Wiśnia osobliwa i jej charakterystyka

Wiśnia umbraculifera to nieduże drzewko o charakterystycznej kulistej koronie, która ma gęstą oraz zbitą formę. Świetnie nadaje się do dużych, jak i małych ogrodów ze względu na jej wymiary. Korona osiąga od 2 do 5 metrów średnicy, zaś jej wysokość jest zależna od wysokości szczepienia. Z reguły dorasta od 4 do 6 metrów. Pień wiśni osobliwej jest wąski (od 10 do 20 cm średnicy), o gładkiej korze oraz wiśniowego koloru. A może zainteresuje cię także artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu?

Wiśnia osobliwa została wyhodowana jako mieszanka wiśni pospolitej z wiśnią karłowatą, szczepiona na pniu czereśni ptasiej. Nie da się przeoczyć tej odmiany w ogrodach oraz miejskiej zieleni. Jej liście są ciemnozielone, błyszczące oraz dość drobne (dorastają do 3 cm), które w okolicach października zmieniają kolor na żółto –pomarańczowy. Wyróżniają ją białe i malutkie (1,5 do 2 cm) kwiatuszki, obficie kwitnące na przełomie kwietnia oraz maja. Podobnie jak wiśnia pospolita.

Wiśnia umbraculifera jak większość wiśni ozdobnych nie zawiązuje owoców lub jest to bardzo sporadyczne. Jej kulista korona, niewymagająca podcinania, piękne kwiaty oraz bardzo powolny wzrost powodują, że świetne sprawdzi się w przypadku uporządkowanych, geometrycznych ogrodów czy do zasadzenia w ciągach, wzdłuż węższych uliczek oraz na parkingach. Wiśnia osobliwa jest bardzo popularna wśród nasadzeń miejskich, gdyż jest niemal bezproblemowa w uprawie. Wymaga jedynie zgrabienia liści na jesień. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wiśni łutówce?

Wiśnia osobliwa ładnie się prezentuje. Odmiany mają różnej wielkości i kolorów kwiaty, a pielęgnacja drzewka nie jest wymagająca.
Wiśnia osobliwa (umbraculifera) - odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja wiśni umbraculifera


Wiśnia umbraculifera doskonale rośnie w ciepłych stanowiskach, a jej wymagania glebowe są takie same jak w przypadku śliwy wiśniowej, czyli gleba powinna być żyzna, przepuszczalna oraz odznaczać się umiarkowaną wilgotnością. Zasobna w pewną ilość wapnia. Wiśnia osobliwa ma niezwykle wysoką tolerancję co do pH podłoża, gdyż urośnie nawet na glebie lekko kwaśnej.

Bardzo dobrze znosi letnie warunki w mieści. Przetrwa nawet w okrasach większej suszy bez podlewania. Ponadto wiśnia umbraculifera jest również odporna na mrozy zimą (te w Polsce bywają ostre). Szczególnie dobrze zniesie także zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza dwutlenek siarki. Jest jednym z ulubionych drzew ozdobnych sadzonych w centrach miast. Stworzy piękną kompozycję w towarzystwie krzewów i drzew ozdobnych kwitnących na kontrastowy różowy kolor np. śliwa wiśniowa. Śliwa wiśniowa osiąga podobne rozmiary, dlatego tym bardziej będzie to dobry wybór. Sprawdź także ten artykuł o uprawie śliwy wiśniowej.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Wiśnię osobliwą Umbraculifera prunus najczęściej sadzi się w towarzystwie krzewów ozdobnych np. róż ‘Friesia', traw ozdobnych (najczęściej są to: trawy ozdobne ‘Miłka Okazała’, trawy ozdobne ‘Rozplenica japońska 'Hameln'), różnych krzewów liściastych, które złagodzą geometryczną formę korony wiśni umbra, która jest kulista. Jeśli z kolei chcielibyśmy podkreślić kulistą formę korony wiśni umbraculifera to w jej towarzystwie zasadźmy np. strzyżone bukszpany, stożkowego jałowca pospolitego 'Sentinel'. Aby cała kompozycja nie była jedynie zbiorem geometrycznym figur, w tym przypadku warto dodać rośliny kwitnące np. hortensje bukietowe 'Grandiflora'. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Wiśnia umbraculifera - cena i opinie

Wiśnia umbraculifera, jak większośćroślin ozdobnych nie jest drzewkiem wymagającym, dlatego tak chętnie jest kupowana. Przeciwieństwem są drzewa owocowe np. wiśnia pospolita. Wiśnia umbraculifera to drzewko, które można zakupić w szkółkach w zróżnicowanej cenie, w formie rośliny szczepionej na pniu. Stąd jej wysokość może być różna. Z zasady miejsce jej szczepienia wynosi między 180-220 cm.

Cena wiśni osobliwej umbraculifera zależy od średnicy pnia. Przy obwodzie 10-12 cm będzie to koszt około 350 zł, zaś przy 18-20 cm, czyli maksymalnym obwodzie, trzeba spodziewać się już ceny dwa razy większej. Są to względne ceny, jak za tak dekoracyjne drzewko. Zwłaszcza, że nie wymaga ono od nas zbyt wiele nakładów pracy, czyli pielęgnacji. Przeciwnie się ma sprawa, jeśli chodzi o krzewy owocowe.

Ze względu na to, że umbraculifera prunus jest odporna na warunki panujące w mieści oraz różne na warunki atmosferyczne, cieszy się niemal samymi pozytywnymi opiniami wśród ogrodników oraz hodowców roślin. W dodatku umbraculifera prunus jest bardzo odporna na choroby. Sporadycznie mogą dotknąć ją plamistość liści, mszyce czy mącznik prawdziwy. Wiśnia osobliwa 'umbraculifera' to wybór do ogrodu wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o formowaniu drzewka bonsai?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny