Pierwsze ciepłe dni mamy już za sobą. Jeśli w tym roku nie przeprowadziliście jeszcze niezbędnych prac w swoim ogrodzie, najwyższa pora nadrobić zaległości. To ostatni moment m.in. na nawożenie lub ochronne opryski. W nowym artykule wspólnie ze sklepem dlaroslin.pl wyjaśniamy, jak i czym nawozić rośliny ogrodowe oraz w jaki sposób poradzić sobie z niszczącymi je szkodnikami.

Jakie zabiegi najczęściej wykonuje się w ogrodzie?

Maj w ogrodzie to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy. Na ogrodników czeka między innymi sadzenie drzewek oraz bylin oraz wysiew trawnika i nasion warzyw. Należy też zatroszczyć się o już istniejące rośliny, wykonując cięcia prześwietlające, nawożąc je i wykonując opryski przeciw grzybom i szkodnikom.

Nawożenie trawnika

Dla każdego ogrodnika ważne jest to, żeby trawnik miał zdrową, ciemnozieloną barwę oraz mocną, odporną na choroby i inne czynniki stresowe darń. By to osiągnąć, należy go regularnie nawozić. Ze względu na płytkie ukorzenienie i związane z nim szybkie pobieranie substancji odżywczych, powinniście robić to trzy razy w roku. Najlepsza pora na pierwsze nawożenie trawnika to przełom marca i kwietnia. Drugą dawkę nawozu warto zaaplikować właśnie w maju.

Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego dnia na zastosowanie nawozu. Najlepsza pogoda to pochmurne niebo, ale brak opadów. Unikniecie w sposób czynników, które mogłyby zaburzyć wchłanianie składników – przesuszenia oraz zbyt mokrego podłoża. Samą darń warto przygotować poprzez wertykulację i aerację. Zwróćcie też uwagę na skład zastosowanego nawozu. Majowe nawożenie powinno dostarczyć trawnikowi przede wszystkim dużą dawkę azotu.

Opryski fungicydowe drzewek owocowych

Choroby grzybowe to powszechny, poważny problem w wielu uprawach. Często dotykają również drzew owocowych, a ich najważniejszym objawem są plamy na liściach, które stopniowo się powiększają, w krótkim czasie prowadząc do porażenia liścia oraz jego opadnięcia. To z kolei może skutkować przyspieszoną, całkowitą utratą liści – w skrajnych przypadkach następuje ona już na przełomie czerwca i lipca. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tych problemów jest przeprowadzenie wiosennych oprysków fungicydowych (grzybobójczych).

Nawożenie krzewów ozdobnych i tui

Dla większości krzewów ozdobnych maj to czas wzmożonego wzrostu. To też najlepsza pora na dostarczenie im składników odżywczych niezbędnych do dalszego rozwoju. Wiosenne nawożenie krzewów ozdobnych (w tym tui) powinno odbyć się przy użyciu nawozu mineralnego z wysoką zawartością azotu.

Lustracja bukszpanów - zwalczanie ćmy bukszpanowej

Przy okazji wiosennych prac w ogrodzie, koniecznie przyjrzyjcie się też bukszpanom. Krzewy tego gatunku są zagrożone przez coraz powszechniejszy gatunek owada przybyłego do nas wraz sadzonkami importowanymi z Chin. Larwy ćmy bukszpanowej, bo to o niej mowa, potrafią w krótkim czasie doprowadzić do śmierci rośliny. Jeśli nie chcecie, by taki los spotkał wasze bukszpany, wykonajcie opryski środkami przeznaczonymi o zwalczania gąsienic lub zastosujcie pułapki z dedykowanymi dyspenserami feromonowymi.

Zakupy online - alternatywa dla kolejek w sklepach ogrodniczych

Zakupy w stacjonarnych sklepach ogrodniczych na początku sezonu nie należą do najłatwiejszych. Musicie przygotować się nie tylko na długie kolejki, ale też brak dostępności poszczególnych produktów. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie więc kupno niezbędnych preparatów online. Na dlaroslin.pl znajdziecie szeroki wybór nawozów, środków ochrony roślin, nasion, sadzonek i akcesoriów, dzięki którym kompleksowo zadbacie o swój ogród. Wszystkie możecie kupić w atrakcyjnych cenach, a spora część jest objęta dodatkowymi rabatami. W razie problemów z wyborem odpowiednich preparatów, możecie też liczyć na fachową pomoc personelu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej