Wisteria - przepiękny kwiat do ogrodu

Glicynia - pochodzenie wyjątkowej rośliny

Jej naturalne środowisko znajduje się w Ameryce Północnej. Stamtąd przywędrowała do Europy w pierwszej połowie XVIII wieku. Przez Karola Linneusza została określona łacińskim mianem Glycine frutescens. Natomiast około 60 lat później, zyskała inną nazwę Wisteria speciosa, która została nadana przez Thomasa Nuttall’a.

To nie były pierwsze i ostatnie próby nadania głównego nazewnictwa roślinie. Ponieważ w 1822 ostatecznie gatunek zyskał łacińską nazwę Wisteria frutescens. Potoczne miano glicynii funkcjonuje niemalże na terenie całej Europy, a szczególnie na obszarze Francji.

Wisteria – charakterystyka

Wisteria jest pnączem dorastającym do długości ok. 10 metrów. Piękne grona kwiatostanów składają się z kwiatów w kształcie motylków. Długość grona w zależności od odmiany waha się od 15 nawet do 100 cm. Natomiast w jednym gronie znajduje się od kilkudziesięciu do prawie 150 małych kwiatków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie glicynii kwiecistej?

Najpopularniejsze są wisterie charakteryzujące się liliowym lub jasnoniebieskim kolorem. Spotykane są również glicynie różowe i białe. Oprócz atrakcyjnego wyglądu glicynia wydziela przyjemny aromat. Najintensywniej pachnące pąki kwiatowe zaliczają się do odmian Ludwik Lawin, czy też Prolific. Pnącze ulistnione liśćmi o długości nawet do 35 cm zmienia swoje ubarwienie w zależności od pory roku. Jesienią zyskują ciekawe odcienie żółci lub przygaszonej zieleni. Mimo że zimą roślina traci kwiaty i liście, nadal wygląda imponująco. Szczególnie jeżeli grube pędy złapie przymrozek – oszronione prezentują się jak z magicznej baśni.

Glicynia – odmiany

Chociaż już na samą myśl o glicynii, spodziewamy się naprawdę efektywnego pnącza, to warto zapoznać się z jej najpopularniejszymi odmianami. Na szczególną uwagę zasługuje wisteria kwiecista (wisteria floribunda). Do niej zaliczają się takie odmiany jak:

 • Domino – jest to pnącze wyróżniające się niebieskoliliowym zabarwieniem z białym oczkiem. Jedno grono kwiatostanu osiąga długość ok. 30 cm, w którym gromadzi się ok. 50-75 małych kwiatków. Długość pnącza osiąga wysokość ok. 4 metrów.
 • Kuchi-beni – posiada jasnoróżowe kwiatki gromadzące się w kwiatostanach o długości ok. 40 cm. W jednym gronie można wyróżnić nawet 90 małych kwiatków. Wisteria floribunda kuchi-beni osiąga długość do 10 metrów.
 • Ludwik Lawin - jest to najpopularniejsza odmiana w Polsce, której nazwa pochodzi od botanika, który ją wyselekcjonował z innych odmian. Niebieskie grona o długości do 40 cm, zaczynają pojawiać się dopiero po 4 latach po obsadzeniu je w docelowe miejsce. Dlatego wcześniej nie należy się martwić, że Wisteria nie kwitnie. Pnącze ostatecznie osiąga maksymalną długość 10 metrów.
 • Royal Purple – ta odmiana jest polecana ze względu na wczesny okres kwitnienia przypadający w maju. Pąki kwiatowe o pięknym fioletowym zabarwieniu wydzielają niezwykle przyjemny aromat. Sprawdź także artykuł o uprawie glicynii chińskiej.

Na uwagę zasługuje również wisteria chińska. Najczęściej spotyka się ją w Ameryce Północnej. Chociaż została również udomowiona przez Brytyjczyków. Wisteria chińska wyróżnia się nieco mniejszymi pąkami w porównaniu do glicynii kwiecistej. Jednocześnie jest to odmiana dla mniej cierpliwych ogrodników, ponieważ swój okres kwitnienia rozpoczyna już po ok. 2 latach od momentu zasadzenia. Wisteria chińska gromadzi w sobie takie odmiany, jak:

 • Amethyst – sadzonki wyróżniają się ciemnofioletowymi gronami, które charakteryzują się intensywnym zapachem
 • Texas White – glicynia o charakterystycznych białych kwiatostanach. Idealnie sprawdza się na balkony i tarasy, ponieważ długość pnącza nie przekracza 2,5 metra.
 • Wisteria biała, Wisteria Sinensis – wyróżnia się pędami o długości do nawet 15 metrów. Grona białych kwiatów osiągają długość ok. 40-50 cm. Wisteria biała jest rośliną długowieczną, która może być uprawiana nawet przez 100 lat. Wisteria sinensis pochodzi z Japonii lub Ameryki Południowej.  Ze względu na długość pnącza, wisteria biała może oplatać altany, pergole, a także ściany budynków.

Wisteria – uprawa na stanowiskach

Glicynia – pielęgnacja kwiatów

Uprawa glicynii nie jest zbyt wymagająca, ale na pewno wymaga systematycznej pielęgnacji, szczególnie jeżeli chodzi o przycinanie. Sadzonki powinniśmy umieszczać w nasłonecznionych i jednocześnie osłoniętych stanowiskach. Uprawa wymaga dość żyznej gleby, która będzie w umiarkowanym stopniu wilgotna. Początkowe lata dla sadzonki są decydujące. Ponieważ większość odmian przez pierwsze 2-4 lata nie kwitnie. Właśnie wtedy glicynia wymaga specjalnego nawożenia, które wykonujemy każdej wiosny.

Wisteria (glicynia) – sadzenie, hodowla i pielęgnacja pięknego pnącza w ogrodzie
Kwiaty glicynii, czyli wisterii są przepiękne. Wymagają jednak regularnego przycinania, by zdrowo rosnąć w kolejnym roku.

Uprawa po 2-4 latach, w zależności od odmiany, nie musi być już tak nawożona. Sadzonki zbyt intensywnie i zbyt długo nawożone, nie zaczną kwitnąć. Ze względu na okres zimowy występujący w naszym klimacie, warto decydować się na sadzonki odmian przystosowanych do przymrozków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o pnączach w ogrodzie.

Przycinanie glicynii

Uprawa glicynii obejmuje bardzo ważne przycinanie. Zaleca się, by cięcie wisterii odbywało się przynajmniej 2 razy w roku. Pierwsze przycinanie pnączy należy wykonać na przełomie lipca i sierpnia, by pobudzić roślinę do kwitnienia. W tym przypadku usuwamy cienkie pędy, które są mocno zagęszczone liśćmi. Pozostałe pędy przycina się nad 5 liściem.

Drugie cięcie wisterii powinno obywać się wiosną. Najlepiej, by czynność ta przypadła na marzec lub kwiecień. Okres przycinania rozpoznamy po nabrzmieniu pąków z liśćmi. Cięcie wisterii powinno objąć obumarłe pędy, a także, które są zbyt mocno zagęszczone przez liście.

Rozmnażanie kwiatu glicynia

Najlepszym sposobem na rozmnażanie wisterii jest wykonanie sadzonek. Ponieważ pozyskane nasiona mogą okazać się nieefektywne, a ich pielęgnacja do okresu kwitnienia zajmie nawet 12 lat. Rozmnażanie z sadzonek możemy rozpocząć na przełomie czerwca i lipca. W tym celu pobieramy młode pnącza wychodzące z boku głównych pędów.

Ważne jest to, by obciąć końcówkę, natomiast uzyskana sadzonka powinna posiadać trzy węzły. Jeżeli na pędach znajdują się liście, to pozostawiamy je przy najwyższym węźle. Pielęgnacja sadzonek powinna odbywać się w odkwaszonym torfie. Wtedy pędy powinny wypuścić korzenie. Glicynia na takim etapie rozwoju lubi wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej, by młode pędy były ustawione w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, aż do okresu wiosennego, kiedy po raz pierwszy możemy wystawić je na balkon.

Glicynia – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny wisterii:

 • Glicynia chińska fioletowa, sadzonka – cena od 15,90 zł
 • Wisteria kwiecista / glicynia kwiecista Kuchi-Beni, sadzonka 60-90 cm – cena od 29,90 zł
 • Wisteria kwiecista / glicynia kwiecista Multijuga, sadzonka 60-90 cm – cena od 29,90 zł
 • Glicynia Biała Alba, sadzonka – cena od 15,90 zł
 • Wisteria kwiecista / glicynia kwiecista Blue Dream, sadzonka 60-90 cm – cena od 29,90 zł
 • Wisteria kwiecista / glicynia kwiecista Shiro Noda, sadzonka 60-90 cm – cena od 29,90 zł
 • Glicynia chińska Amethyst, sadzonka 60-90 cm – 29,90 zł
 • Wisteria kwiecista / glicynia kwiecista pełna Violacea Plena, sadzonka 60-90 cm – 29,90 zł

Glicynia – gdzie znaleźć dla niej najlepsze miejsce?

Zanim zastanowimy się, gdzie umieścić sadzonki wisterii, trzeba zdać sobie sprawę, że jest to roślina trująca. Glicynia zawiera glikozyd, który powoduje biegunkę, wymioty, a także inne objawy zatrucia pokarmowego. Dlatego warto zastanowić się nad jej obecnością w ogrodzie, jeżeli wychowujemy małe dzieci. Trująca roślina jest dla nich wyjątkowo szkodliwa.

Uprawa wisterii, ze względu na jej pnący charakter, powinna odbywać się wzdłuż konkretnego oparcia. Niższe odmiany możemy z powodzeniem posadzić na balkon lub taras. Jednak wyższe odmiany świetnie sprawdzą się na przykład, oplatając wysokie ściany budynków. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu pędów. Pozostawione same sobie, mogą po pewnym czasie okazać się kłopotliwe. Nieopanowane pnącza zaczynają oplatać rynny, zadaszenia, a także wchodzić w różne szczeliny. Jeżeli zapewnimy stosowną pielęgnację, wisteria przez wiele lat będzie zachwycać swoim niesamowitym wyglądem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny