Wrzos jako kwiat doniczkowy - charakterystyka

Wrzos pospolity to zimozielony krzew, który występuje naturalnie w Europie, Azji Mniejszej i Syberii. Jego łacińska nazwa to Calluna vulgaris. Jest to roślina średnio wysoka, osiągająca do 80 cm wysokości, przy czym odmiany ogrodowe osiągają zazwyczaj około 50 cm. Wyprostowane, płożące się po ziemi lub zakorzeniające się pędy są wielką ozdobą.

Liście wrzosów są igiełkowate, zimozielone i drobne. Na pędach ułożone są nakrzyżlegle. Ich kolor jest różny, w zależności od odmiany. Mogą one pojawiać się w barwach i odcieniach szarawych, zielonych, żółtych, a nawet pomarańczowych. Są dodatkiem dekoracyjnym rośliny doniczkowej.

Najważniejsze są jednak bardzo drobne kwiaty wrzosów, których barwa jest różowoliliowa. Mają one dzwonkowaty kształt i pojawiają się od VIII do IX w wyprostowanych gronach. Przy odmianach ogrodowych kolory są różne. By kwiaty długo się utrzymywały, trzeba wiedzieć jak dbać o wrzos. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różnicach pomiędzy wrzosami i wrzoścami?

Wrzos w mieszkaniu - uprawa

Ważne jest również pytanie, jak uprawiać wrzosy w ogrodzie i w domu? Uprawa wrzosów w mieszkaniu, na balkonie czy też w ogrodach jest równie skomplikowana. Ten krzew doniczkowy jest bardzo wymagającą rośliną, o którą trzeba się starać. Podczas uprawy i pielęgnacji wrzosów w doniczce należy zachować wielką ostrożność.

Więc jak zadbać o wrzosy? Wrzos w doniczce powinien mieć zapewnione słoneczne stanowisko oraz przepuszczalne, lekkie, kwaśne i średnio żyzne podłoże. Warto też zadbać o dostęp świeżego powietrza (np. wystawić wrzos w doniczce na balkon). W takich warunkach wrzos w mieszkaniu będzie czuł się dobrze.

Wrzos w doniczce, czyli wrzosy w mieszkaniu, kompozycje w doniczkach oraz ich uprawa i pielęgnacja oraz nawożenie
Wrzos w doniczce - na balkonie i w mieszkaniu - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, podlewanie

Wrzos w doniczce przyniesiony ze sklepu powinien być od razu przesadzony do większej doniczki. Ważne, by na dnie doniczki wykonać warstwę drenażu. Drenaż może być zrobiony z keramzytu bądź grubego żwiru. Podłoże warto wyściółkować korą sosnową, co zapobiegnie parowaniu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wrzosów w domu.

Pielęgnacja wrzosów w doniczce

Bez względu na to, czy wrzos jest na balkonie, czy w domu, należy o niego dbać. Ważnym elementem jest podlewanie. Podlewać należy umiarkowanie i regularnie. Trzeba to robić tak, by gleba w doniczce cały czas była wilgotna i by podłoże nie wyschło. Jest to bardzo ważny zabieg.

Podczas podlewanie nie można moczyć łodyg i liści, ponieważ powoduje to choroby grzybowe. Wrzosy w mieszkaniu muszą być z dala od źródeł ciepła, a ich stanowisko musi być widne. Po kilku dniach w domu lepiej wystawić doniczkę na balkon, by wrzos dostał odrobinę powietrza.

Wrzos w doniczce jest bardzo atrakcyjnym kwiatem. Warto pamiętać, by przenieść tę roślinę na zimę w chłodne i ciemne miejsce. Przy utrzymaniu wszystkich wymagań i zasad pielęgnacyjnych, wrzos będzie bardzo pięknie kwitł. Nie należy się jednak zniechęcać dużymi wymaganiami wrzosów. Warto zgłębić porady, jak uprawiać wrzosy w ogrodzie i w domu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewinkach ogrodowych.

ikona podziel się Przekaż dalej