Glicynia

Ilustracja glicynia

Glicynia, wisteria jest lianą porastającą ciepłe lasy w Ameryce, Chinach i Japonii. Jej odmiany uprawiane są jako ozdobne pnącze, ze względu na długie, zwisające kwiatostany. Glicynia kwitnie w maju i czerwcu. Z uwagi na szybki przyrost roczny i ciężar gałęzi wymaga bardzo solidnych podpór i dużej przestrzeni. Rozpina się ja na pergoli lub na kratkach na elewacji domu. Stanowisko dla wisterii musi być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Nie jest to roślina w pełni mrozodoporna, choć po przemarznięciu odbija. Starsze rośliny wymagają przycinania. Najszybsze kwitnienie uzyskują sadzonki wykonane przez rozmnażanie wegetatywne.

Glicynia - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Glicynia - odmiany, opis, stanowisko, sadzenie, cięcie, zimowanie

Glicynia jest jednym z najpiękniejszych pnączy do dekoracji ogrodu. Zachwycają jej długie, pachnące kwiatostany. Widok wisterii oplatającej się na pergoli lub na budynku zapiera dech. Czy można tę piękną roślinę uprawiać w Polsce i czy każdy może ją zasadzić w swoim ogrodzie? Jakie są jej wymagania uprawowe? Przedstawiamy zalety i wady tej ciekawej rośliny i doradzamy jak zapewnić jej właściwe warunki wzrostu.

Glicynia - piękne pnącze do ozdoby domu i ogrodu

Glicynia - gatunki i odmiany

Zachwyt budzą długie, blado fioletowe kwiatostany zwieszające się na pergoli lub oplatające elewacje domów. Jest to właśnie glicynia i jej odmiany, przepiękne pnącze, które wydaje kwiatostany o długości nawet do 2 metrów. W naturalnych warunkach glicynia jest lianą porastającą lasy i zarośla. Jej pędy mogą dochodzić nawet do 150 metrów długości.

Glicynia, słodlin lub wisteria należy do rodziny bobowatych. Na świecie występują tylko 4 gatunki tej rośliny, w Ameryce Północnej, Japonii, Korei i Chinach. Liczne kultywary i odmiany glicynii uprawiane są jako rośliny ozdobne z uwagi na piękne, pachnące kwiaty. Roślina ta jednak ma spore wymagania uprawowe i utrzymanie jej w ogrodzie wymaga doświadczenia i zapewnienia właściwych warunków.

Gatunki i odmiany glicynii:

  • glicynia kwiecista, japońska,
  • glicynia chińska,
  • glicynia amerykańska,
  • glicynia kentucka.

Glicynia uważana jest za jedno z najpiękniejszych pnączy. Jednak roślinę tę rzadko widuje się w ogrodach północnej i wschodniej Polski. Uprawia się ją w cieplejszych regionach kraju. W naszych ogrodach najczęściej spotykamy glicynię chińską lub japońską. Charakterystyczną cechą glicynii japońskiej są luźniejsze i dłuższe kwiatostany. Ich kwitnienie ma miejsce w maju, lecz czasem powtarza się latem. Są bardziej mrozoodporne (strefa 6A) niż inne glicynie, lecz w czasie silnych mrozów mogą przemarzać. Jest to roślina ekspansywna, której roczny przyrost dochodzi do 3 metrów.

Glicynia chińska ma liliowe kwiaty bardziej skupione, zaś kwitnienie odbywa się w maju. Ma podobne wymagania jak glicynia kwiecista, lecz jest mniej mrozoodporna. Najbardziej mrozodoporna jest glicynia amerykańska.

Glicynia jako ozdobny kwiat w ogrodzie - wady i zalety

Charakterystyczną cechą glicynii są szybko rosnące i drewniejące pnącza. Jest to roślina wieloletnia i szybko rosnąca. Jej roczny przyrost wynosi od około 1 do 3 metrów. Glicynia w dobrych warunkach może rosnąć około 100 lat. Z uwagi na szybki wzrost glicynia nie nadaje się do małych ogrodów. Planując stanowisko dla rośliny należy zwrócić uwagę na odległość od domu i innych roślin oraz zapewnić wyjątkowo solidne podpory, gdyż roślina ta będzie bardzo ciężka. Pergole, trejaże i kraty muszą być bardzo mocne i stabilne. Duży roczny przyrost sprawi, że roślina, bez odpowiednich podpór, będzie oplatała inne rośliny, co może spowodować ich obumarcie. Oplatając budynek może uszkadzać rynny lub parapety.

Pachnący kwiat glicynii tworzy długie grona przypominające kwiaty złotokapu. Występuje w kolorach białym, różowym, niebieskim i fioletowym. Podobnie jak u innych motylkowych, kwiat składa się z łódeczki i żagielka. Dodatkową ozdobą są także długie 15-centymetrowe strąki, które utrzymują się na gałęziach przez całą zimę i sprawiają, że pergola wygląda ciekawie. Ozdobne są także długie liście.

Wady glicynii uprawianej w ogrodzie:

  • szybki roczny przyrost i waga rośliny sprawia, że wymaga ona mocnych podpór,
  • pnącze bardzo ekspansywne,
  • wymaga starannej pielęgnacji w przeciwnym razie może nie zakwitnąć,
  • kwitnie kilka do kilkunastu lat po zasadzeniu,
  • roślina trująca.

Warto wiedzieć, że glicynia jest trująca. Szczególnie trujące są nasiona, lecz w kwiatach i liściach również występują szkodliwe substancje. Dlatego też należy rozważyć sadzenie tej rośliny jeśli w ogrodzie bawią się dzieci i zwierzęta. Dzieci należy nauczyć, żeby nie używały kwiatów i nasion w zabawie.

Zastosowanie glicynii w ogrodzie

Glicynia, jako pnącze, idealnie nadaje się do prowadzenia na wszelkiego rodzaju podporach, jak pergole, trejaże, kratki, bramy, ogrodzenia czy kratownice. Podpory muszą być bardzo solidne z uwagi na duży ciężar rośliny. Kwitnące pnącze pięknie wygląda na pergoli tworząc gęstą, cienistą ścianę z pędów, liści i kwiatów. Wspaniały efekt wizualny można uzyskać tworząc altany lub tunele porośnięte pnączem.

Idealnie nadaje się jako dekoracja południowej elewacji domu, jednak należy w tym celu zamontować mocne kratownice, po których będzie się wspinać po budynku. Glicynia dobrze znosi cięcie, dlatego też możemy ją prowadzić jako krzewy lub drzewka. Może się również wspinać po drzewach. Co ciekawe, glicynię można również prowadzić jako bonsai.

Uprawa glicynii w ogrodzie - gleba, stanowisko, rozmnażanie, zimowanie

Od zapewnienia glicynii właściwych warunków uprawowych zależy nie tylko właściwy wzrost rośliny lecz także bujne kwitnienie. Roślina ta wymaga dużo nasłonecznienia. Będzie rosła bujnie przy małym nasłonecznieniu, lecz nie będzie kwitła. Glicynia wymaga także regularnego podlewania, szczególnie w czasie suszy.

Wymagania glicynii:

  • gleba luźna o dużej zawartości próchnicy,
  • gleba o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego,
  • stanowisko słoneczne,
  • miejsce ciepłe i zaciszne,
  • regularne podlewanie,
  • regularne nawożenie,
  • nie należy nawozić jej nawozami azotowymi,

Pielęgnacja glicynii w ogrodzie

Z uwagi na duży przyrost glicynii, młoda roślina wymaga nawożenia. Nawozimy ją obornikiem lub kompostem. Nie należy nawozić ją azotem. Nawozimy glicynie młode, do 4 lat. Starszych egzemplarzy już nie nawozimy, gdyż nawożenie ogranicza kwitnienie.

Konieczne jest przycinanie glicynii, nie tylko ze względu na przyrost, lecz także na kwitnienie. Nie przycinana roślina może przestać kwitnąć. Miejsca po cięciu smarujemy pastą ogrodniczą. Wiosną przycinamy pędy obumarłe, uschłe i uszkodzone przez zimę. Natomiast w lipcu lub w sierpniu kształtujemy roślinę przez przycinanie. Wycinamy pędy cienkie i słabe oraz w miejscach mocno zagęszczonych. Wtedy też odpowiednio rozpinamy młode pędy na podporach. Przycinanie rozpoczynamy dopiero, gdy roślina ma około 2 - 4 lat. Młode glicynie rosną powoli, dlatego warto pozwolić im rosnąć swobodnie. Mocny przyrost zaczyna się dopiero u starszych roślin i wtedy konieczne jest przycinanie. Może się zdarzyć, że roślina nie zakwitnie mimo odpowiedniej pielęgnacji i regularnego cięcia. Wtedy możemy dokonać cięcia korzeni. Robimy to przez głębokie wbijanie szpadla w ziemię w odległości 1,5–2 m od podstawy rośliny.

W naszym klimacie dużą trudność stanowi zimowanie glicynii, gdyż nie jest to roślina bardzo mrozodoporna. Szczególnie ważne jest, aby nie sadzić jej na glebie podmokłej i wilgotnej, gdyż obniża to mrozoodporność rośliny. Glicynię należy posadzić w miejscu zacisznym i osłoniętym od mroźnych wiatrów. Młode rośliny do 3 lat należy na zimę okrywać agrowłókniną lub słomianymi matami, zaś przy ziemi usypać kopczyk z kory, gałązek, trocin itp. U starszych roślin okrywamy tylko podstawę pnia. Roślinę okrywamy wtedy, gdy opadły liście i nastały już pierwsze przymrozki. Nie należy tego robić za wcześnie.

Rozmnażanie glicynii odbywa się z nasion lub sadzonek. Warto wiedzieć, że glicynie rozmnażane z nasion kwitną dopiero po 8 - 14 latach po posadzeniu i nie zawsze są dekoracyjne. Najszybciej rozpoczynają kwitnienie pnącza kupione jako sadzonki ukorzenione. Możliwe jest również rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki pędowe lub odkłady. Sadzonki glicynii mogą zacząć kwitnąć już po 1 roku do 5 lat. Ryzykowną sprawą są sadzonki glicynii szczepione na podkładce, gdyż będzie ona wytwarzała odrosty korzeniowe z podkładki, które wyglądają podobnie jak zwykłe gałązki, lecz nie kwitną.

Glicynia stanowi ozdobne pnącze o kwiatach zebranych w długie, zwisające kwiatostany. Jest to obficie kwitnące, szybko rosnące i ekspansywne pnącze, które nie nadaje się do małych ogrodów. Wymaga solidnych podpór i okrywania na zimę.

Istnieje wiele roślin, które są w stanie udekorować każdy ogród. Poszukując odpowiedniej odmiany warto zwrócić uwagę na ozdobne pnącze takie jak glicynia. Kwitnie bardzo gęsto, obsypuje się wieloma drobnymi kwiatami. Gdy już dowiemy się jak sadzić i pielęgnować tę roślinę, to zadanie nie sprawia żadnych trudności.

Wisteria i jej odmiany

Glicynia jest przedstawicielką rodziny bobowatych, występuje też pod nazwami słodlin i wisteria. W naturalnych warunkach rozwija się w mokrych lasach i na brzegach strumieni w Chinach, Japonii, Korei. Na to pnącze można też natrafić na terenie środkowych i południowych Stanów Zjednoczonych.

W Polsce glicynię hoduje się, jako roślinę ozdobną, która rozwijają się zazwyczaj na podporach, takich jak ściany czy pergole. Glicynie posiadają grube i silne zdrewniałe pędy. Niekiedy można natrafić na odmiany rozwijające się częściowo na pniu.

W Polsce najczęściej spotyka się dwie odmiany tej rośliny, jest to glicynia japońska, zwana też kwiecistą i glicynia chińska. Są do siebie bardzo podobne, w okresie kwitnienia ich odróżnienie jest bardzo trudne. Najważniejsza różnica tkwi w kwiatach, wisteria chińska wydaje ich mniej niż odmiana japońska. Kwiaty charakteryzują się też większym rozmiarem, podobnie jak pnącza. Dodatkowo glicynia kwiecista wolniej rośnie.

Jeżeli chodzi o uprawę obu gatunków, występują duże podobieństwa. Gdy nabierze się wprawy nie jest to trudne zadanie. Mimo, że glicynia to roślina dość egzotyczna, w naszym klimacie przyjmuje się dobrze. Warto, zatem przejść do porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji poszczególnych odmian.

Glicynia kwiecista (floribunda)

Jak już wiadomo ta roślina występuje pod kilkoma nazwami, najczęściej stosowane to glicynia japońska, kwiecista lub wisteria floribunda. W okresie kwitnienia obsypuje się pięknymi, pachnącymi kwiatami o motylkowym kształcie. Z uwagi na ich barwę można też spotkać się z nazwą glicynia różowa, choć występują również kolory niebieskie, purpurowe, białe czy kremowe.

Floribunda to krzew wieloletni, po zapewnieniu jej odpowiedniej opieki będzie cieszyć swoim widokiem przez kilka lat.

Glicynia różowa nie rośnie zbyt szybko, dlatego bardzo ważny jest wybór właściwego miejsca na jej posadzenie. Trzeba pamiętać, że potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska, musi być osłonięte przed wiatrem. To szczególnie istotne zimą, ponieważ podmuchy mogą połamać delikatne pnącze lub gałązki. Oprócz tego nie wolno zapominać, że wisteria floribunda potrzebuje sporo miejsca gdyż jest gatunkiem ekspansywnym. Najlepsze rozwiązanie to umieszczenie jej na metalowej lub drewnianej siatce.

Glicynia kwiecista najlepiej rozwija się w bardzo żyznej i świeżej glebie. Co ważne, ziemia musi być dobrze przepuszczalna, ale też powinna zatrzymywać wilgoć. Z całą pewnością to pnącze nie wzrośnie na ciężkiej i mokrej glebie. Optymalne nawodnienie ma ogromne znaczenie, bowiem glicynia nie toleruje przesuszenia i jest wrażliwa na przeciągające się okresy bez opadów deszczu. Z drugiej jednak strony równie źle przyjmuje zbyt dużo wody. Istnieje możliwość, że przystosuje się do gleby innej niż zalecana, lecz nie będzie tak zachwycająca.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie, najlepiej wykonywać tę czynność na początku wiosny oraz lipcu i sierpniu. Owszem glicynia japońska na samym początku rośnie powoli, lecz z biegiem czasu to się zmienia. Pnącze może przyrastać nawet o trzy metry na rok.

By w okresie kwitnienia glicynia różowa, czy też przybierająca inne kolory, wydała piękne kwiaty nie jest potrzebne nawożenia. Roślina zapuszcza głębokie korzenie i sama dostarczy sobie składniki odżywcze. Tylko młody krzew floribunda może potrzebować kompostu lub podfermentowanego obornika.

Glicynia chińska w Polsce

Glicynia chińska pięknie się rozwija, wydaje duże i niezwykle ozdobne pnącze. W Polsce jej cena utrzymuje się na bardzo atrakcyjny poziomie. Kolejny atut to fakt, że pielęgnacja zaraz po posadzeniu, jak i w kolejnych latach, nie sprawia dużych trudności. Wisteria chińska podobnie jak wcześniej opisywana glicynia kwiecista to roślina wieloletnia, może żyć nawet ponad sto lat.

Glicynia chińska, co roku przyrasta o 1-3 metry i może osiągać wysokość od 10 do nawet 18 metrów. Przy wysiewie z nasion na pierwsze kwitnienie trzeba długo czekać, od 7 do 10 lat. Tymczasem glicynia szczepiona lub rozwijająca się z sadzonki zakwita już po 5 latach.

Pnącza wisterii mogą posiadać zdrewniałe łodygi, roślina nie utrzyma się na pniu, dlatego też do prawidłowego rozwoju konieczna jest podpora, najlepiej w postaci pergoli. Wtedy wytworzą się piękne, zwisające grona kwiatów, których kolory to wszelkie odcienie liliowego.

Glicynia chińska powinna być zasadzona w żyznej i lekko przepuszczalnej glebie o dużej zawartości próchnicy. Preferowany odczyn pH to taki, który wskazuje na glebę nieco kwaśną lub zasadową. Widać, więc, że ta roślina ma prawie takie same wymagania jak glicynia kwiecista.

Optymalne stanowisko dla wisterii chińskiej musi być nasłonecznione tak by promienie słońca dociera, przez co najmniej 6 godzin dziennie. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie jak sadzić ten krzew. Sadzonki umieszcza się w ziemi wiosną, w przypadku nasion czas od kiełkowania do gotowości rośliny do wysadzenia do gruntu może wynieść nawet 2-3 lata.

By glicynia w odmianie chińskiej rozwijała się jak należy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie, które wykonuje się już po trzech latach od zasadzenia. Praktycznie tak samo jak glicynia japońska, jej kuzynka powinna być przycinana pierwszy raz wiosną latem w lipcu. Należy całkowicie usunąć suche gałązki i tak zwane wilki, czyli pędy wyrastające na pniu. Tylko dokładne skracanie pędów sprawi, że glicynia wyda piękne kwiaty i równie piękne kolory.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne to regularne podlewanie i nawożenie. Mamy tu do czynienia ze sporą różnicą w stosunku do opieki nad wcześniej opisywaną odmianą. Tylko młoda glicynia japońska wymagała dodatkowych składników odżywczych. Typ chiński wymaga corocznego nawożenia z uwagi na szybki przyrost, najlepszy na to czas to jesień. Jest też podatna na wysuszenia, więc podlewanie ma duże znaczenie. To w zasadzie wszystkie informacje dotyczące tego jak sadzić i pielęgnować glicynię chińską.

Glicynia różowa i wisteria chińska w Polsce

Glicynia to roślina, która przywędrowała do naszego kraju z Azji, spotykana jest też w Stanach Zjednoczonych. Występuje w kilku odmianach, nie jest trudna w uprawie i wygląda pięknie. Dlatego też hodowcy starają się stworzyć rodzaje, których kwiaty będą miały różne kolory. Stąd właśnie wzięła się glicynia różowa. By posiadać ją w ogrodzie wystarczy dowiedzieć się jak sadzić i pielęgnować ten piękny krzew, powyższy tekst zawiera przydatne porady.

Niezależnie od tego czy jest to glicynia szczepiona na pniu czy rozwinięta z sadzonki, stanowi doskonałą ozdobę ogrodu. Wnosi orientalny powiew do naszej europejskiej rzeczywistości.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto