Wino z wiśni krok po kroku - sprawdzone przepisy

Jak twierdzą znawcy, w domu można wykonać nie tylko wino z wiśni, ale z każdego owocu, a nawet warzyw. Swojskie wino wiśniowe to świetny sposób na konserwowanie owoców na zimę, dzięki czemu zyskujemy nie tylko smaczny napój, lecz także moc witamin. Wino wiśniowe jest bogatym źródłem witamin C, PP i B, jak również garbników i kwasów organicznych. Dowiedz się, jak zrobić swojskie wino z wiśni oraz nalewkę z wiśni i poznaj sprawdzone przepisy.

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o winach domowych.

Wino z wiśni - sprawdzone przepisy, jak przygotować wino krok po kroku

Domowe wino z wiśni - jak zrobić?

Przepis na wino z wiśni to nie wszystko, co trzeba wiedzieć, aby stworzyć wyśmienite wino. Prócz receptury należy znać także podstawowe zasady robienie domowego wina.

Wyrób wina z wiśni wymaga zaopatrzenia się w akcesoria i naczynia do produkcji wina domowej roboty.  Potrzebny będzie gąsior oraz rurka fermentacyjna, którą odprowadza się gazy. Ponadto należy posiadać korek do butli oraz wężyk do zlewania wina. Na koniec musimy zaopatrzyć się w butelki, w których domowe wino z wiśni będzie przechowywane. Naczynia do wyrobu wina domowej roboty muszą być wykonane z materiału nie wchodzącego w reakcję z kwasami organicznymi. Dlatego też najlepiej nadaje się szkło lub blacha kwasoodporna.

Wiśnie świetnie nadają się na wino domowej roboty, gdyż dobrze fermentują. Można je łączyć z innymi owocami tworząc niezwykłe kompozycje smakowe. Z wiśni możemy zrobić wino czerwone zarówno wytrawne jaki słodkie czy półsłodkie.

Do wyrobu domowego wina z wiśni konieczne będą specjalne drożdże winiarskie. Nie można ich zastąpić innymi drożdżami, gdyż wino się nie uda. Szczep drożdży dobieramy odpowiednio do tego czy chcemy uzyskać wino słodkie, półsłodkie czy wytrawne. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na wino z malin?

Jak zrobić wino z wiśni?

Na swojskie wino wiśniowe wybieramy dorodne owoce, gdyż tylko takie gwarantują, że wino będzie miało dobry smak. Warto przy tym poczekać na sezon, gdy owoce są najtańsze. Owoce na wino należy dokładnie umyć, pozbawić ogonków i wydrylować.

Usunięcie pestek jest o tyle ważne, że pestki nie tylko nadadzą winu goryczkowaty posmak, lecz także zawierają szkodliwy kwas pruski. Jednak co do pestek zdania są podzielone. W wielu rodzinach robiło się wino domowej roboty z pestkami, dzięki czemu miało ono niepowtarzalny smak. Pewna ilość pestek tłumi posmak drożdży i lekko konserwuje wino. Dlatego też wiele osób robiących swojskie wino zaleca pozostawienie 20% pestek.

Wino robi się z soku wiśniowego zwanego moszczem. Wydrylowane wiśnie należy zmiażdżyć i pozostawić w szklanym naczyniu na 2-3 dni. Wylot naczynia zabezpieczamy gazą, aby nie dostały się do niego muszki owocówki. Po 2-3 dniach wyciskamy owoce, aby powstał gęsty sok zwany moszczem.

Aby z soku wiśniowego powstało wino, moszcz należy rozcieńczyć wodą i cukrem w takich proporcjach jakie wino chcemy uzyskać. Zazwyczaj sporządza się syrop z mieszanki 1 litra cukru i 1 litra wody. Syrop należy ugotować zbierając pianę z wierzchu. Z reguły na litr moszczu stosuje się do 2 litrów syropu. Jeśli chcemy uzyskać wino słodkie i mocne dodajemy więcej syropu. Do wyrobu wina półsłodkiego dodajemy odpowiednio mniej syropu. Moszcz z syropem wlewamy do gąsiora na wino do wysokości ⅔. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wiśniach.

Te rzeczy są Ci niezbędne do wyrobu wina - sprawdź ceny!

Drożdże przed dodaniem do moszczu trzeba rozmnożyć. W tym celu mieszamy szklankę soku z owoców, łyżkę cukru i ciepłą wodę. Wlewamy mieszankę do butelki i wsypujemy do niech opakowanie drożdży winiarskich, a następnie zamykamy butelkę watą. Zawartość potrząsamy kilka razy dziennie przez 3-4 dni. Tak przygotowane drożdże wlewamy do gąsiora z moszczem, który zamykamy specjalnym korkiem z rurką fermentacyjną.

Wino z wiśni - sprawdzone przepisy, jak przygotować wino krok po kroku

Fermentacja początkowa trwa zwykle kilka tygodni. Po tym okresie wino należy przecedzić i znowu odstawić na kilka miesięcy. Gdy dwutlenek węgla zacznie wypychać wodę z rurki oznacza to, że fermentacja jest zakończona i wino można zlać do butelek. Robimy to ostrożnie, przy pomocy wężyka tak aby nie zmieszać wina z osadem. Wino powinno leżakować w butelkach około roku.

Przepisy na domowe wino z wiśni

Zazwyczaj przepis na wino z wiśni zawiera ilość owoców, cukru, wody i rodzaj drożdży winiarskich. Receptura podaje proporcje tych składników w zależności od tego czy chcemy uzyskać wino mocne czy słabsze.

Typowy przepis na wino z wiśni zawiera następujące składniki:

 • 6 kg wiśni
 • 1,3 kg cukru
 • 5 l wody
 • 3 g pożywki
 • drożdże winiarskie

Ten przepis na wino z wiśnie pozwoli nam uzyskać wino 10% w ilości 10 litrów. Jeśli chcemy uzyskać wino o większej mocy należy dodać więcej cukru i mniej wody. W takim przypadku receptura będzie wyglądała następująco:

 • 6 kg wiśni
 • 2,8 kg cukru
 • 3,5 l wody
 • 4 g pożywki
 • drożdże winiarskie

Nalewka z wiśni - przepisy

Z wiśni i z soku wiśniowego możemy zrobić nie tylko wino, lecz także nalewkę z wiśni. Nalewka z wiśni zalecana jest osobom początkującym w wykonywaniu swojskich trunków, gdyż jest dużo łatwiejsza do zrobienia. Aby powstała nalewka z wiśni, dorodne i wydrylowane owoce umieszczamy w dużym słoju i zalewamy spirytusem. Po upływie 4-6 tygodni odlewamy nalewką, zaś pozostałe owoce zasypujemy cukrem i mieszamy. W obu przypadkach słój należy szczelnie zamknąć. Po 2 tygodniach powstały syrop mieszamy z pierwszą nalewką i przelewamy do butelek. Taka nalewka z wiśnie musi czekać co najmniej 8 miesięcy. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na wino z głogu?

Receptura zawiera proporcje owoców, cukru, spirytusu i wody. Typowy przepis na nalewkę z wiśni obejmuje następujące ilości:

 • 1 kg wydrylowanych wiśni
 • pół litra spirytusu
 • 200 ml wody
 • pół kg cukru

Spirytus rozcieńczamy wodą w zależności od tego jak mocna ma być nalewka.

Podobnie powstaje nalewka z pigwy. Z tym, że na nalewkę z pigwy będziemy potrzebowali następujących składników:

 • 2 kg pigwy
 • 1 litr spirytusu
 • 1 kg cukru

Pigwę należy wydrylować i pokroić na małe kawałki. Następnie owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie płyn należy odcedzić, dolać spirytus i ponownie odstawić w ciepłym miejscu na około miesiąc. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić i rozlać do butelek. Do picia nadaje się po 3 miesiącach, lecz im nalewka z pigwy dłużej stoi tym jest smaczniejsza.

Jak widać wykonanie wina z wiśnie a tym bardziej nalewki z wiśni nie jest trudne, a warto spróbować, aby cieszyć się smakiem wiśni także po sezonie. Sprawdź także ten artykuł o przetworach z wiśni.

Ocena: 4,6/5 (głosów 18)
, aktualizacja 2 listopada 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
wino domowe wiśnia przepisy
Komentarze (6)
 • 13 lipca 2019 10:07 - ~Dario_Bossky napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Gdy dwutlenek węgla zacznie wypychać wodę z rurki oznacza to, że fermentacja jest zakończona i wino można zlać do butelek.
  Coś takiego...

 • 22 lipca 2019 11:07 - ~kecaj65 napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Gdy dwutlenek węgla zacznie wypychać wodę z rurki oznacza to, że fermentacja jest zakończona i wino można zlać do butelek...hahaha, widać,że autor jest starym wyjadaczem w robieniu wina...hahaha...

 • 23 lipca 2019 04:07 - ~krzysiek napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Oczywiście powinno być "Gdy dwutlenek węgla skończy wypychać wodę z rurki oznacza to, że fermentacja jest zakończona i wino można zlać do butelek."

 • 23 sierpnia 2019 11:08 - ~Karol napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Oczywiście również jest to nieprawdą. Gdy przestanie wypychać dwutlenek węgla skończy wypychać wodę z rurki skończy się fermentacja burzliwa a zacznie cicha. Zdarza się również tak ze rok-dwa po ustaniu fermentacji burzliwej dosłodzi się wino w celu uzyskania słodszego wina i znów zacznie się fermentacja burzliwa (uśpione drożdże się obudzą i znów wezmą do pracy). Pozdrawiam

 • 17 października 2019 02:10 - ~Benek napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Absolutnie nie róbcie wina z wiśni na zakupionych drożdżach winiarskich. Wiśnie mają doskonałe drożdże w sobie. Wiem co mówię, od 20 lat robię wino z wiśni, kilka razy popełniłem ten błąd.
  Najlepiej wydrelować wiśnie ze wszystkich pestek. Najlepszy efekt daje zrobienie wina z samego soku (wydrelowane wiśnie do sokowirówki - NIE sokownika). Dobrze na barwę i smak robi niewielki dodatek borówek.

 • 29 października 2019 10:10 - ~Krzysiek napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Henek ma racje wino bez kupnych drożdży wiśnie maja swoje fermentacja

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Przycinanie wiśni krok po kroku - jak i kiedy ciąć wiśnię?
Przycinanie wiśni krok po kroku - jak i kiedy ciąć wiśnię?
Konfitura z wiśni - przepis na dżem wiśniowy krok po kroku
Konfitura z wiśni - przepis na dżem wiśniowy krok po kroku
Wino z mniszka lekarskiego - sprawdzone przepisy na wino z kwiatów mlecza
Wino z mniszka lekarskiego - sprawdzone przepisy na wino z kwiatów mlecza
Wino z pigwy - sprawdzone przepisy na wino z owoców pigwowca
Wino z pigwy - sprawdzone przepisy na wino z owoców pigwowca
Wino śliwkowe - sprawdzone przepisy jak zrobić wino ze śliwek krok po kroku
Wino śliwkowe - sprawdzone przepisy jak zrobić wino ze śliwek krok po kroku
Wino z aronii – przepis na przygotowanie wina aroniowego krok po kroku
Wino z aronii – przepis na przygotowanie wina aroniowego krok po kroku
Przetwory z wiśni – najlepsze przepisy krok po kroku
Przetwory z wiśni – najlepsze przepisy krok po kroku
Wino z czarnej porzeczki – sprawdzone przepisy na wino porzeczkowe domowej roboty
Wino z czarnej porzeczki – sprawdzone przepisy na wino porzeczkowe domowej roboty
Wino z agrestu – sprawdzone przepisy na wina z agrestem krok po kroku
Wino z agrestu – sprawdzone przepisy na wina z agrestem krok po kroku
Wino z jeżyn – sprawdzone przepisy na pyszne wino domowej roboty
Wino z jeżyn – sprawdzone przepisy na pyszne wino domowej roboty
Wino z truskawek – sprawdzone przepisy na wino truskawkowe krok po kroku
Wino z truskawek – sprawdzone przepisy na wino truskawkowe krok po kroku
Wino z czarnego bzu – sprawdź najlepsze przepisy na wino z czarnego bzu
Wino z czarnego bzu – sprawdź najlepsze przepisy na wino z czarnego bzu
Wino z głogu – sprawdzone przepisy na wino z głogu domowej roboty
Wino z głogu – sprawdzone przepisy na wino z głogu domowej roboty
Wino z dzikiej róży – sprawdzone przepisy na przygotowanie wina krok po kroku
Wino z dzikiej róży – sprawdzone przepisy na przygotowanie wina krok po kroku
Wino z jabłek – sprawdzone przepisy jak zrobić domowe wino z jabłek
Wino z jabłek – sprawdzone przepisy jak zrobić domowe wino z jabłek
Wiśnia wonna (antypka) – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, porady
Wiśnia wonna (antypka) – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, porady
Wino z jeżyn – przepis i przygotowanie domowego wina krok po kroku
Wino z jeżyn – przepis i przygotowanie domowego wina krok po kroku
Wino z malin – sprawdzone przepisy, jak wykonać wino malinowe domowej roboty
Wino z malin – sprawdzone przepisy, jak wykonać wino malinowe domowej roboty
Choroby wiśni - przegląd najczęstszych chorób oraz najlepsze sposoby leczenia
Choroby wiśni - przegląd najczęstszych chorób oraz najlepsze sposoby leczenia
Wino z ryżu – przepisy, jak zrobić wino z ryżu krok po kroku
Wino z ryżu – przepisy, jak zrobić wino z ryżu krok po kroku
Wino i nalewka z jarzębiny krok po kroku – sprawdzone przepisy
Wino i nalewka z jarzębiny krok po kroku – sprawdzone przepisy
Wino domowe – z jakich owoców najlepiej je przyrządzić?
Wino domowe – z jakich owoców najlepiej je przyrządzić?
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie krok po kroku
Nalewka z wiśni - wiśniówka na spirytusie krok po kroku

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij