Wrzosiec krwisty - opis, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Wrzosy i wrzośce są bardzo często sadzonymi roślinami, które często wykorzystywane są jako rośliny okrywowe w ogrodach przydomowych i parkach. Wrzosiec krwisty jest jednym z wrzosowatych, który cieszy się popularnością ze względu na swoje kwitnienie. Zobaczmy więc, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego krzewu oraz co warto wiedzieć na jego temat.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wrzoścach.
Wrzosiec krwisty (Erica carnea) - występowanie tego krzewu
Wrzosiec krwisty znany jest również jako wrzosiec czerwony, ze względu na to, jak wygląda jego kwitnienie, ale o tym może później. Roślina ta, tak jak i inne wrzosy i wrzośce, w tym wrzosiec bagienny, należy do rodziny wrzosowatych - Ericaceae. Rodzina ta liczy około 650 gatunków i są to przede wszystkim krzewy.
Rośliny z rodziny wrzosowatych łączy kilka wspólnych cech. Pierwszą z nich jest to, że liście roślin są w okółkach, a ich owocami są wielonasienne torebki. Ważne jest to, że w przypadku wrzosów i wrzośców, rośliny te są jednopienne, co oznacza, że ich kwiaty męskie i żeńskie występują na jednym osobniku. Wrzosowate rozmnażane są przez sadzonki, które pobierane są w okresie VI-VIII. Takie sadzonki bardzo łatwo się zakorzeniają.
Łacińska nazwa wrzośca czerwonego to Erica carnea. Krzew ten można zakupić w różnych odmianach, lecz warto sprawdzić wszystkie informacje na temat poszczególnych odmian, aby sprostał naszym preferencjom. Wrzosiec krwisty naturalnie występuje w zachodniej i południowej Europie. Sprawdź także ten artykuł o różnicach między wrzosami a wrzoścami.
Jak wygląda wrzosiec krwisty?
Wrzosiec czerwony to dość gęsty i karłowy krzew. Jego wysokość sięga około 20-40 cm. Charakterystyczne jest to, że pędy tej rośliny są bardzo rozłożyste, a niektóre pokładają się na ziemi. System korzeniowy również jest gęsty, ale płytki. Jego korzenie są bardzo wrażliwe na zagęszczenie podłoża, co wielokrotnie utrudnia uprawę. Warto wiedzieć, że korzenie żyją w symbiozie z grzybami, co nosi fachową nazwę mikoryza.
Roślina okrywowa, jaką jest wrzosiec krwisty, charakteryzuje się swoimi liśćmi, które są igiełkowate, zimozielone i zebrane po 4 w okółkach. Między igłami wrzośca czerwonego a igłami wrzosu pospolitego - Calluna vulgaris jest zauważalna różnica. Igły wrzosu pospolitego są krótsze niż te u wrzośca krwistego.
Najważniejszym momentem tego krzewu jest jednak proces kwitnienia, który przyciąga największe rzesze fanów. Kwiaty tego wrzośca są dzwonkowate i ciemnoróżowe. Pojawiają się one na roślinie w kątach liści w bardzo wczesnym okresie, a nawet jest jednym z pierwszych kwitnących wiosną wrzosów i wrzośców. Kwitnienie zaobserwować możemy w okresie III-V. Poza czasem kwitnienia zimują w postaci niewybarwionego pąka. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na krzewy do ogrodu.
Wrzosiec czerwony - uprawa i znane odmiany
Wrzosiec krwisty Erica carnea to roślina, która polecana jest do sadzenia w większych grupach oraz w połączeniach z wrzosami, azaliami, różanecznikami i jałowcami. Właśnie w tych połączeniach wrzośce te wyglądają najbardziej atrakcyjnie i nie grozi im zbyt duże zagęszczenie gleby, dzięki czemu nie ma dużej konkurencji korzeniowej.
Najważniejszym elementem w trakcie uprawy wrzośca czerwonego jest zachowanie odpowiednich wymagań dotyczących tego, jak powinno wyglądać stanowisko. Jeśli mamy wprawę przy sadzeniu wrzosu pospolitego - Calluna vulgaris, nie powinno być także problemu podczas uprawy Erica cinerea, dlatego, że rośliny te mają bardzo podobne wymagania. Najlepszą glebą pod uprawę tego krzewu jest gleba torfowa lub piaszczysta. Stanowisko powinno być nasłonecznione lub lekko zacienione i osłonięte, natomiast należy uważać na nasłonecznienie zimą, ponieważ ostre promienie mogą poparzyć jego łodygi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.
Mimo tego, że wrzosiec krwisty jest dość mrozoodporny, warto zadbać o to, by ochronić go przed bezśnieżnymi i ostrymi zimami. W tym celu warto okrywać go gałązkami iglastymi. Dodatkową zasadą pielęgnacyjną jest przycinanie roślin w okresie wiosny zaraz po kwitnieniu, co bardzo korzystnie wpływa na wzrost rośliny.
Wrzosiec czerwony rozmnażany jest tak samo, jak inne rośliny z rodziny wrzosowatych - Ericaceae, tzn. przy wykorzystaniu sadzonek. Sadzonki tego wrzośca pobierane są w okresie VI-VIII, dlatego, że mają bardzo dobre właściwości do korzenienia się. Pamiętajmy, by pobierać sadzonki z całkowicie zdrowych i wolnych od szkodników roślin.
Bardzo popularne do uprawy są również odmiany, między innymi: odmiana 'Vivellii' charakteryzująca się bardzo ciemnymi, czerwonofioletowymi kwiatami, pojawiającymi się w okresie II-V, dorastająca do około 20 cm wysokości; odmiana 'Golden Starlet', która dorasta do 10-20 cm wysokości, jej białe kwiaty pojawiają się w II-V, a jej liście są w złocistej, żółtozielonej barwie; a także odmiana 'Snow Queen' o białych kwiatach w okresie od końca I do IV oraz odmiana 'Rubinteppich', której kwiaty obserwujemy od końca II do początku IV, a kwiaty są początkowo białe, a później wybarwiają się na ciemno różowo.
Wrzosiec krwisty, czyli wrzosiec czerwony to roślina okrywowa bardzo chętnie wykorzystywana do ogrodów przydomowych, wrzosowych i parków, ale również na niektóre ogrody skalne o lepszych właściwościach glebowych. Podczas wyboru tych małych krzewów musimy zwrócić uwagę na zdrowy pokrój i system korzeniowy, który ma wyjątkowe znaczenie przy przysposobieniu rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ostrokrzewie w ogrodzie?