Wiosna w ogrodzie - spis prac wykonywanych wiosną

Każda osoba zajmująca się ogrodem z niecierpliwością czeka na wiosnę. Czas, kiedy będzie mogła oddać się swoim ulubionym zajęciom. Trzeba tu dodać, że jest to najbardziej pracowita cześć roku. Sezon wegetacyjny się zaczyna i rośliny budzą się z uśpienia. To także moment na sadzenie wielu nowych gatunków. Warto, zatem dowiedzieć się, jakie zadania czekają na ogrodników. Spis najważniejszych czynności znajduje się w poniższym artykule.

Wiosna w ogrodzie – podstawowe informacje

Astronomiczna wiosna jest okresem roku, który nie został wyznaczony stałymi datami. Rozpoczyna się, bowiem w momencie zrównania długości dnia i nocy a trwa do przesilenia letniego. Zazwyczaj od około 20 marca do 22 czerwca. Natomiast kalendarzowa zawsze zaczyna się w tym samym dniu. Przypada na 21 marca i trwa do 21 czerwca. Rzecz jasna wspomniane terminy dotyczą wyłącznie półkuli północnej. Jeśli zaś chodzi o wiosnę dla ogrodników, to jest dla nich czasem wytężonej pracy. Polegającej przede wszystkim na dokładnym porządkowaniu terenu, sadzeniu roślin i dbaniu o gatunki, które przezimowały w gruncie.

Pierwszy dzień wiosny, o ile pogoda na to pozwala, powinien być zachętą do porządkowania ogrodu. Lista zadań z tej grupy może nie jest długa, ale z pewnością ważna. Warto, zatem zabrać się za:

  • dokładne oczyszczenie trawnika z zaschniętych liści, tu przydatne okażą się dobre grabie,
  • usunięcie połamanych gałęzi i wszelki innych śmieci, które przywiewa porywisty wiatr,
  • jeśli to konieczne, odmalowanie altany i zadbanie o wygląd pozostałych elementów ogrodu,
  • wyciągnięcie i odkurzenie mebli ogrodowych, uszkodzone można naprawić lub wymienić.

Początek sezonu wegetacyjnego to także dobry czas na przearanżowanie działki.

Prace porządkowe to dopiero początek dłuższej listy. Kolejnym z ważnych kroków jest zadbanie o trawnik. Po wspomnianym już wygrabieniu można przejść do innych czynności. Podstawa to napowietrzanie gleby i wertykulacja. Następnie trzeba dosiać trawę w miejscach gdzie się przerzedziła. Przy sprzyjającej pogodzie, na przełomie marca i kwietnia trzeba przeprowadzić pierwsze koszenie. Zanim sezon wegetacyjny ruszy na dobre, można założyć trawnik z rolki albo z siewu. Wiosenne opady i temperatury sprzyjają temu zadaniu. Po więcej informacji na powyższe tematy zapraszamy na nasza stronę.

Zadania na początku wiosny

Każda osoba pracująca w ogrodzie czeka aż wiosenna temperatura ustabilizuje się i przestanie spadać poniżej zera. Dlatego, że wtedy przychodzi pora na zdjęcie okryć chroniących rośliny przed mrozem. Agrowłókniny czy słomiane maty najczęściej zabezpieczają byliny oraz wrażliwe krzewy. Wraz z nimi stosowane są kopce ziemi i kory na nasadach pędów. Te elementy można jeszcze zostawić przez kilka dni. Na wypadek wystąpienia nocnych przymrozków. Pozostawienie okryć, gdy jest ciepło będzie mieć fatalne skutki. Zawsze trzeba o tym pamiętać. Po wykonaniu pierwszych kroków należy przejść do pielęgnacji drzew owocowych i krzewów ozdobnych.

W ogrodach i na niejednej działce rosną różnego rodzaju drzewa. Astronomiczna wiosna jest odpowiednią porą by się nimi zająć. Wymaganym zabiegiem jest tu przycinanie obejmujące:

  • głównie drzewka owocowe takie jak niezwykle popularne jabłonie, grusze oraz śliwy,
  • prześwietlanie koron drzew polegające na usunięci nadmiernie zagęszczonych pędów,
  • zabezpieczeniu ran po cieciu przy pomocy specjalnej maści zawierającej środek grzybobójczy.

Dobrze przeprowadzone przycinanie drzew owocowych pozytywnie wpłynie na ich kondycję. Co ważne, ten zabieg nie dotyczy tylko wspomnianych gatunków.

Ważnym zadaniem jest pielęgnacyjne cięcie iglaków. Nieco różni się od wersji wspomnianej powyżej. Skupia się, bowiem na usuwaniu uszkodzonych i zeschniętych pędów. Po tym pozostaje przycinanie krzewów ozdobnych. Obejmuje tylko gatunki, które będą kwitły latem i jesienią na pędach tegorocznych. Te, które wypuszczą pąki kwiatowe wiosną można skracać dopiero po przekwitnięciu. Opisywany zabieg należy wykonywać w pogodnym i słonecznym dniu. Rzecz jasna to tylko garść podstawowych wskazówek. Po rozwinięcie tych informacji zapraszamy na naszą stronę. Tu natomiast przechodzimy do kolejnych, ważnych tematów. 

Kiedy zaczyna się wiosna

Kalendarzowa wiosna do idealny czas na robienie porządku na rabatach kwiatowych. Po zdjęciu osłon z roślin trzeba zająć się ziemią. Na początek zalecane jest usunięcie chwastów i spulchnienie gleby. Następna czynność to pierwsze nawożenie. Dobrze sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe bogate w azot. Ten składnik pobudza wzrost roślin. Równie ważnym zadaniem jest przygotowanie grządek warzywnych. Polega głównie na nawiezieniu ich kompostem i dokładnym przekopaniu. I rzecz jasna wytyczeniu rzędów, w których będą rosły warzywa. Kiedy ta część terenu będzie już przygotowana można przeprowadzić kolejne prace.

Wiosną rozmnażamy byliny rosnące w ogrodzie. Od końca marca do połowy maja warto zająć się:

  • podziałem floksów, astrów jesiennych, bergeni, dzielżanów, dzwonków, jak również firletek,
  • rozmnażaniem przez podział gęsiówek, hostów, krwawników, kuklików oraz liliowców,

W maju rozmnażamy byliny także poprzez sadzonki pędowe. Gatunki, które obejmuje ten proces to:

  • przede wszystkim wspomniane już astry jesienne oraz dzielżany i bardzo cenione jasnoty,
  • do spisu dodajemy pysznogłówki, rozchodniki, słoneczniczki, trzykrotki, złocienie, żagwiny.

Choć wymieniliśmy ich już wiele, wciąż nie jest to koniec istotnych zadań do wykonania.

Zanim przyjdzie pierwszy dzień wiosny ważne jest przygotowanie rozsad. Końcem marca do pojemników i skrzynek trafiają nasiona kwiatów ozdobnych. Między innymi lwich paszczy, aksamitek, cynii czy floksów. To samo tyczy się warzyw jak brokuły, kalarepa czy kapusta. Gdy rozsady będą gotowe i warunki na to pozwolą następuje sadzenie w gruncie. Wiosną wysadzane są także bulwy, cebule i karpy roślin kwitnących latem. Tak jak i krzewy z nieosłoniętym korzeniem. Jak widać początek sezonu wegetacyjnego obfituje w prace do wykonania. Więcej informacji na ich temat można z łatwością znaleźć na naszej stronie.