Winogrona bezpestkowe – opis, sadzonki, uprawa, porady
Winogrona bezpestkowe są bardzo popularnymi w Polsce samopylnymi pnączami, które nieprzycinane potrafią osiągnąć imponujące rozmiary – nawet od 10 do 30 metrów wysokości. Choć winorośl nie jest rośliną łatwą w uprawie, to z roku na rok rośnie liczba osób chętnych do prowadzenia uprawy winogrona bezpestkowego. Warto więc poznać tajniki uprawy, porady związane z tą bardzo ciekawą rośliną.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.
Winogrona – opis i ciekawostki
Pierwsze winnice prawdopodobnie powstały już ponad 7 tysięcy lat temu i założyli je Sumerowie, na terenie obejmującym dziś obszary Iraku. Sadzonki winorośli zostały przeniesione przez Rzymian na dalsze terytoria, do podbitych prowincji na północ od Alp.
Około 5 tysięcy lat temu z dzikiej winorośli wyhodowano właściwe winogrono, zwane dzisiaj winoroślą właściwą uprawną. Obecnie istnieje wiele wyodrębnionych odmian, z których kilka jest odpornych na chłód i można je uprawiać nawet w naszych, niezbyt łaskawych pod względem klimatu warunkach.
Wszystkie winogrona są szybkorosnącymi pnączami, które mogą dorastać nawet do 30 metrów wysokości. Do podpór przytwierdzają się za pomocą wąsów czepnych. Winorośl bezpestkowa kwitnie w różnych terminach. Wszystko uzależnione jest od uprawianej odmiany. Zwykle kwitnienie przypada na okres od połowy maja, do połowy lipca.
Winorośl bezpestkowa ma małe owoce o żółtozielonym kolorze. Kwiaty tworzą się zawsze na pędach tegorocznych. Kwiaty zebrane są w grona. Z nich rozwijają się okrągłe lub owalne jagody, o średnicy około 2 centymetrów. Owoce mogą mieć rozmaity kolor. W dużej mierze zależy to od odmiany. I tak – owoce mogą być białe, jasnozielone, różowe, czerwone, a nawet prawie czarne.
Uprawa winogrona bezpestkowego
Aby przedsięwzięcie uprawy winogrona w warunkach naszego ogrodu miało szansę powodzenia, musimy spełnić trzy podstawowe warunki: odpowiednia temperatura – musi być ciepło i zacisznie, musi mieć stabilną podporę.
Jeżeli chcemy uprawiać winogrono w chłodniejszym rejonie, musimy zwrócić uwagę na specyficzny mikroklimat danego miejsca, na przykład: osłonięty zakątek południowej ściany budynku. Gleba pod uprawę winorośli powinna być próchniczna i głęboka. Wartość pH powinna oscylować w granicy od 5 do 7,5 – to sprzyja wzrostowi i odporności sadzonek.
Winorośl bezpestkową można również uprawiać w pojemnikach. W ten sposób zapewnimy im optymalne warunki klimatyczne. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji jedna roślina będzie potrzebowała donicę o pojemności 30 litrów.
Decydując się na uprawę winorośli w ogrodzie, musimy pamiętać, że pnącze to nie lubi nadmiaru wody. Roślina z powodzeniem przeżyje okres suszy i wyjdzie z tego obronną ręką, w przeciwieństwie do zalania. Dlatego też należy zapewnić roślinom odpowiedni drenaż, zarówno w ziemi ogrodowej, jak i w donicach. W gorącym, letnim okresie winogrono należy podlewać co 4 do 6 dni. Rośliny najlepiej podlewać ranem lub wieczorem.
Warto również pamiętać o zapewnieniu właściwej ilości składników odżywczych w glebie. Najlepiej zastosować kombinację nawozów organicznych i mineralnych. Nawożenie rozpoczynamy już od kwietnia, kiedy rozpocznie się sezon wegetacyjny, stosuje się wtedy nawóz zawierający azot. Oprócz tego można zastosować ziemię kompostową lub obornik. We wrześniu, podaje się nawóz zawierający wapń. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i cięciu winogron.
Sadzenie sadzonek winogron bezpestkowych
Aby osiągnąć odpowiednie rozmiary roślin i uniknąć chorób, przed posadzeniem sadzonek, trzeba odpowiednio przygotować glebę. Ponadto trzeba pamiętać, że uprawa winorośli nie powinna być wynikiem impulsu, zachcianki. Musimy wszystko dokładnie zaplanować i przygotować: od doboru odpowiedniej odmiany, po przygotowanie stanowiska uprawy.
Sadzonki sadzi się w kwietniu lub w maju. Miejsce pod sadzonki powinno być przygotowane już jesienią, oczyszczone ze starych korzeni i kamieni. Dołek pod roślinę powinien mieć głębokość około 50 cm. Miejsce szczepienia sadzonki powinno znajdować się na wysokości 4 do 5 cm nad ziemią. Jednoroczną winorośl dobrze jest podeprzeć podporą lub palikiem.
Przycinanie winorośli bezpestkowej
Owoce tworzą się na jednorocznych pędach, które z kolei wyrastają z dwuletniego pnia. Bez względu na formę prowadzenia uprawy, pozostawia się tylko najsilniejsze i najmocniejsze pędy. To właśnie one powinny być przymocowane do podpór. Inne, niepotrzebne pędy powinny zostać usunięte. Wiosenne cięcie wykonuje się w połowie maja i pozostawia do pięciu najmocniejszych pędów. Cięcie należy wykonywać uważnie.
Winogrona bezpestkowe coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. W porządnych sklepach ogrodniczych, prowadzących sprzedaż stacjonarną i internetową możemy kupić zarówno sadzonki, jak i nasiona Crimson, to portugalskie deserowe, zdrowe winogrono, jak i inne ciekawe odmiany. Ponadto w dobrych sklepach możemy również kupić rośliny takie jak: migdałek na pniu, truskawki wiszące, truskawki zwisające. Ciekawym urozmaiceniem naszego ogródka może być truskawka pnąca, która nie tylko będzie pięknie zdobiła przestrzeń w naszym ogrodzie, ale i będzie obficie owocowała.