Własny ogród japoński? Zobacz, jak go założyć krok po kroku
Chyba nie ma piękniejszego i bardziej czasochłonnego pomysłu na aranżację działki niż ogród japoński. To przestrzeń, w której liczą się wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Ogrody japońskie wymagają mnóstwo pracy, dużo wiedzy i zaangażowania, jednak efekt może przerosnąć twoje najśmielsze oczekiwania. Dowiedz się, jak zrobić własny ogród japoński krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji ogrodów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrody japońskie – główne założenia
Ogród japoński ma być krajobrazem w miniaturze. Wywodzi się z tradycji buddyjskiej, gdzie każdemu, nawet najdrobniejszemu elementowi przypisywano jakieś znaczenie. Dlatego wszystkie części ogrodu japońskiego są ważne i wszystkie mają znaczenie dla całości. Dlatego też ogrody japońskie to dbałość o szczegóły, która graniczy wręcz z mistycznym rytuałem.
Dzięki japońskiemu stylowi minimalistycznemu, japońskie ogrody są bardzo eleganckie. Wydają się uporządkowane i proste, chociaż są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Dzięki niewielkiej liczbie roślin i elementów, sprawiają wrażenie przestrzennych, chociaż można je rozplanować w niewielkim ogrodzie. Powinny sprawiać wrażenie, jakby były w tym miejscu od wielu, wielu lat, a najważniejszą zasadą jest harmonia, która wynika z… asymetrii. Ogród ma odzwierciedlać dwie siły: jing i jang, kobiecość i męskość, na przykład poprzez zestawienia światła z cieniem czy kamieni z wodą. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji o zabudowie w ogrodzie.
Ogród japoński – najważniejsze elementy
Każdy ogród japoński składa się z kilku podstawowych elementów, które wszędzie muszą się powtórzyć. Jednym z nich jest oczywiście woda, która symbolizuje ruch i spokój. Woda powinna być w ruchu, najczęściej są to dwa oczka, które łączą się ze sobą strumykiem lub wodospadem. Taki układ oczywiście wymusza na ogrodzie japońskim nierówności terenu. To także jeden z najważniejszych elementów ogrodu japońskiego. Teren pochyły i nierówny to sposób na odwzorowanie rzeczywistości.
Kolejny ważny element to kamień naturalny. Według buddystów ma symbolizować trwałość i niezmienność natury. W ogrodzie japońskim używa się wyłącznie jasnych kamieni o regularnym kształcie. Kruszywo wysypuje się na ścieżki, które w żaden sposób nie mogą się ze sobą krzyżować.
Również rośliny podlegają w ogrodzie japońskim ścisłej kontroli. Najczęściej wybiera się gatunki zimozielone, a przynajmniej zamierające późną jesienią lub na początku zimy. Ogrody japońskie kochają zieleń, dlatego częściej pojawiają się tutaj byliny, które kwitną mało i rzadko. Formowane drzewka i porośnięte mchem głazy są nieodzownym elementem ogrodu japońskiego. O czym jeszcze nie można zapomnieć? O dekoracjach takich jak kamienne latarenki, mostki czy figurki uśmiechniętego Buddy. Wszystkie elementy muszą być postarzone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach aranżacji ogrodu?
TSUKIYAMA i KARESANSUI, czyli ogrody japońskie w różnym stylu
Mało kto wie, że ogród japoński można zrobić na dwa sposoby. W obu z nich występują wcześniej wymienione elementy, jednak w KARESANSUI niektóre z nich są bardziej symboliczne. Chodzi o wodę. TSUKIYAMA to ogród nad wodą. Jego centralnym punktem jest strumyk, który przelewa się przez wodospady i robi niewielkie oczka obstawione głazami jak w górskim krajobrazie. To oczywiście wymusza także użycie konkretnych roślin – gatunków, które lubią podmokłe podłoże.
KARESANSUI to japońskie ogrody suche, które aranżuje się, kiedy nie ma możliwości pociągnięcia wody lub aranżacji strumyka. Tutaj jednak wodny element także musi wystąpić, ale jest zrobiony z… kamienia. Rolę oczek wodnych czy rzeczki pełni tutaj drobny, biały kamień, który wysypuje się nieregularnie w ustalonych miejscach.
Jak założyć ogród japoński: zacznij od wody
Zabierając się za zakładanie ogrodu japońskiego należy zacząć od ustalenia miejsca, w którym znajdą się zbiorniki wodne. Jest to najtrudniejsze zadanie, ponieważ oczka i koryto rzeczki należy wykopać i dopasować wysokość skarp czy nierówności terenu. Warto także zaopatrzyć się w filtry i niewidzialne pompki, które będą zaopatrywać górny stawik w wodę. Przygotowanie elementu „wodnego” jako pierwszego jest także ważne w ogrodach suchych. Najpierw wysyp kamyczki i zaplanuj, jak mają się układać. Dopiero po przygotowaniu wstępnego zarysu i określenia wielkości oczek, możesz realizować kolejne elementy projektu. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na piękne ogrody.
Następnym krokiem jest wybranie głazów i kamieni. Najpiękniej wyglądają, kiedy wchodzą do wody, są w niej częściowo zanurzone i dopiero powoli wychodzą na brzeg – kamienną plażę usypaną z białych, niewielkich otoczaków czy drobnego kamienia płukanego.
Wybór roślin a sztuka symbolu
Ostatnim krokiem jest sadzenie roślin. Przestrzenie między kamieniami warto wysypać żyzną ziemią. Niektóre rośliny można zasadzić w kamiennych doniczkach lub w donicach wkopanych w ziemię, by łatwiej było je pielęgnować czy wynosić do domu na zimę.
Bardzo popularna jest sosna, ponieważ jest trwała i można ją swobodnie formować. Wybiera się także inne, niewielkie drzewka, jak klon palmowy i japoński, miłorząb, ozdobne wiśnie i sosny czarne. Ich sposób rozstawienia powinien być asymetryczny i uzupełniony o niewielkie krzewy ozdobne, jak ligustr, jaśminowiec czy rododendron. Wybierając gatunki kwitnące sięgaj tylko po odmiany, które kwitną delikatnie: różowo, biało lub jasnozielono. W idealnie wymuskanym, zielonym i przestrzennym ogrodzie japońskim nie ma miejsca na barwne plamy kwiatów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ozdobnych.