorób grzybowych. Natomiast brak podlewania prowadzi do wyschnięcia liści rośliny.
Kolejnym elementem jest uszczykiwanie pędów, dzięki czemu roślina lepiej się rozkrzewia. Dodatkowo na prawidłowy rozwój wpływa zastosowanie kompostu lub obornika, by wzbogacić roślinę w składniki odżywcze. Jeśli chodzi natomiast o rozmnażanie rośliny, musimy wiedzieć, że te słodkie ziemniaczki rozmnaża się przez wysiew nasion, ale również przez sadzonki pędowe. Rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych jest bardziej popularne, ponieważ na terenie Polski wilec ziemniaczany zazwyczaj nie zawiązuje nasion.
Ipomoea batatas - zastosowanie i cena sadzonek
Sklepy oferują nam różne odmiany słodkich ziemniaczków. Pamiętajmy o tym, że ceny również zależą od tego, na jaki sklep się zdecydujemy, jakiego producenta wybierzemy, a także jaka odmiana będzie dla nas najlepsza. Warto zaznaczyć, że lepiej wybrać znany nam sklep lub taki, który cieszy się dobrą opinią. Możemy również skorzystać ze sklepów internetowych, które dają nam wiele możliwości.
Jeśli uprawiamy wilec ziemniaczany jako roślinę ozdobną, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na dwie odmiany, a mianowicie odmianę 'Purple' oraz 'Margerite'. Odmiana 'Purple' charakteryzuje się ciemnopurpurowymi liśćmi, na których widać żyłkowanie. Z kolei odmiana 'Margerite' cechuje się jasnozielonymi liśćmi oraz ich ostrym wierzchołkiem i trójkątnym kształtem.
Wilec ziemniaczany to roślina ozdoba, która doskonale wpasuje się w różne kompozycje. Pnącze możemy wpisać w bardziej naturalistyczne kompozycje, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić go do bardziej złożonych kompozycji roślinnych. Jednak to, że wilec ziemniaczany - Ipomoea batatas, to nie tylko roślina ozdobna. Nie możemy zapomnieć tutaj o tym, że bulwa, której kolor jest bordowy, jest jadalna. Batat, dla niektórych również patat, to dość popularne warzywo, które nazywane jest słodkim ziemniakiem. Warzywa te wykorzystuje się w wielu kuchniach świata.