Wrzosiec drzewiasty - występowanie tych krzewów liściastych

Roślina ozdobna, jaką jest wrzosiec drzewiasty - Erica arborea, tak jak inne wrzosy należy do rodziny wrzosowatych, liczącej około 650 gatunków roślin, a są nimi właśnie krzewy liściaste. Rośliny charakteryzują się liśćmi w okółkach, owocami w postaci wielonasiennych torebek i jednopiennością.

Wrzosiec drzewiasty, tak jak w przypadku innych wrzosów doskonale odnajduje się na słonecznym stanowisku, ale o tym później. Naturalnie występuje on w różnych częściach świata i jest częściej spotykanym gatunkiem wrzośca niż wrzosiec bagienny, którego występowanie jest bardzo ograniczone.

Naturalnie rośnie on w zaroślach otaczających basen Morza Śródziemnego, a także w Afryce. Spotkać go można w obszarach aż do Portugalii, Wysp Kanaryjskich i Maderę. Jego zasięg sięga dalej przez Afrykę Północną i Europę Południową oraz Turcję i Gruzję. Rośnie w Sudanie i Etiopii aż do Ugandy, Kenii i Tanzanii. Sprawdź także ten artykuł o różnicach między wrzosami a wrzoścami.

Charakterystyka wrzośca drzewiastego

Wrzosiec drzewiasty jest krzewinką, której uprawa może być prowadzona nawet w formie małego drzewka, dorastającego do 15 cm wysokości. Pomimo małej wysokości stanowi on bardzo atrakcyjny element ogrodów przydomowych, a zwłaszcza ogrodów wrzosowych, gdzie sadzony jest w grupach.

Dla tych roślin ozdobnych charakterystyczne są ich igiełkowate liście w kolorze złocistożółtym. Warto wiedzieć, że są one zimozielone. Kwiaty Erica arborea pojawiają się w okresie wczesnej wiosny i wybarwiają na różne kolory w zależności od odmiany, zazwyczaj od białego, poprzez różowy do fioletowego.

Wrzosiec drzewiasty z łaciny erica arborea oraz jego uprawa w ogrodzie, pielęgnacja oraz zimowanie i ochrona przed chłodem
Wrzosiec drzewiasty (Erica arborea) - uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Odmiana 'Albert's Gold' ma wyprostowany, krzaczasty i dość szeroki pokrój. Jest ona wyższa od gatunku, ponieważ dorasta nawet do 60 cm. Jej kwiaty pojawiają się od III do V i są w kolorze białym. Liście nie różnią się od liści gatunku i tak samo można ją prowadzić w postaci małego drzewka. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na krzewy do ogrodu.

Wrzosiec drzewiasty - uprawa, pielęgnacja i zimowanie

W przypadku wrzosów i wrzośców istotnym elementem jest prawidłowy dobór stanowiska. Wrzosiec drzewiasty do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznych stanowisk, najlepiej osłoniętych lub lekko ocienionych. Gleby pod uprawę powinny być umiarkowanie wilgotne o kwaśnym odczynie pH.

Pamiętajmy, że gatunek nie jest mrozoodporny, dlatego ważne jest odpowiednie zimowanie rośliny. Z tego powodu warto przykryć ja gałązkami iglastymi, które ochronią przed dużym mrozem. Pielęgnacja oparta jest przede wszystkim na przycinaniu pędów w okresie wiosennym po kwitnieniu, aby polepszyć rozwój rośliny.

Wrzosiec drzewiasty to roślina ozdobna, która na słonecznym stanowisku będzie atrakcyjna w ogrodzie przydomowym, w parku, w ogrodach wrzosowych, ale także w pojemnikach o średnicy minimum 11 cm. Pamiętajmy, że roślina ta lepiej wygląda sadzona w grupach niż pojedynczo. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

ikona podziel się Przekaż dalej