Wokół ogrodu - lektura dla pasjonatów ogrodnictwa

Wokół ogrodu - lektura dla pasjonatów ogrodnictwa

Czas wolny spędzony w ogrodzie może być największą przyjemnością. To idealny sposób na relaks i odpoczynek. Można także potraktować to jak wysiłek fizyczny – przekopywanie, pielenie i zbieranie z powodzeniem może zastąpić godzinkę na siłowni. Obserwowanie wzrostu i rozwoju własnoręcznie posadzonych roślin to źródło nieustannej satysfakcji, zwłaszcza, gdy zimą wyciągniesz ze spiżarni przetwory z własnych owoców. Z jakich jeszcze powodów warto założyć własny ogród?

Czas wolny w ogrodzie = zdrowy tryb życia

Nie ma wątpliwości, że w prowadzeniu zdrowego trybu życia pomocny będzie ogród. Przebywanie na świeżym powietrzu jest zbawienne dla naszej skóry, zdrowia i samopoczucia. A praca na grządkach może okazać się najlepszym treningiem, idealnym dla mięśni, kręgosłupa i sylwetki. Nie musisz wcale codziennie biegać lub zapisywać się na fitness, żeby wyrobić sobie idealną kondycję. Wystarczy chwycić za narzędzia ogrodnicze i zaszyć się na kilka godzin w ogrodzie.

Ogród, a zwłaszcza jego warzywna lub owocowa część, także pomaga w prowadzeniu zdrowej diety. Nie ma nic smaczniejszego, niż własnoręcznie wyhodowane ogórki czy przepiękne, ogromne pomidory, które na całe miesiące zastąpią ciężkostrawne sery i wędliny na kanapkach. A truskawki, maliny czy porzeczki, zwłaszcza te podjadane prosto z krzaczka, są atrakcyjną alternatywą dla każdego deseru. Na dodatek masz pewność, że są zdrowe, świeże i najlepszej jakości.

Przetwory i nalewki z własnych owoców

A skoro już o owocach mowa… Szkoda byłoby ich nie przechować na kolejne miesiące. Przetwory i nalewki to wspaniały sposób na wykorzystanie nadwyżek ze zbiorów. Dzięki temu także jesienią i zimą od czasu do czasu będziesz mógł poczuć się jak w pełni lata. Kompoty, dżemy, powidła, czy chociażby mrożonki – opcji jest mnóstwo, podobnie jak przepisów. Z pewnością znajdziesz takie, które posmakują twojej rodzinie.

Warto pamiętać także o tym, że nalewki mają właściwości lecznicze. Niektóre z nich, jak nalewka z czarnego bzu czy „miodula” pobudzają odporność, inne, jak na przykład dereniówka poprawiają pracę serca, inne jeszcze, jak nalewka z aronii czy malinówka są idealne na wszelkie grypy i przeziębienia. Warto także zrobić nalewkę z orzecha włoskiego – to idealny środek na bóle brzucha i niestrawności.

Ekologia w różnych wymiarach

Osoby proeko powinny pomyśleć o założeniu własnego ogrodu w miarę możliwości. I to z wielu powodów. Po pierwsze, sadząc drzewa, krzewy owocowe i kwiaty ogrodowe przyczyniamy się do wzmocnienia ekosystemu. Nasze rośliny są żywicielem dla wielu owadów, w tym pszczół, które w wielu miejscach świata są zagrożone wyginięciem i schronieniem dla wielu gatunków. Ekologiczny wymiar ogrodnictwa jest oczywisty.

Ekologia w ogrodzie nie kończy się jednak na tym. Jeśli włożysz trochę wysiłku w to, by nie pryskać roślin chemicznymi środkami ochrony i zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze, możesz wyhodować naprawdę świetnej jakości owoce i warzywa. Co najważniejsze – będą zdrowe, pozbawione chemii, a ty przestaniesz wspierać wielkotowarowe uprawy, na których zasady ekologii nie zawsze są przestrzegane.