Właściwości lecznicze roślin z przydomowego ogródka

Przydomowy ogródek to miejsce dające ciekawe możliwości. Można w nim uprawiać rozmaite warzywa czy rośliny ozdobne. Wybierając konkretne gatunki warto postawić na takie, które wykazują właściwości lecznicze. Ich wpływ na zdrowie jest bezcenny i zdecydowanie warto z tego skorzystać.

Rośliny lecznicze – czosnek, cebula, czystek

Właściwości lecznicze roślin od wieków są wykorzystywane w medycynie. W wielu niepozornych gatunkach na całym świecie znajdują się substancje czynne. To właśnie te składniki mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Najczęściej występujące to alkaloidy, glukozydy, flawony i oczywiście witaminy. Duże stężenie substancji czynnych sprawia, że rośliny lecznicze spełniają rolę naturalnych antybiotyków. Mogą być też stosowane, jako suplementy diety. Najważniejsze jest to, że doskonale się sprawdzają w leczeniu wielu dolegliwości.

Jedną z takich roślin leczniczych jest chętnie uprawiany czosnek.  W każdym ząbku występują związki flawonoidowe, aminokwasy, cukry, witaminy B1, B2, C, prowitamina A. Te substancje są wspomagane przez sole mineralne, kobalt, chrom i nikiel. Oprócz nich w tej pożytecznej roślinie znajdują się związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny.

Czosnek to naturalny antybiotyk, zwalczający infekcje wirusowe i hamujący rozwój bakterii. Nie wyjaławia przy tym organizmu jak syntetyczny lek. Poza tym obniża ciśnienie krwi i powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych. To zapobiega zawałom serca i udarom mózgu. Dodatkowo obniża gorączkę i wywołuje potliwość, co jest polecane przy zachorowaniach na grypę. Warto też wspomnieć, że czosnek wspomaga działanie układu pokarmowego i usprawnia pracę jelit.

Kolejnych popularnym warzywem wykazującym właściwości lecznicze jest cebula. Zarówno odmiana biała jak i zielona cebulka dymka, zawierają sporo substancji czynnych. Są to między innymi witaminy A, B, C, E i K. Do tego minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Dzięki temu cebula ma działanie bakteriobójcze i obniża ciśnienie krwi. Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. To jednak nadal nie wszystkie dobroczynne właściwości. Cebula zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Obniża też poziom cholesterolu.

Kolejny na liście jest czystek. Nie jest tak dobrze znany jak powyższe warzywa, lecz również reprezentuje rośliny lecznicze. Zawiera duże ilości polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Dzięki temu neutralizuje wolne rodniki. Tak, więc zmniejsza ryzyko rozwinięcia się chorób nowotworowych. Czystek hamuje też rozwój stanów zapalnych i ogólnie wzmacnia organizm. Za jego sprawą naczynia krwionośne stają się mocniejsze. Nie tworzą się też blaszki miażdżycowe a funkcjonowanie układu odpornościowego poprawia się. Ta roślina ma również działanie antyalergiczne.

Mniszek lekarski, pokrzywa, żywokost i cynamon – właściwości lecznicze

W przydomowym ogródku można rozwijać się mniszek lekarski. Jest powszechnie uważany za chwast i szybko usuwany. Jednakże warto zostawić go w spokoju i korzystać z właściwości leczniczych. A trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Mniszek lekarski usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego. Ma też działanie moczopędne, dzięki czemu wypłukuje toksyny z organizmu. Wzmacnia organizm a stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran skóry. Warto też dodać, że mniszek lekarski wspomaga odchudzanie.

Pokrzywa to kolejna roślina uznawana za chwast. Tymczasem podobnie jak czystek posiada właściwości lecznicze. Jej działanie moczopędne może być wykorzystane w leczeniu kamienicy nerkowej. Roślina pomaga też przy najczęstszych schorzeniach układu moczowego. Ponadto pokrzywa jest stosowana przy chorobach wątroby, biegunkach i innych dolegliwościach żołądkowych. Przydaje się podczas walki z anemią, ponieważ pobudza produkcję czerwonych krwinek. W przypadku schorzeń skórnych pokrzywa również pokazuje swoje zbawienne właściwości.

Żywokost to nieco zapomniane zioło, dlatego też warto poświęcić mu trochę uwagi. Rośnie we wszystkich zakątkach świata o umiarkowanym klimacie. Nic nie stoi na przeszkodzie by był uprawiany w ogródku. Przede wszystkim, dlatego, że żywokost w formie okładu jest stosowany na stłuczenia, złamania i podobne kontuzje. Dodany do kąpieli przeciwdziała żylakom oraz wrzodom. Pomaga też zwalczać na przykład egzemy. Tworzy się z niego również odwary i proszki. W takiej postaci żywokost leczy chroniczne choroby dróg oddechowych, wrzody żołądka, gruźlicę oraz biegunkę. Warto, więc pokusić się o samodzielne wyhodowanie tego zioła.

Rośliny lecznicze w Polsce mogą mieć też egzotyczny rodowód. Tak jest w przypadku cynamonowca, z którego tworzy się nic innego jak cynamon. Ta popularna przyprawa ma szerokie kulinarne zastosowanie. Oprócz tego wykazuje właściwości lecznicze. Opóźnia lub zapobiega wystąpieniu choroby Alzheimera. Jest też stosowany w walce ze schorzeniem Parkinsona. Oprócz tego cynamon łagodzi dolegliwości żołądkowe i obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Cynamon jest też dobrym środkiem pomocniczym w walce z przeziębieniami i grypą. Wspomaga też proces pozbywania się nadmiaru tłuszczu. Mimo tego, że cynamonowiec jest trudny w uprawie, warto go mieć w domu. Bo tylko tam może być hodowany. Tworzona z jego kory popularna przyprawa skrywa nieznane dotąd oblicze.