Wiśnia Groniasta z Ujfehertoi – opis

Wiśnia Groniasta (Ujfeheroi Furtos)pochodzi z Węgier, odmianę wyodrębniono w połowie XX wieku, z okolic UjFehertoi, gdzie po praz pierwszy wyprodukowano ją z nasiona. Korona drzewa jest gęsta i rozłożysta. Doskonale chroni przed promieniami słonecznymi. Kształt korony jest jajowaty, luźna budowa. Gałęzie drzewa są mocne, pokryte licznymi krótkopędami.

Owoce są średniej wielkości i duże, ciemnoczerwone, z gładką, błyszczącą skórką. Miąższ owocu jest czerwony, jędrny, soczysty, smaczny, słodko – kwaśny. Sok owocu jest słodki, nie wycieka po oderwaniu szypułki od owocu. Owoce dobrze znoszą transport.

Przeznaczenie owoców – na przetwory, nalewki, na deser. Odmiana z Ujfehertoi jest najbardziej polecana do produkcji nalewki wiśniowej. Owoce nadają się również na przetwory oraz do mrożenia.

Uprawa Wiśni Groniastej


Wiśnia Groniasta toleruje przeciętną jakość ziemi, optymalny odczyn pH 6,7 -7,2. Można ją również sadzić na słabszych ziemiach. Źle rośnie na glebach bardzo suchych i bardzo mokrych. Podkładka do szczepienia – Antypka. Kwiaty Wiśni Groniastej są białe. Drzewa kwitną w kwietniu i maju. Wiśnia Groniasta z Ujfehertoi rośnie szybko w pierwszych latach po posadzeniu. Potem wzrost drzewa jest średni. Plonuje obficie lub średnio w każdym roku. Pierwsze owoce pojawiają się w 2 lub 3 roku po posadzeniu.

Odmiana ta licznie plonuje, ale niestety tylko w niektórych regionach naszego kraju – na południu oraz na północnym zachodzie. Słabsze owocowanie uzyskuje się w centrum i na północnym wschodzie. Owocowanie Wiśni Groniastej jest uzależnione w dużym stopniu przez pogodę, tak więc jest ono nieregularne. Wiśnia Groniasta jest odporna na mróz. Jedynie kwiaty są wrażliwe na przymrozki. Dlatego też Wiśnia Groniasta z Ujfehertoi, jest polecana do uprawy w rejonach cieplejszych oraz osłoniętych od zimnych, wiosennych wiatrów.

Jeżeli gleba jest ciężka i mokra, należy ją wcześniej odpowiednio przygotować – w tym celu trzeba glebę rozluźnić poprzez dodanie np. sieczki, torfu, kory, trocin lub gruboziarnistego piasku. Odmiana ta jest odporna na choroby, w tym na raka bakteryjnego i drobną plamistość liści drzew pestkowych. Wiśnia Groniasta ma średnią odporność na moniliozę. Wiśnia Groniasta podobnie jak i robinia biała lubi jasne, słoneczne stanowiska świetlne.

Sadzenie i przycinanie Wiśni Groniastej

Dołek pod drzewko powinien być na tyle głęboki, aby korzenie sadzonki swobodnie się w nim zmieściły, bez zawijania. Korzenie nie mogą być splecione. Jeżeli są za długie – możemy je skrócić. Bardzo ważne jest, aby miejsce szczepienia znajdowało się parę centymetrów nad powierzchnią ziemi. Po posadzeniu drzewka obficie je podlewamy.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Owoce wiśni groniastej przed przerobieniem na kompot, a także wiśnia groniasta, opis, wymagania i porady
Wiśnia groniasta krok po kroku, czyli popularna odmiana wiśni i jej opis, wymagania, uprawa oraz porady dla ogrodników

Przycinanie drzewa reguluje kształt i wielkość korony, czyniąc ją podatnymi do pielęgnacji i zbioru owoców. Właściwe przycięcie drzewa umożliwi łatwe przeprowadzenie oprysku, ponadto korona drzewa jest lepiej naświetlona, co z kolei polepsza szybkie i równomierne dojrzewanie owoców.

Pierwsze cięcie wykonuje się wiosnę, bez względu na to, kiedy kupiliśmy sadzonkę (wiosna, lub jesień). Skracamy wszystkie pędy o 1/3 długości, a przewodnik ucinamy na wysokości 40 -50 cm nad ostatnim pędem bocznym. W pierwszych latach przycinamy drzewo wiosną, w kolejnych po zbiorze w sierpniu, przy suchej i ciepłej pogodzie.

W dalszych latach możemy Wiśnie Groniastą odmłodzić, ścinając na wysokości 2 -3 metrów nad dowolną gałęzią. Dodatkowo możemy skrócić pędy i prześwietlić koronę drzewa. Każdorazowo po cięciu zabezpieczamy rany maścią ogrodniczą. Sprawdź także ten artykuł o przycinaniu wiśni krok po kroku.

Ciekawostki na temat Wiśni Groniastej

Wiśnia Groniasta jest odmianą wyhodowaną przez Sadowniczy Instytut Badawczy w Ujfeherto na Węgrzech. Według najnowszych danych Wiśnia Groniasta z Ujfehertoi zawiera aż 20 razy więcej przeciwutleniaczy niż inne popularne odmiany wiśni towarowej. Wiśnia Groniasta jest tradycyjnym składnikiem tradycyjnego, regionalnego napoju alkoholowego wiśniowej brandy. Co roku, w czasie dojrzewania owoców Wiśni Groniastej z Ujfehertoi organizowane są wiśniowe festiwale w Ujfeherto.

Wiśnia Groniasta deserowa to pospolita odmiana, która ma bardzo dobre opinie wśród sadowników. Nie jest trudna w uprawie, szybko rośnie, w odpowiednich warunkach będzie długo i obficie owocowała. Sadzonki Wiśni Groniastej, podobnie jak i winogrona bezpestkowe kupimy w każdym sklepie lub markecie ogrodniczym.

W teorii Wiśnia Groniasta z Ujfehertoi jest samopylna, jednak lepsze efekty i owocowanie uzyskuje się, stosując zapylanie krzyżowe, czyli pyłkiem innych odmian wiśni. Do dobrych zapylaczy możemy zaliczyć: Kelleris 16, Koral, Lucyna, Łutówka, Nefris.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny