Właściwości aronii - odżywcze, lecznicze, popularne zastosowanie i działanie
Aronia to krzew, który bardzo często sadzony jest na ogródkach działkowych. Z aronii robi się różne przetwory, które mają wiele zalet. Przede wszystkim mają właściwości odżywcze, ale także stosowane są w lecznictwie. Dowiedzmy się więc, na co pomaga sok z aronii, owoce aronii i inne przetwory, np. konfitura z aronii, która jest świetna dla dzieci, a także nalewka z aronii.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aronii.
Aronia czarna - charakterystyka rośliny
Aronia to krzew wieloletni, który należy do rodziny różowatych - Rosaceae. Jego łacińska nazwa to Aronia melanocarpa. Ten krzew wykorzystywany do leczenia pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie został odkryty w XVII/ XVIII wieku. Na terenie Polski spotykany jest na plantacjach, a zdarza się także w lasach. Często sadzony jest jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach przydomowych.
Aronia to krzew, dorastający do 2 maksymalnie 2,5 m wysokości. Jego pędy są wyprostowane, a ciemnozielone liście rosną naprzemianlegle. Bardzo atrakcyjny jest jesienny wygląd krzewu, dlatego, że liście przybierają intensywnie pomarańczowy kolor, który odcieniami przechodzi do intensywnej czerwieni. Kwiaty tej rośliny nie są aż tak atrakcyjne. Pojawiają się one w maju, zebrane w baldachy w kolorze białym.
Zalety aronii, a przede wszystkim owoców aronii są powszechnie znane. Owoce aronii mają dużo witamin i są jadalne. Można je spotkać na krzewie w postaci małych, ciemnogranatowych, praktycznie czarnych kuleczek z delikatnym nalotem. Mają one cierpki smak, dlatego też przed spożyciem zalecane jest lekkie przemrożenie ich, ponieważ wtedy ten smak przestaje być tak intensywny i praktycznie zanika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie aronii czarnej?
Właściwości aronii, czyli dlaczego ma zastosowanie w lecznictwie
Ogromne zalety krzewu spowodowane są działaniem aronii. Dlatego też bardzo popularne są przetwory z niej wykonane, zwłaszcza sok. Warto więc wiedzieć, na co pomaga sok z aronii i jakie zastosowanie w lecznictwie ma ta roślina. Poznajmy więc niesamowite właściwości aronii.
Działanie aronii spowodowane jest tym, że zawiera ona witaminy, które odgrywają bardzo dużą rolę dla naszego organizmu. Witaminy te to witamina A, E, C, P, K, B2, B3, B6 i B9. Witamina B9 jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ nie jest to nic innego, jak kwas foliowy, który w ciąży jest bardzo potrzebny dla dzieci, by prawidłowo się rozwijały.
Poza witaminami aronia ma również właściwości odżywcze, które zapewnia jej obecność mikro- i makroelementów, jak wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, molibden, jod i wiele innych. Dodatkowo znajdują się w niej flawonoidy, pektyna, garbniki, tiamina, niacyna, leukocyjany i antocyjany, które mają działanie przeciwutleniające. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z aronii.
Należy wiedzieć, że aronia i przetwory z niej wykonane są bezpieczne dla dziecka i nie spowodują u niego żadnych złych zmian i objawów. Tak samo na czas ciąży warto spożywać te produkty i dostarczać sobie i swojemu dziecku tego, co najlepsze poprzez naturalne źródła.
Właściwości aronii, czyli działanie aronii w pigułce
Właściwości aronii są bardzo duże, a działania aronii powodują wiele pozytywnych zmian w ciele człowieka. Bardzo dużo osób z nadciśnieniem stosuje leczenie oparte na aronii, które ustabilizuje ciśnienie. Odpowiedzmy więc jeszcze na jedno pytanie: na co pomoże sok z aronii?
Oprócz tego, że pomaga w stabilizacji ciśnienia- zwłaszcza na nadciśnienie tętnicze, stosowany jest także na leczenie hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Dodatkowo pomaga przy schorzeniach oczu, takich jak np. jaskra, zaćma czy ADM - degeneracja plamki żółtej. Jest też idealna dla osób, które dużo pracują przy komputerze, ponieważ zmniejsza negatywny wpływ monitorów na oczy.
Dzięki właściwościom odżywczym aronii, poprawia się kondycja i wygląd włosów, skóry i paznokci. Organizm uodparnia się przed szkodliwym promieniowaniem UV, a dodatkowo organizm oczyszcza się z toksyn. Właściwości aronii powodują także zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego, przez co zmniejsza się także ciśnienie. Aronia używana jest też przy arteriosklerozie, chorobach trzustki i wątroby oraz przy chorobach układu krążenia. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z aronii.
Bardzo często sok z aronii stosowany jest na przeziębienia i grypy, ponieważ działa antywirusowo i pozwala na pozbycie się bakterii z organizmu. Istotną funkcją jest zwalczanie wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania nowotworów. Owoce aronii używane są także w przypadku leczenia miażdżycy, a ponadto obniżają zły cholesterol LDL, a podwyższają dobry cholesterol HDL.
Krzew aronii na naszym ogrodzie może mieć bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Wykonując sok z owoców aronii lub konfitury, nalewki i inne przetwory, zyskujemy element, który wspomoże naszą odporność. Dobrze więc jest, by na zimę w naszej spiżarni znalazło się kilka butelek tego cudownego soku. Gdy mamy nadciśnienie spożywanie go jest na wagę złota, ponieważ w naturalny i bardzo smaczny sposób możemy poprawić nasze ciśnienie. Mając dzieci, które dopiero zaczynają etap przedszkolny lub szkolny, dobrze, gdyby kilka miesięcy przed rozpoczęciem nauki otrzymywały dawki syropu. Uchroni je to w znacznym stopniu przed chorobami i różnymi wirusami. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na dżem z aronii?