Wrzosy czy wrzośce?

Nazwą wrzosy najczęściej obejmuje się zarówno sam gatunek, czyli wrzos pospolity, jak i wrzośce – bardzo podobne roślinki o drobniutkich kwiatach. Różnice między nimi są niemal nie do uchwycenia, a jednak są to dwa różne gatunki. Wrzośce to rośliny wrzosowate sezonowe, uprawiane najczęściej na balkonie lub w doniczce w mieszkaniu jako rośliny doniczkowe. Popularny jest na przykład, dość łatwy w uprawie, wrzociec krwisty (erica carnea), hodowany jako kwiaty ogrodowe To one dominują na sklepowych półkach z wrzosami wczesną jesienią i są mało wytrzymałe na niskie temperatury. Wrzosy natomiast są roślinami, które dobrze znoszą nasz klimat, rosną naturalnie na leśnych polanach. Dobrze prezentuje się także suszony wrzos w doniczce, także na balkon. Jeśli zainteresował cię ten temat, z tego artykuł dowiesz się dokładnie, czym różnią się wrzosy i wrzośce.

Wrzos pospolity w Polsce jest zimozieloną krzewinką, która nie przekracza 50 cm wysokości. Wrzosy doniczkowe w mieszkaniu najczęściej są jednak nieco niższe, wytwarzają drobne kwiaty o kielichowatym kształcie (przeciwnie wrzośce, które wytwarzają drobne beczułki). Kwitnienie jest zależne od odmiany i trwa od września do października. Pojawiają się bardzo licznie na drobnych, delikatnych gałązkach, które są porośnięte subtelnymi, igiełkowatymi liśćmi. Poza okresem kwitnienia rośliny także wyglądają bardzo dekoracyjne, właśnie ze względu na drobne listki w żywym, zielonym kolorze. Dzięki temu założone w ogrodzie wrzosowisko przez cały rok roztacza swój urok, niezwykle dekoracyjnie wyglądają także wrzosy w domu.

Odmiany wrzosów

Odmiany wrzosów na wrzosowisko w przydomowym ogrodzie różnią się ze sobą przede wszystkim kolorem kwiatów. Najczęściej kojarzy nam się on z fioletem i faktycznie, właśnie taki odcień ma podstawowy gatunek. A jednak kwiat wrzosu może mieć zupełnie inne barwy, co pozwoli nam na stworzenie wielobarwnego i bardzo ciekawego wrzosowiska.

Standardowe fioletowe kwiaty ma na przykład odmiana Boskoop, która charakteryzuje się niskim wzrostem – roślinki rzadko przekraczają 25 cm wysokości. Jest za to niezwykle mrozoodporna i długowieczna. Na uwagę zasługują także Mulion i Silver Knight. Są to również odmiany wrzosów o kwiatach w odcieniach fioletu, które dodatkowo charakteryzują się dużą bujnością wzrostu. Te wrzosy w ogrodzie ładnie będą wyglądały w połączeniu z białym kolorem. Wysokie rośliny o takim kolorze to przedstawiciele odmiany Long White. Jest to odmiana w pełni mrozoodporna, która nie wymaga nawet szczególnego zabezpieczenia przed zimą.

Najbardziej oryginalne są jednak te odmiany wrzosów, które mają ciemnoczerwone i karminowe kolory kwiatów. Kwiat wrzosu Carmen ma wyjątkowy, purpurowy odcień, który delikatnie wpada w fiolet i kwitnie na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu świetnie prezentuje się w połączeniu ze standardowymi liliowo-fioletowymi odcieniami. Bardziej czerwone tony mają odmiany wrzosów Dark Star i Allegro. Są to naprawdę wyjątkowe wrzosy, które świetnie będą wyglądały na balkonie i w ogrodzie. Wyróżniają się bardzo wysokim stopniem odporności na choroby. Nadają się do uprawy doniczkowej, ponieważ są niewysokie, rzadko przekraczają 20 cm wysokości. Te odmiany wrzosów wspaniale współgrają z innymi kolorami i wprowadzą ładny, kontrastowy akcent na wrzosowisko.

Wrzosy w ogrodzie i doniczkowe, czyli sadzenie wrzosów

Pojedyncze wrzosy są ładne, ale tak naprawdę przepięknie wygląda duże wrzosowisko. Z tego względu wrzosy w ogrodzie powinno się sadzić w większych grupach. Jak sadzić wrzosy? Sadzenie wrzosów krok po kroku należy przeprowadzić we wrześniu – wtedy szybko się przyjmują, na dodatek kwiat wrzosu, a w zasadzie jego kolor podpowie nam, jaką kompozycję ułożyć. Wrzosów nie uprawia się z nasion, należy kupić gotowe sadzonki roślin. Jest ich mnóstwo w sklepach ogrodniczych i aż roją się na marketowych półkach. Cena jednej sadzonki jest niezbyt wysoka, więc stworzenie nawet dużego wrzosowiska nie będzie kosztowało zbyt dużo. Na dodatek jest to inwestycja na wiele lat, bo wrzosy w ogrodzie są bardzo wytrzymałe. Jeśli planujesz założenie ogrodu, sprawdź także cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych, wśród których znajduje się również wrzos.

Zanim zdecydujesz się na kupno, dokładnie sprawdź sadzonki wrzosów. Nie muszą być duże, powinny jednak mieć mocno wzniesione pędy, ładnie wybarwione kwiaty. Bardzo rozgałęzione i bujne sadzonki nie są konieczne, one niezwykle szybko rosną, warto więc kupić mniejsze, których nie trzeba będzie ciągle przycinać.

Sadzenie wrzosów nie jest szczególnie skomplikowane. Sadzonki wyciąga się z doniczek, wrzosy w ogrodzie sadzi się dokładnie na taką samą wysokość, jak były wsadzone. Odległość od jednej sadzonki do drugiej powinna wynosić kilka centymetrów – rośliny będą miały miejsce, by się rozwijać, a jednocześnie nie będą dla siebie zbytnią konkurencją.

Wrzosy w ogrodzie powinny rosnąć w żyznym podłożu, optymalnie przepuszczalnym i lekkim. Są to mało wymagające rośliny, jednak w ogrodzie trzeba zadbać o odpowiednie pH ziemi – 3,5-5. W naszych warunkach najczęściej tak kwaśne podłoże nie występuje, zwłaszcza w ogrodzie przydomowym - dlatego najlepiej udają się wrzosy w ogrodzie położonym w pobliżu lasu. Jednak potrzebne pH można uzyskać za pomocą wysypania na przygotowane miejsce podfermentowanej kory sosnowej lub dużej ilości nawozu torfowego. Taki nawóz należy dobrze wymieszać z ziemią, by zmienić stopień zakwaszenia podłoża. Po posadzeniu warto od razu podlać rośliny, a przestrzeń między nimi wyściółkować korą, by nie musieć przeprowadzać pielenia.

Podobne warunki należy spełnić, przeprowadzając sadzenie wrzosów do doniczek. Wrzosy doniczkowe także potrzebują kwaśnego podłoża, jednak najczęściej jest ono już w doniczkach, w którym przyniesiemy sadzonki. Później, od czasu do czasu, trzeba zasilać roślinę odpowiednim preparatem, który utrzymuje kwaśne pH. Rośliny nie lubią zbyt mokrego podłoża, dlatego i wrzosy doniczkowe i te sadzone w ogrodzie warto uzupełnić dodatkową warstwą drenażu.

I wrzosy w domu, i wrzosy w ogrodzie potrzebują odpowiednio nasłonecznionego stanowiska. Wrzosy w mieszkaniu, tak jak wrzośce uwielbiają słońce i ciepło. Jednak te pierwsze są mrozoodporne i bez szwanku przetrzymują zimy. Warto jednak posadzić je na dobrze osłoniętym przed wiatrem stanowisku, bo delikatne gałązki mogą się łamać podczas wichury.

Sadzenie wrzosów można przeprowadzić samodzielnie. Nie jest to trudne, dlatego, że wrzosy w doniczkach bardzo dobrze się przyjmują.
Wrzosy w domu - uprawa, pielęgnacja, hodowla i podlewanie wrzosów w doniczkach

Jak pielęgnować wrzosy?

Pielęgnacja wrzosów w zasadzie ogranicza się do odpowiedniego podlewania i nawożenia. Wrzosy w domu i wrzosy doniczkowe ustawione na balkonie czy tarasie podlewa się rzadko, lecz w miarę obficie. Rośliny potrzebują wody, ale nie przepadają za zbyt częstym nawadnianiem, warto więc przeprowadzać je raz na tydzień. Jeżeli panuje upał, można zrobić to nieco częściej.

Jak pielęgnować wrzosy rosnące w ogrodzie? Ich uprawa także wymaga regularnego podlewania. Podłoże powinno być stale wilgotne, jednak na umiarkowanym poziomie. Wrzosy w ogrodzie nie przepadają za nadmiarem wody, to może prowadzić także do chorób grzybowych i pojawienia się pleśni. Podlewając, należy uważać, by nie spryskać liści i zewnętrznych części roślin. Jest to bowiem najczęstszym powodem rozwoju szarej pleśni.

Wrzosy należy także odpowiednio często nawozić. O ile te w ogrodzie mniej, to wrzosy doniczkowe wymagają regularnego nawożenia. Uprawa wrzosów nie jest trudna, ale o tym aspekcie trzeba zawsze pamiętać. Wrzosy w domu powinny być nawożone, by podłoże utrzymywało odpowiednie pH, jednak wieloskładnikowy nawóz wspiera także kwitnienie. Dzięki niemu rośliny są także bardziej bujne. W sprzedaży są dostępne liczne nawozy do wrzosów, którymi można nawozić także wrzośce. Wrzosy mogą być wspierane także wieloskładnikowym nawozem mineralnym, który stosuje się do różaneczników i azalii. Dwa razy w sezonie wrzosy doniczkowe i ogrodowe nawozi się preparatem zakwaszającym.

Uprawa wrzosów - przycinanie

Uprawa wrzosów powinna opierać się także na regularnym przycinaniu i kształtowaniu. Zwłaszcza wrzosy w ogrodzie bardzo bujnie się rozrastają, mogą zacząć dla siebie nawzajem i dla innych roślin stanowić konkurencję. Z tego względu warto raz w roku przeprowadzić przycinanie. Wrzosy doniczkowe, wystawione na zewnątrz i te w ogrodzie przycina się wiosną. Wyrośnięte pędy są dodatkową ochroną przed zimnem, więc po przejściu pierwszych przymrozków, na długo przed rozpoczęciem kwitnienia, trzeba przeprowadzić przycinanie.

Wrzosy w domu także się rozrastają, ale o wiele mniej intensywnie. Ich bujność jest często ograniczona przez wielkość doniczki. Z tego względu warto raz na rok, później co dwa lata, przesadzić je do pojemnika większego o rozmiar. Dzięki temu rośliny będą miały swobodę rozrastania się.

Pielęgnacja wrzosów na zimę

Uprawa wrzosów trwa cały rok. Są to rośliny mrozoodporne i zimozielone, mogą zostać w ziemi na całą zimę. Często rosnące przy nich wrzośce marnieją przy pierwszych przymrozkach, dlatego warto zawczasu je wykopać i zająć się zabezpieczaniem roślin na zimę. Sadzenie wrzosów najczęściej przeprowadza się wczesną wiosną, tak, żeby zdążyły się przyjąć, więc nawet najmłodsze sadzonki powinny być już dobrze zadomowione w ziemi.

Jak pielęgnować wrzosy zimą? Po pierwszych przymrozkach wrzosy powinno się okryć białą agrowłókniną. Najlepiej zrobić to na całej rabacie. Warto wystrzegać się folii, liści lub słomy, ponieważ pod nimi mogą gnić wrzosy i inne rośliny, które często także rosną na wrzosowisku, jak azalie czy różaneczniki. Uwagę trzeba zwrócić także na wrzosy w domu. Można przechowywać je w ogrodzie zimowym lub przenieść do przewietrzonego i nieogrzewanego pomieszczenia. W tym czasie niestety trzeba pożegnać towarzyszące im wrzośce, które są jednoroczne.

Towarzystwo dla wrzosów

Najlepszym towarzystwem dla wrzosów są niezastąpione wrzośce, bardzo podobne rośliny, które razem tworzą wspaniałe, wielobarwne wrzosowisko. Jednak takie zbiorowisko roślin w ogrodzie można świetnie uzupełnić niewysokimi iglakami, które mają podobne wymagania. Na uwagę zasługują także różaneczniki i azalie japońskie. Uprawa roślin nie przysporzy problemow., gdyż nie tylko przepięknie się komponują, ale także mają podobne wymagania uprawowe i stanowiskowe. Jeśli interesuje cię także uprawa wrzośców, tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny