Wrzosy i wrzośce – podobieństwa i różnice

Sprzedawane w doniczkach wrzosy to barwę odmiany uprawne rośliny wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris). Ich drobniutkie kwiaty, które gęsto obsiadają delikatne gałązki są białe lub fioletowe. Popularne są zwłaszcza te drugie, które nierozerwalnie kojarzą nam się z wrzosowiskami często spotykanymi w krajobrazie. Wrzośce natomiast (łac. Erica Gracilis) wytwarzają kwiaty w intensywnie amarantowym kolorze, który czasami wpada we fioletowe tony. Obie rośliny wyglądają bardzo podobnie – są niskimi krzewinkami o krótkich, delikatnych łodygach i zielonych liściach, których największą ozdobą jest ogrom bardzo małych kwiatuszków o dzwonkowatym kształcie.

Rośliny różnią się przede wszystkim wytrzymałością na niską temperaturę – wrzosy są mrozoodporne i z tego względu długo mogą rosnąć w ogrodzie, podczas gdy wrzosiec jest jedynie sezonową rośliną, uprawia się go najczęściej w doniczkach. Rośliny można rozpoznać także po rodzaju liści – wrzosy wytwarzają łuskowate liście wyrastające pod kątem z łodygi, liście wrzośców są igiełkowate i drobniejsze. Dodatkowo wrzośce są ciepłolubne i nawet niezbyt niska temperatura je niszczy. Jednak niezwykłą zaletą obu roślin jest zdolność do ładnego zasychania. Po przemarznięciu lub przegrzaniu wrzosy zamieniają się w śliczny, suchy bukiet i nie zmieniają swojego wyglądu. Oba kwiaty mają także takie same wymagania co do stanowiska, tak samo powinna wyglądać ich pielęgnacja.

Odmiany wrzosów i wrzośców mogą mieć ciekawe kolory. Fioletowe sa najbardziej znane, ale na uwagę zaslugują także białe i lekko niebieskawe. Wszystkie ładnie się prezentują przez całą jesień.
Wrzosy i wrzośce – czym się różnią?

Odmiany wrzosów i wrzośców

Dzięki staraniom hodowców, możemy wybierać różne odmiany zarówno wrzosów i wrzośców. Różnią się między sobą nie tylko kolorem kwiatów, ale także okresem kwitnienia. Wrzośce w ogrodzie kwitną wiosną i wczesnym latem, wrzosy rozwijają swoje piękno latem i jesienią. Z tego względu mamy szansę stworzyć w którymś z zakątków swojego ogrodu najpiękniejsze, wielosezonowe wrzosowisko.

Odmiany wrzosów wybiera się najczęściej ze względu na kolor kwiatów – masz do wyboru kilka odcieni fioletu, purpurę i biel. Jednak te odmiany różnią się ze sobą także kolorem liści, jak na przykład Wickwar Flame, którego żółte liście jesienią zmieniają barwę na czerwoną. Różnorodność odcieni warto wykorzystać, jeżeli marzy ci się przepiękne, barwne wrzosowisko. Najwcześniejsze odmiany zaczynają kwitnienie już w lipcu (Tib o purpurowych kwiatach), ale jest ich niewiele. Najbardziej popularne czas kwitnienia przekładają na wrzesień, niektóre, jak różowa Annemarie lub niska Anette, utrzymują kwiaty aż do końca października. Wrześniowe, najbardziej popularne odmiany o różowo-fioletowych kwiatach, które najczęściej pojawiają się w sklepach i, siłą rzeczy, w naszych domach, to Amethyst i Peter Sparkes.

Kwitnące wiosną wrzośce mają nieco mniej odmian, być może dlatego, że wystarczające różnice są widoczne między gatunkami. Wrzosiec czerwony na przykład wytwarza karminowe lub purpurowe kwiaty. Jest najmniejszy ze wszystkich gatunków wrzośców, na dodatek ma także najmniejsze wymagania. Spośród jego odmian wyróżnia się Vivelli – kwitnąca od lutego do kwietnia piękność o ciemnoczerwonych, intensywnych kwiatach. Na uwagę zasługuje także wrzosiec popielaty Mary Helen, który wyróżnia się żółtymi liśćmi i kwitnie w kwietniu. Biała Alba i Ken Underwood o różowych kwiatach to odmiany wrzośca bagiennego, które kwitną latem. Ten gatunek jako jedyny występuje w Polsce w warunkach naturalnych. Jasnoróżowe i ciemnoróżowe wrześniowe piękności, które tak licznie pojawiają się w sklepach wraz z wrzosami to Holden Pink i Mrs. D. F. Maxwell – odmiany wrzośca rozpierzchłego.

Uprawa w ogrodzie i w doniczkach

Wrzosy i wrzośce najczęściej spotyka się w doniczkach, stojące w domu na półkach i parapetach. Faktycznie, przepięknie się tam prezentują, jednak można uprawiać je także w ogrodzie. Nadają się także na balkonie i na tarasie. Uprawa w doniczkach może być nieco łatwiejsza, zwłaszcza, że najtrudniejszą częścią jest uzyskanie odpowiednio kwaśnego podłoża. Nie zawsze to jest łatwe przydomowym ogródku.

Wrzosy i wrzośce lubią własne towarzystwo, ale należy posadzić je w oddaleniu – najlepiej, żeby między każdą krzewinką zostało około 20 cm. Obie rośliny najlepiej czują się w jasnym miejscu, chociaż bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla nich zbyt korzystne. Właśnie w takim miejscu powinny zostać rośliny przeznaczone na balkon lub uprawiane w mieszkaniu. Pielęgnacja wrzosów i wrzośców na balkonie i nie tylko ogranicza się raczej do podlewania, chociaż nie powinno się tego robić zbyt często – nie lubią przemokniętego podłoża. Jeżeli chodzi o rośliny w doniczkach, warto umiarkowanie obfite podlewanie robić raz na tydzień lub 10 dni. Wrzosowisko w ogrodzie podlewamy znacznie rzadziej, tylko jeżeli jest bardzo suche, gorące lato. W przypadku tych pierwszych raz na dwa podlewania do wody warto dodać preparat zasilający do wrzosowatych, na przykład w formie żelu. Uprawę ogrodową zasila się raz w roku, wiosną, stosując wtedy nawozy dla roślin kwasolubnych.

Jak widać, pielęgnacja wrzosów i wrzośców jest banalnie prosta. Te niezwykłe rośliny sprawdzą się nawet w ogródkach początkujących ogrodników, a w ich małe, kolorowe kwiatuszki będą wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny