Wrzosiec bagienny (Erica tetralix) - opis, uprawa, pielęgnacja, porady
Uprawa wrzośca bagiennego jest popularna dla ogrodów wrzosowych i przydomowych. Rośliny cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje igiełkowate liście i kwitnienie. Przy uprawie wrzosów należy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące stanowiska i gleby. Zobaczmy, jak wygląda wrzosiec bagienny i co robić, aby jego uprawa przyniosła efekty.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wrzoścach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wrzosiec bagienny - występowanie
Wrzosiec bagienny, tak jak i popularny wrzosiec krwisty należy do rodziny wrzosowatych - Ericaceae. Do tej rodziny należą wrzosy i wrzośce, które mają bardzo podobne cechy, między innymi liście ułożone w okółkach i owoce, którymi są wielonasienne torebki. Wspólną cechą wrzosów i wrzośców jest jednopienność.
Łacińska nazwa wrzośca bagiennego to Erica tetralix. Roślina ta jest bardzo charakterystyczna dla stanowisk mokrych, a zwłaszcza dla mokrych wrzosowisk. Roślina ta pochodzi z Europy, natomiast w Polsce w środowisku naturalnym występuje bardzo rzadko i spotykany jest tylko w określonych miejscach.
W polskich warunkach wrzośce bagienne spotykane są najczęściej na obszarze położonym wzdłuż Morza Bałtyckiego oraz na części zachodniej Polski na torfowych łąkach. Właśnie w tych obszarach mają one zachowane najlepsze właściwości glebowe, ważne dla roślin z rodziny wrzosowatych. Sprawdź także ten artykuł o różnicach między wrzosami a wrzoścami.
Charakterystyka wrzośca bagiennego
Erica tetralix to krzewinka, która dorasta do około 40 cm wysokości, czyli jest nieco wyższa niż wrzosiec krwisty. Jej gałązki oraz liście są gruczołkowato orzęsione. Wrzosiec ten jest chamefitem, czyli roślina niskopączkową tak jak większość gatunków innych wrzosów i wrzośców.
Bardzo charakterystycznym elementem są igiełkowate liście o podwiniętych brzegach. Właśnie od tego, że zebrane są one w okółkach po 4, pochodzi nazwa Erica tetralix. Barwa igiełkowatych liści jest zielona, co bardzo ładnie wygląda z kwitnącymi kwiatkami wrzośca bagiennego.
Kwiaty tego gatunku pojawiają się na roślinie w postaci szczytowych baldachów i to w nich zebranych jest po kilka pojedynczych kwiatów. Kwiaty są stosunkowo duże i pojawiają się w VII. Wrzosiec bagienny różni się od wrzośca krwistego, przez wzgląd na kolor kwiatów, które to w przypadku bagiennego są jasnoróżowe, a u krwistego ciemnoróżowe. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na krzewy do ogrodu.
Uprawa wrzośca bagiennego
Rodzina wrzosowatych charakteryzuje się praktycznie takimi samymi cechami co do wymagań. W tym przypadku podczas uprawy wrzośca bagiennego warto zapewnić przepuszczalne i bezwapniowe podłoża, których odczyn pH będzie od kwaśnego do obojętnego. Jest to charakterystyczne przy uprawie wrzosów.
Wrzosiec bagienny rozmnażany jest przez sadzonki zielne z piętką, czyli kawałkiem pędu zeszłorocznego, ale także przez odkłady oraz kopczykowanie. Rozmnażanie przez wysiew jest najmniej skuteczną metodą. Ważne jest to, aby po przekwitnięciu pędy rośliny były przycinane, bo wspomoże to wzrost.
Wrzosiec bagienny to bardzo piękna krzewinka, która w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową i umieszczona jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wyginięcie poza głównym obszarem występowania. Uprawa wrzośca bagiennego może przynieść wiele korzyści estetycznych do naszych ogrodów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.