Winobluszcz zaroślowy - opis, wymagania, uprawa, cięcie, porady
Winobluszcz zaroślowy to piękna, dekoracyjna roślina pnąca, używana jako roślina okrywowa na ogrodzenia, ażurowe podpory, altany czy siatki. Rośnie bardzo szybko. Toleruje różne warunki pogodowe oraz miejskie zanieczyszczenia. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Jak przebiega uprawa i pielęgnacja tej rośliny?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących.
Winobluszcz zaroślowy - opis rośliny
Winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus insert to gatunek rośliny pnącej z rodziny winoroślowatych - Vitaceae. Roślina ta naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej, gdzie pojawia się na obszarach USA i Kanady. Do samej Europy winobluszcz zaroślowy dotarł już w XVII wieku. Te pnącza od dawna cieszą się popularnością w uprawie z powodu swojej dekoracyjności przez cały rok.
Wszystkie winobluszcze to pnącza samoczepne, które dość mocno się rozwijają i są w stanie dorosnąć do dużych wysokości. Winobluszcz zaroślowy bardzo przypomina swojego „brata” winobluszcz pięciolistkowy. Warto zaznaczyć, że młode pędy winobluszcza zaroślowego mają zielone zabarwienie, co odróżnia je właśnie od pięciolistkowego, którego pędy są z kolei zaczerwienione.
Same liście pnącza są pięciolistkowe, z obu stron błyszczące i zielone. Jesienią zmieniają kolor na czerwony. Kolejnym charakterystycznym elementem jest to, że z węzłów winobluszczy zaroślowych wyrasta od 3 do 5 wąsów- liści. Tymi wąsami winobluszcz oplata się wokół drzew oraz różnego rodzaju podpór. Jednak wąsy czepne tego pnącza nie są zakończone przylgami. I właśnie to odróżnia ten gatunek od winobluszczu pięciolistkowego. Znaczy to, że nie ma tak dobrze rozwiniętych zdolności czepnych (np. do murów) jak u pięciolistkowego. Winobluszcz pięciolistkowy to wybór wart rozważenia.
Winobluszcz zaroślowy wytwarza w okolicach czerwca drobne kwiaty. Nie mają wartości estetycznych. Ale to właśnie z nich parthenocissus inserta rodzi małe owoce, przypominające jagody z białawym nalotem. Pojawiają się one w okresie między sierpniem a wrześniem. Pełnią one funkcję jedynie dekoracyjną. Odświeżają jesienny ogród.
Parthenocissus inserta - uprawa i pielęgnacja pnączy
Stanowisko i uprawa winobluszcza zaroślowego
Uprawa tej rośliny nie jest uciążliwa, jeśli poznamy jej wymagania. Jest to równie ważne, gdy decydujemy się uprawiać inne rośliny np. epipremnum złociste, krzewy zimozielone. Zacznijmy od tego, że winobluszcz zaroślowy to roślina, która dobrze radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach. Słońce powoduje, iż rośnie bardzo bujnie. Natomiast sprawdzi się także w miejscach lekko zacienionych, a nawet cienistych. Musimy jednak wiedzieć, że w takich miejscach jej wzrost nie będzie tak intensywny. Przy sadzeniu warto pozostawić spory odstęp pomiędzy sadzonkami – około 1-1,5 metra. Ma zastosowanie przy obsadzaniu ogrodzeń przydomowych, ale także na terenach zieleni miejskiej.
Najlepiej rośnie na żyznej i wilgotnej glebie, ale poradzi sobie w gorszych warunkach glebowych, ponieważ dobrze znosi niedostatki wody. Warto wiedzieć także o tym, że winobluszcz zaroślowy to roślina odporna na mrozy. Wytrzyma nawet do - 30 st. C. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bluszczu zimozielonego?
Parthenocissus inserta - przebieg uprawy i pielęgnacja
W przypadku winobluszczu zaroślowego uprawa nie powinna przynieść nam większego problemu. Jest to roślina, która nadaje się również dla amatorów. Co więcej, pnącze to możemy sadzić niemal przez cały rok. Pomijając te okresy, gdy są przymrozki. Pamiętajmy też o tym, że rośliny z odkrytym systemem korzeniowym nie powinny być sadzone w upalne letnie dni. Wtedy istnieje zagrożenia przesuszenia korzeni winobluszczu. Winobluszcz zaroślowy to pnącze, dlatego konieczne jest zapewnienie mu podpory. I to już w pierwszych latach uprawy. Jako podpory możemy wykorzystać słupki metalowe, drewniane albo możemy również posadzić winobluszcz przy ażurowej ścianie lub ogrodzeniu z siatki.
Glebę, w której ma rosnąć winobluszcz zaroślowy, warto wzbogacić kompostem lub obornikiem. Po posadzeniu pamiętajmy o dokładnym ubiciu gleby wokół pnącza, a także natychmiastowym podlaniu. Dodatkowo musimy przywiązać pnącza do podpór oraz uszczknąć delikatnie wierzchołki pędów. Uszczykiwanie wierzchołków pędów ma na celu pobudzenie rośliny do jej rozkrzewienia.
W trakcie uprawy istotne jest także cięcie, które przeprowadzamy w III lub IV, jeśli winobluszcz wkracza w te granice, w które nie chcemy. Kolejne cięcie następuje latem i ma na celu usunięcie zdrewniałych pędów. Oczywiście nie możemy zapominać o regularnym usuwaniu uszkodzonych, czy też porażonych chorobami pędów.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie roślin, które powinno być regularnie, szczególnie w okresie letnim. Podlewanie jest istotne, gdy winobluszcz rośnie w osłoniętym od deszczu miejscu. Na podlewanie musimy zwracać szczególną uwagę w pierwszych latach uprawy, ponieważ wtedy najbardziej narażony na brak wody jest system korzeniowy.
Winobluszcz zaroślowy – gdzie znajduje zastosowanie i jaka jest jego cena
Winobluszcz zaroślowy to bardzo atrakcyjna roślina do ogrodu przydomowego, ale nie tylko. Cieszy się bardzo dużą popularnością, ze względu na to, że potrafi przykryć np. nieatrakcyjny płot czy siatkę. Dodatkowo sadząc ją przy różnego typu podpórkach- najlepiej ażurowych, możemy wyznaczyć w naszym ogrodzie strefy. Z powodzeniem można utworzyć również swego rodzaju daszek z siatki, która z czasem zostanie porośnięta winobluszczem. Wówczas uzyskamy miejsce osłonięte od słońca, gdzie odetchniemy podczas upałów lub otrzymamy strefę intymną.
Nie zapominajmy o tym, że winobluszcz zaroślowy to roślina o pięknych liściach. Jest to doskonałe tło dla innych gatunków roślin, które wybiją się na jej tle kontrastującymi kwiatami. Dodatkowo na dobre opinie wpływa fakt, że nie jest to bardzo wymagająca roślina i nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Pamiętajmy jednak o tym, że uprawa nie powiedzie się, jeśli nie zapewnimy roślinom odpowiednich warunków.
Do winobluszczy zaroślowych przyciąga ogrodników również ich cena, która jest stosunkowo niska. Oczywiście konkretne ceny zależą od tego, jak duża jest sadzonka i w jakim miejscu ją zakupimy. Z reguły jednak winobluszcz zaroślowy możemy kupić za około 5-15 zł. Podczas zakupu pamiętajmy, by sprawdzić, czy roślina jest w pełni zdrowa i nie ma żadnych oznak chorobowych.