Zielone kwiaty skrzydłokwiatu Spathiphyllum

Kwiaty doniczkowe kupuje się po pierwsze, dlatego, by zdobiły mieszkanie. Ale w ostatnim czasie często bierze się pod uwagę także to, że powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Rośliny mają więc zatem dodatkowe zalety – produkują więcej tlenu i oczyszczają powietrze. Właśnie dlatego na przestrzeni ostatnich kilku lat skrzydłokwiat dosłownie podbił rynek kwiaciarski w Polsce. Obok zamiokulkasa i monstery jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych.

Po pierwsze dlatego, że jego uprawa nie jest trudna. Wymaga w zasadzie tylko podlewania od czasu do czasu z dodatkiem nawozu i już. Nietrudno także znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Jednakże najważniejszym powodem jest to, że skrzydłokwiat jest po prostu bardzo ładny! Atrakcyjny gatunek dorasta do kilkudziesięciu centymetrów, ale wzrost jest powolny. Wyróżniają go jego białe lub zielone kwiaty. Są one naprawdę ładne, podobne do lilii, stąd czasami na skrzydłokwiat mówi się „lilia domowa”.

Cena skrzydłokwiatu jest raczej niska. Można kupić go w wielu różnych sklepach ogrodniczych, a nawet marketach za kilkanaście złotych za małą sadzonkę. Przy zastosowaniu odpowiednich warunków skrzydłokwiat będzie czuł się bardzo dobrze w naszym mieszkaniu. Chętnie kwitnie nie tylko pod ręką doświadczonego ogrodnika i ciągle wypuszcza nowe liście. Skrzydłokwiaty to zdecydowanie najciekawsze kwiaty doniczkowe, które mają liczne zalety.

Właściwości lecznicze skrzydłokwiatu

Właściwości lecznicze skrzydłokwiatu polegają głównie na tym, że roślina pochłania niebezpieczne związki. Zostało to odkryte przez NASA podczas badań nad roślinami, które oczyszczają domowe powietrze z toksyn. Skrzydłokwiat znalazł się w czołówce pożądanych roślin, które NASA rekomenduje do postawienia w domu. Optymalnie byłoby zastosować 1 taką roślinę na 10 m2 mieszkania, by zapewnić sobie dobrze przefiltrowane, czyste powietrze.

Co ważne skrzydłokwiat pochłania te substancje, które często znajdują się w naszym mieszkaniu. To te składniki, które wydzielają się z farb, klejów i detergentów. Mogą pojawiać się w barwnikach w plastiku i tkaninach. Czasami powodują osłabienie, zawroty i bóle głowy, a także podrażnienie błon śluzowych, mdłości czy biegunkę.

Skrzydłokwiat najlepiej radzi sobie z benzenami, ksylenem, trichloroetenen, aldehydem mrówkowym (czyli formaldehydem) i amoniakiem. Jego liście po prostu wchłaniają te składniki, a roślina nie ma z tego powodu żadnych problemów: dalej rozwija się prawidłowo. Choroby skrzydłokwiatu będą zatem wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji a nie pochłoniętych toksyn. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji skrzydłokwiatu.

Czy skrzydłokwiat Spathiphyllum jest trujący dla człowieka?

I chociaż skrzydłokwiat ma tak wiele zalet, nie można zapomnieć o tym, że jest trujący! Dlatego jeśli go kupisz, postaw do na tyle wysoko, by ani dzieci, ani zwierzęta domowe nie miały z nim nic wspólnego. Wchłaniane do liście substancje powodują, że roślina zwiera dużo toksyn. Ale to nie wszystko – w zielonych liściach i pięknych kwiatach skrzydłokwiatu pojawiają się nierozpuszczalne szczawiany wapnia.

Skrzydłokwiat w doniczce na podłodze w domu, a także właściwości lecznicze skrzydłokwiatu i właściwości trujące
Właściwości lecznicze skrzydłokwiatu i właściwości trujące krok po kroku

Ta substancja powoduje, że spożycie nawet kawałeczka liścia skrzydłokwiatu powoduje poważne podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Właściwości trujące są naprawdę silne. Pierwszym objawem jest ślinotok, następnie mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem i przełykaniem. Pojawiają się wymioty i nudności.

Skrzydłokwiat jest trujący dla ludzi, ale nie odnotowuje się raczej przypadków śmiertelnych. Mimo to warto mieć się na baczności, ponieważ zatrucie może być bardzo silne i spowodować poważne problemy zdrowotne. Czasami zdarza się, że liście zostaną zjedzone przez psy lub koty albo małe dzieci, dla których jest to szczególnie niebezpieczne.

Skrzydłokwiat w doniczce – pielęgnacja

Skrzydłokwiat ma stosunkowo niskie wymagania pielęgnacyjne. Lubi światło, ale dość rozproszone. Uwielbia także wodę, dlatego latem trzeba podlewać go mniej więcej co 3-4 dni. Zimą częstotliwość nawadniania można ograniczyć, tak samo jak nawożenie. Pielęgnacja skrzydłokwiatu jest ułatwiona, ponieważ roślina świetnie komunikuje właścicielowi swoje potrzeby – kiedy potrzebuje wody, liście nieco opadają i są widocznie oklapnięte. Wracają do pozycji wyjściowej w ciągu 10-15 minut po podlaniu.

Choroby skrzydłokwiatu, takie jak zwijanie się, żółknięcie i zasychanie liści z reguły są wynikiem braku wilgoci w powietrzu. W takim przypadku roślina może faktycznie marnieć. Dlatego warto pamiętać o zraszaniu i nawilżaniu powietrza. Wtedy skrzydłokwiat będzie pięknie się rozwijał.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny