Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) – charakterystyka


Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) określany również jako bluszcz japoński, zalicza się do rośliny winoroślowatych. Jego naturalnym obszarem występowania jest Azja, a dokładniej Japonia, Chiny oraz Korea. Mimo to został zadomowiony niemalże na całym świecie. Dorasta do 20 metrów wysokości. Jednocześnie roślina wyróżnia się bardzo szybkim przyrostem, wynoszącym nawet do 2 metrów rocznie. Jego wyróżnikiem są oczywiście trójklapowe liście o rozpiętości do 12 cm. Jednak na pędach możemy podziwiać również mniejsze liście, które są pozbawione klap. Wystawione na promienie słoneczne, są niezwykle podatne na przebarwienia, uzyskując odcienie od żółtego, aż po czerwony.

Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. W tym czasie pojawiają się kwiaty tworzące wiechowate kwiatostany. Bluszcz trójpalczasty intensywnie przyciąga różnego rodzaju owady, ponieważ jest uznawany za roślinę miododajną. Po okresie kwitnienia pędy obradzają w granatowe owoce. Również w tym przypadku roślina spełnia pożytek dla zwierząt, a szczególnie dla ptaków, dla których drobne grona stanowią wyjątkowy przysmak. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bluszczu pospolitym w ogrodzie?

Winobluszcz trójklapowy - odmiany

Bluszcz trójklapowy posiada interesujące odmiany, które z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych warunkach klimatycznych. Wśród nich wymienia się:

  • Winobluszcz zaroślowy – określany mianem dzikiego wina. Doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami.
  • Winobluszcz trójklapowy Green spring – odmiana winobluszczu wyróżniająca się okazałymi liśćmi.
  • Bluszcz trójklapowy Veitchii – charakteryzuje się znacznie wolniejszym przyrostem. Dodatkowo w porównaniu do innych odmian, jego liście są drobniejsze.
  • Winobluszcz pięciolistkowy – winobluszcz pięciolistkowy wyróżnia się posiadaniem wąsów z tzw. przylgami. Ponadto winobluszcz pięciolistkowy często charakteryzuje się przybyszowymi korzeniami.
Winobluszcz trójklapowy, z łaciny Parthenocissus tricuspidata z wyeksponowanymi trójklapowymi liśćmi, a także jego uprawa
Winobluszcz trójklapowy – uprawa, odmiany, sadzenie

Bluszcz trójklapowy – uprawa i pielęgnacja

Sadzenie winorośli powinno odbywać się na słonecznych stanowiskach. Uprawa doskonale poradzi sobie na całkiem żyznym oraz przepuszczalnym podłożu. Dobrze jest zapewnić roślinie umiarkowane nawodnienie. Chociaż bluszcz trójpalczasty poradzi sobie nawet na nieurodzajnych i dość suchych glebach. Sadzenie powinno odbywać się przez cały okres wakacyjny, aż do początku jesieni. Natomiast zimą, bluszcz japoński może być narażony na niskie temperatury. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z młodymi sadzonkami. Dlatego zaleca się, by przed zimą je okrywać. A może zainteresują cię także te artykuły o pnączach w ogrodzie?

Parthenocissus tricispidata zalicza się do roślin dość ekspansywnych. Dlatego brak jakiejkolwiek interwencji z naszej strony, może doprowadzić do błyskawicznego rozplewienia bluszczu. Aby ograniczyć ekspansję bluszczu japońskiego młode pędy, powinny być koniecznie przycinane. Poza tym roślina nie wymaga żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych w postaci nawożenia lub dodatkowego podlewania. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny