Wino domowe – z jakich owoców najlepiej je przyrządzić?

Wino domowej roboty cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, tak naprawdę do jego przygotowania potrzeba niewiele, bo tylko winogron, wody, cukru oraz w przypadku niektórych przepisów – drożdży. Produkcja domowa odznacza się wyjątkowym aromatem oraz smakiem. Ponadto wiele osób chce mieć wino domowe we własnej spiżarni, ponieważ wykazuje pozytywny wpływ na układ trawienia, a do tego w niewielkiej ilości jest zdrowe dla naszego serca.

Jeśli interesują cię także przepisy na nalewki domowe, znajdziesz je w tym miejscu.

Wino domowe z jasnego i ciemnego winogrona

Domowy wyrób win - przepisy na wino z winogron jasnych

Jak zrobić wino domowym sposobem?

Jeśli chcesz przygotować swojskiej roboty własne wino, przedstawiamy sprawdzony przepis. Najlepsze owocoe na wino to winogrona. Zacznijmy od tego, czego będziemy potrzebowali do jego wyrobu. Przygotuj następujące składniki: 10 kg winogron, 5 l wody, ok. 3,5 kg cukru i drożdże winiarskie. Potrzebny będzie ci także tzw. balon z rurką fermentacyjną lub po prostu inne naczynie, które zamkniesz szczelnie i wprowadzisz do niego rurkę. Jak zrobić wino? Kiedy masz zgromadzone składniki, pora przystąpić do jego przygotowania – poniżej przedstawiamy, co należy zrobić krok po kroku.

Przepis na własne wino z białych winogron

Aby zrobić wino domowe, zaczynamy od przygotowania tzw. matki drożdżowej. Co to jest? To najzwyczajniej w świecie rozmnożone w odpowiedni sposób drożdże do produkcji alkoholu – warto o tym pomyśleć na 3 dni przed przystąpieniem do docelowej pracy. Do jej wykonania używamy drożdży winiarskich, które wsypujesz do buteleczki o pojemności 0,25 l. Zalewamy je letnią, przegotowaną wodą, nie wypełniamy jednak całości buteleczki – musi zostać trochę przestrzeni od góry. Teraz drożdże i wodę należy dokładnie wymieszać. Po tej czynności korkujemy butelkę watą i odstawiamy na dobę w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Po upływie doby dodajemy łyżkę cukru, mieszamy i znów ją korkujemy i odstawiamy. Po następnych 2 dniach mamy przygotowaną matkę drożdżową na wino domowej roboty.

Następnym krokiem jest zmiażdżenie tłuczkiem zdrowych winogron, by zalać je wrzącą wodą. Po trzech dniach naszą miazgę należy przecedzić. Sok, który tworzy się podczas tego procesu, którego efektem jest wino domowe, nazywamy moszczem i przelewamy do przygotowanej butli.

Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie 1/3 wskazanej wyżej porcji cukru we wrzącej wodzie. Tak otrzymaną miksturę po jej wstydzeniu łączymy teraz z wcześniej przygotowanym moszczem. W tym momencie całość płynu wlewamy do balonu. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć ¾ pojemności. Kolejną czynnością jest dodanie właściwej porcji matki drożdżowej – trzeba tutaj zachować następujące proporcje: 30-50 cm3 na 1 l wody. Kiedy to zrobimy, całość mieszaniny wstrząsamy, wykonując ruchy kuliste. Dodatkowo należy zamieszać płyn w środku pojemnika – używamy do tego drewnianej łyżki lub dobrze wyparzonej metalowej. Balon zatykamy korkiem z waty. Dodatkowo obwiązujemy go czystym kawałkiem płótna i zostawiamy w temperaturze pokojowej – idealna temperatura to 15-25 stopni Celsjusza. Ile czasu trwa taki domowy wyrób win? Zazwyczaj wino domowe potrzebuje na ten proces około 20 dni. Produkcja wina wymaga zatem cierpliwości. A może zainteresują cię także inne przetwory domowe?

W czasie fermentacji należy pamiętać o dodawaniu cukru. Drugą porcję cukru przygotowanego wcześniej wlewamy 7 dnia, a trzecią 15 dnia fermentacji. Po trzeciej fermentacji wymieniamy korek z waty i odstawiamy całość na kolejne 30 dni.

Po upływie tego czasu należy ściągnąć sklarowaną warstwę wina. Używamy do tego specjalnej rurki do butli. Ściągamy do pełna, tylko jak to zrobić? Trzeba wessać trochę płynu z butli i po tym opuścić rurkę do naczynia, do którego ciecz będzie spływała równym strumieniem.

Pozostaje teraz zakorkować gąsior. W tym celu korek z rurką fermentacyjną owijamy watą i umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze ok. 12 stopni Celsjusza. Czas oczekiwania na przelanie wina do czystych butelek to około 3 miesięcy. Po upływie tego czasu ponownie ściągamy alkohol do czystych butelek, szczelnie korkujemy, lakujemy i na koniec układamy w pozycji leżącej. Po kilku miesiącach wino domowe jest już gotowe i możemy nim raczyć nasze podniebienia.

Domowy wyrób win - przepisy na wino z winogron ciemnych

Jak zrobić wino domowym sposobem? Ciemne winogrona

Domowy wyrób win ma wielu swoich wielbicieli. Nic dziwnego, wino domowe przygotowane na dobrej recepturze potrafi raczyć nasze podniebienia. Jeśli interesuje was domowy wyrób win z ciemnych winogron, oto sprawdzony i polecany przez nas przepis. Receptura bazuje na następujących składnikach: 10 kg winogron, 5 l wody i 3,5 kg cukru. Teraz przechodzimy do pracy.

Przepis na własne wino z ciemnych winogron

Wybieramy czyste winogrona, ale ich nie myjemy, tylko od razu miażdżymy tłuczkiem lub innym narzędziem. Tak otrzymaną miazgę z winogron trzeba teraz umieścić w butli. Zalewamy ją 3 litrami letniej i przegotowanej wody oraz dodajemy 2 kg cukru rozpuszczonego w 1 l wody. Pamiętaj, aby zostawić w butli 1/3 wolnej przestrzeni od wierzchu. Całość dobrze mieszamy i korkujemy z rurką fermentacyjną. Po upływie 3 dni mieszamy pozostałe 1,5 kg cukru z 1 l przegotowanej, letniej wody i dodajemy do naszej mikstury. Dokładnie mieszamy za pomocą kulistych ruchów i zamykamy.

Te rzeczy są Ci niezbędne do wyrobu wina - sprawdź ceny!

Po upływie kolejnych 7 dni całość zawartość butli odcedzamy, butlę myjemy i ponownie wlewamy do niej miksturę. Zamykamy ją korkiem owiniętym watą i kawałkiem płótna. W takiej postaci pozostawiamy to na kolejny miesiąc. 

Wino domowe – z jakich owoców najlepiej je przyrządzić? 2

Po upływie tego miesiąca ściągamy całą zawartość do gąsiora lub butli. Korkujemy nasz gąsior, owijamy korek z rurką fermentacyjną watą i umieszczamy pojemnik w temperaturze ok. 18 stopni Celsjusza. Czekamy 3 miesiące.

Teraz ściągamy wino do czystych butelek, które szczelnie korkujemy i lakujemy. Układamy je w pozycji leżącej. Po kilkumiesięcznym leżakowaniu jest gotowe do spożycia w najwyższej jakości. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy winorośli w Polsce.

Wino w kuchni i medycynie

Zastosowanie wina i winogrona w kuchni

Winogrono ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Liście winogron wykorzystuje się do przygotowywania gołąbków. Z fermentujących winogron produkuje się najlepsze wino – zarówno z winogron jasnych, jak i z tych ciemnych. Z pestek natomiast wytłaczany jest olej. Suszone jagody winogron wykorzystuje się do wyrobu rodzynek.

Wino domowej roboty stanowi doskonały dodatek do wielu dań. W zależności od tego, jaki stopień słodkości osiągniemy poprzez redukcję ilości cukru, doskonale nada się zarówno do dań wytrawnych, jak i deserów. Domowe wino może stanowić także dodatek do gotowania dań mięsnych czy zup i sosów.

Lecznicze właściwości wina swojskiej roboty

Jest naukowo potwierdzone, że wino wpływa korzystnie na układ trawienny oraz ma pozytywny wpływ na pracę naszego serca. Za porcję bezpieczną i zarazem sprzyjającą zdrowiu uznaje się maksymalnie 200-300 ml na dobę. Wino może zapobiegać otyłości, ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Wykazano też, że winogrona, z których tworzy się wino, mogą zapobiegać ryzyku choroby Alzheimera czy osteoporozie. Poza tym są bogatym źródłem polifenoli i hamują procesy starzenia.

Które winogrona są zdrowsze – jasne czy ciemne? Dowiedziono, że bardzo korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia są winogrona ciemnofioletowe. Dlaczego? Zawierają bowiem bardzo dużo flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy. To właśnie one zajmują się unieszkodliwianiem wolnych rodników, tym samym chroniąc nasz organizm przed rakiem czy różnymi chorobami serca. Ponadto winogrona ciemne posiadają w swoim składzie więcej żelaza.

Dowiedz się również, jak wykonać wino z winogron.
Ocena: 4,6/5 (głosów 24)
, aktualizacja 23 kwietnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
wino domowe przetwory przepisy winogrona
Komentarze (1)
  • 31 października 2018 03:10 - ~mj napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    nie dodawajcie wody do winogron Polskich bo mało esencjonalne wychodzi, nie trzeba robić matki drożdżowej, teraz w sprzedaży są drożdże, które można odrazu wsypać do nastawu, po zlaniu znad osadu nie korkować odrazu, pozostaw na rok bo moze ruszyć fermentacja ponownie i co wtedy? będzie nagazowane oraz osad może się pojawić

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Wino z mniszka lekarskiego - sprawdzone przepisy na wino z kwiatów mlecza
Wino z mniszka lekarskiego - sprawdzone przepisy na wino z kwiatów mlecza
Wino z pigwy - sprawdzone przepisy na wino z owoców pigwowca
Wino z pigwy - sprawdzone przepisy na wino z owoców pigwowca
Wino śliwkowe - sprawdzone przepisy jak zrobić wino ze śliwek krok po kroku
Wino śliwkowe - sprawdzone przepisy jak zrobić wino ze śliwek krok po kroku
Wino z wiśni krok po kroku - sprawdzone przepisy
Wino z wiśni krok po kroku - sprawdzone przepisy
Wino z aronii – przepis na przygotowanie wina aroniowego krok po kroku
Wino z aronii – przepis na przygotowanie wina aroniowego krok po kroku
Wino z agrestu – sprawdzone przepisy na wina z agrestem krok po kroku
Wino z agrestu – sprawdzone przepisy na wina z agrestem krok po kroku
Wino z truskawek – sprawdzone przepisy na wino truskawkowe krok po kroku
Wino z truskawek – sprawdzone przepisy na wino truskawkowe krok po kroku
Wino z czarnego bzu – sprawdź najlepsze przepisy na wino z czarnego bzu
Wino z czarnego bzu – sprawdź najlepsze przepisy na wino z czarnego bzu
Wino z głogu – sprawdzone przepisy na wino z głogu domowej roboty
Wino z głogu – sprawdzone przepisy na wino z głogu domowej roboty
Wino z dzikiej róży – sprawdzone przepisy na przygotowanie wina krok po kroku
Wino z dzikiej róży – sprawdzone przepisy na przygotowanie wina krok po kroku
Wino z jabłek – sprawdzone przepisy jak zrobić domowe wino z jabłek
Wino z jabłek – sprawdzone przepisy jak zrobić domowe wino z jabłek
Wino z jeżyn – przepis i przygotowanie domowego wina krok po kroku
Wino z jeżyn – przepis i przygotowanie domowego wina krok po kroku
Wino z malin – sprawdzone przepisy, jak wykonać wino malinowe domowej roboty
Wino z malin – sprawdzone przepisy, jak wykonać wino malinowe domowej roboty
Wino z ryżu – przepisy, jak zrobić wino z ryżu krok po kroku
Wino z ryżu – przepisy, jak zrobić wino z ryżu krok po kroku
Jak zrobić wino z winogron - poradnik praktyczny i przepis krok po kroku
Jak zrobić wino z winogron - poradnik praktyczny i przepis krok po kroku
Wino i nalewka z jarzębiny krok po kroku – sprawdzone przepisy
Wino i nalewka z jarzębiny krok po kroku – sprawdzone przepisy
Sok z malin – przepis i przygotowanie krok po kroku domowym sposobem
Sok z malin – przepis i przygotowanie krok po kroku domowym sposobem
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie krok po kroku
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie krok po kroku
Nalewka z malin na wódce lub spirytusie - właściwości i przepis krok po kroku
Nalewka z malin na wódce lub spirytusie - właściwości i przepis krok po kroku
Nalewka z pigwy na spirytusie lub z miodem - przepis, właściwości
Nalewka z pigwy na spirytusie lub z miodem - przepis, właściwości
Nalewka z czarnego bzu - przepis na przygotowanie krok po kroku
Nalewka z czarnego bzu - przepis na przygotowanie krok po kroku
Nalewka z aronii - prosty przepis krok po kroku na nalewkę z liśćmi wiśni lub bez
Nalewka z aronii - prosty przepis krok po kroku na nalewkę z liśćmi wiśni lub bez
Uprawa i cięcie winogron - porady praktyczne
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Nalewka z dzikiej róży na spirytusie - właściwości, przepis krok po kroku
Nalewka z dzikiej róży na spirytusie - właściwości, przepis krok po kroku
Uprawa winorośli w Polsce - najlepsze odmiany do uprawy
Uprawa winorośli w Polsce - najlepsze odmiany do uprawy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij