Wino domowe - przegląd najciekawszych przepisów z różnych roślin

Wina domowej roboty są bardzo smaczne i często wykazują właściwości lecznicze. Niemal w każdej rodzinie przepisy przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Przeważnie wybieraną bazą do tworzenia wina są owoce. Jednakże nie stanowią jedynej opcji do wyboru. Warto, więc przybliżyć najciekawsze receptury na własne wino.

Wina domowej roboty

Wino domowe to aromatyczny napój alkoholowy wytwarzany wyłącznie na własny użytek. Domowa produkcja wina wykorzystuje najczęściej owoce. Mogą to być na przykład porzeczki, wiśnie, śliwki czy też owoce dzikiej róży (zobacz przepis na nalewkę z dzikiej róży). Istnieją też przepisy wykorzystujące inne rośliny. Użyć można na przykład kwiatostanów mniszka lekarskiego, akacji lub czarnego bzu. Niezależnie od tego czy są to owoce czy inne części roślin, zbiera się je do gąsiorów zakończonych specjalną rurką. To właśnie w takim naczyniu dochodzi do fermentacji. Po jej zakończeniu wino ściąga się wężem i pozostawia na jakiś czas by dojrzało. W tym celu można przelać napój do butelek lub pozostawić w gąsiorze.

Co należy przygotować by domowa produkcja wina okazała się sukcesem? Przede wszystkim są to owoce lub inne rośliny. Powinny być dorodne i dojrzałe, ale nie przejrzałe. Trzeba je odpowiednio przygotować, ale o tym nieco później. Oprócz nich potrzebne będą gąsiory, specjalny korek i rurka fermentacyjna, wężyk do zlewania wina i oczywiście drożdże. Warto też zawczasu przygotować butelki na gotowy trunek. Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych rzeczy, wyrób wina przechodzi na kolejny etap.

Domowy wyrób wina wymaga przygotowania tak zwanego moszczu. Najpierw należy usunąć z owoców pestki i inne niepotrzebne części. Następnie ugniata się je lub przepuszcza przez maszynkę do mięsa albo podobne urządzenie. Po tym moszcz można już umieścić w gąsiorze. Następnie przygotowuje się syrop z wody i cukru. Do jego przygotowanie będzie potrzebny litr cukru i litr wody. Tę mieszankę należy gotować na wolnym ogniu. Gdy już będzie gotowy przelewa się go do gąsiora. Przeważnie na litr moszczu przypadają około dwa litry syropu.

Domowy wyrób wina wymaga też przygotowania drożdży gorzelnianych. Przed dodaniem do mieszanki trzeba je rozmnożyć. W tym celu gotuje się je z dodatkiem soku z owoców na wino. Warto też dosypać do nich łyżkę cukru. Po około czterech dnia będą gotowe do użycia. Gąsior ze wszystkimi składnikami trzeba odstawić do fermentacji. Wino domowe będzie gotowe, gdy wydzielający się dwutlenek węgla zacznie wypychać wodę z rurki fermentacyjnej.

Ciekawe przepisy na wyrób wina

Domowa produkcja wina wykorzystuje najczęściej sprawdzone owoce. Są to przede wszystkim porzeczki, wiśnie, czereśnie, śliwki. Często też wino domowe powstaje z malin (zobacz też przepis na nalewkę z malin), jeżyn czy też dzikiej róży. Nie są to jednak jedyne możliwości do wyboru. Istnieją, bowiem przepisy wykorzystujące inne rośliny. Takie, które zazwyczaj nie kojarzą się z produkcją alkoholu. Przykładem może być wino z pomidorów. Jego przygotowanie w zasadzie jest zgodne z recepturą podaną powyżej. Podanie takiego trunku rodzinie lub znajomym z pewnością zrobi wrażenie.

Bardzo ciekawe jest też własne wino z kwiatów mniszka lekarskiego. Ta roślina sama w sobie zawiera wiele pożytecznych składników. Jeśli wykorzysta się ją na trunek, przyniesie to wiele korzyści. Takie wino pite po posiłku wspomaga trawienie i zwalcza choroby gardła. By móc się nim cieszyć, należy zgromadzić dwa litry oczyszczonych kwiatów mniszka, cytryny w plastrach, przynajmniej dwa kilogramy cukru oraz cztery litry wody. To nadal nie wszystkie nietypowe wina domowej roboty.

Na domowy wyrób wina warto przeznaczyć sok z brzozy. Smak trunku, który z niego powstanie jest niepowtarzalny. Sok pobiera się z dorosłych drzewek, ich średnica musi wynosić minimalnie 20 centymetrów. Najlepszym terminem na ściąganie tego płynu jest połowa marca. Metr od ziemi wywierca się otwór sięgający 6-8 głębokości. Do niego wkłada się wężyk a jego drugi koniec do butelki. Sam alkohol przygotowuje się w zasadzie tak samo jak w przepisie podanym powyżej. Wino z soku brzozy oczyszcza i wzmacnia organizm, szczególnie po okresie zimowym.

Wina domowej roboty z nietypowych składników

Ciekawą propozycją jest też wino domowe z jarzębiny. By je przygotować należy zgromadzić owoce, przynajmniej 6 kg. Oprócz tego tyleż samo cukru, około 12 litów wody i 6 g pożywki. Jarzębina jest bardzo zdrowa i zdecydowanie warto ją spożywać. Potrafi wzmocnić pracę serca, leczy z przeziębienia. Uśmierza bóle nerek i wątroby. Co ważne nie można jeść jej na surowo. Dlatego też własne wino z jarzębiny jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Warto korzystać z nietypowych owoców.

Rośliny na ogół niekojarzone z alkoholem mogą bardzo zaskoczyć. Przykładem na potwierdzenie tych słów jest wyrób wina z dyni. W tym przypadku moszcz wykonuje się z obranej dyni i przynajmniej kilograma obranych jabłek. Po zmieleniu składników zalewa się je wrzącą wodą. Po przestygnięciu dodaje się syrop i drożdże i odkłada do fermentacji. Gdy już będzie gotowe, własne wino najlepiej przelać do butelek. Spożywa się je, gdy będzie w pełni klarowne.

Domowa produkcja wina nie sprawia większych trudności. Wystarczy dobry przepis i właściwe narzędzia. Najważniejszy jest pojemny gąsior, korek z otworem i rurka fermentacyjna. Następnie wyrób wina sprowadza się do wybrania ulubionych owoców. Można pójść utartym szlakiem i użyć porzeczek, wiśni, czereśni czy też jabłek. Jednakże istnieją też nietypowe przepisy na domowy wyrób wina

Dowiedz się również, jak wykonać wino z winogron.