Wrzos ogrodowy - charakterystyka pięknej rośliny


Wrzos ogrodowy nazywany jest też wrzosem pospolitym. Roślina ta należy do rodziny wrzosowatych - Ericaceae. W naturalnych warunkach rośnie on na wrzosowiskach, na terenach Europy, Syberii i Azji Mniejszej. W Polsce jest on gatunkiem krajowym. Warto wiedzieć, że wrzosy to rośliny zimozielone i krótkowieczne. Łacińska nazwa tej krzewinki to Calluna vulgaris.

Wrzosowisko to miejsce, gdzie naturalnie spotykany jest wrzos ogrodowy. Są to zarośla krzewinkowe, w których ten gatunek bierze górę. Wrzosowisko obfituje także w inne rośliny. Można tam też spotkać się z takimi roślinami, jak: turzyca wrzosowiskowa (Larex sp.), brzoza (Betula sp.), sosna (Pinus) oraz jałowiec pospolity (Juniperus comunis).

Wrzosy ogrodowe dorastają do 80 cm wysokości, natomiast jego uprawiane odmiany ogrodowe osiągają 50 cm. Jego pędy są zróżnicowane. Niektóre są wyprostowane, inne pokładają się po ziemi, a jeszcze inne zakorzeniają się w podłożu. System korzeniowy jest bardzo szeroki i głęboki. Liście rośliny są bardzo drobne i igiełkowate. U gatunku są one zielone, natomiast u odmian pojawiają się także szare liście, żółte oraz pomarańczowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różnicach pomiędzy wrzosami i wrzoścami?

Kwiaty pojawiają się jesienią. To właśnie jesienią można podziwiać drobne, dzwonkowate kwiatki zebrane w wyprostowane grona. Kolor kwiatów gatunku jest liliowo-różowy, u odmian są to też inne kolory. Można spotkać się z różnymi odcieniami i intensywnościami bieli, różu i fioletu.

Wrzos ogrodowy - sadzenie w ogrodzie

Jak uprawiać wrzosowisko w ogrodzie? Wrzosy w ogrodzie są wymagające w uprawie. Ważny jest sam proces sadzenia, tego, co robimy po posadzeniu oraz jak wygląda późniejsza pielęgnacja, w tym podlewanie i nawożenie. Dowiedzmy się zatem jak sadzić wrzosy oraz kiedy sadzić. Pierwszym istotnym elementem jest dobór stanowiska i podłoża dla wrzosów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie?

Wrzos ogrodowy jest rozmnażany z nasion. Dużo odmian ogrodowych rozmnażanych jest przez półzdrewniałe sadzonki. Proces ten wykonuje się między IX a X, najlepiej w zimnym inspekcie. Krzewinki te są wymagające, dlatego podłoże dla wrzosów musi być odpowiednie. Najlepszym rozwiązaniem będzie podłoże dla wrzosów, które jest przepuszczalne, torfowe, piaszczyste, mało zasobne i o odczynie kwaśnym (pH 3,5-4,5). Do odmian ogrodowych najlepiej wybrać gleby próchnicze. Dlatego, że wrzos ogrodowy jest światłożądny, musimy zadbać o słoneczne stanowisko.

Wrzosy w ogrodzie w czasie kwitnienia oraz zalecane podłoże dla wrzosów oraz sadzenie wrzosów, porady jak sadzić i ich pielęgnacja
Wrzosy w ogrodzie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, terminy

Kiedy sadzimy i jak sadzimy wrzosy? Sadzenie w ogrodzie wrzosów powinno się odbywać wiosną między III a IV lub w okresie jesieni od połowy września do połowy października. Podłoże dla wrzosów należy przygotować już rok wcześniej (wybrać stare podłoże i wymienić na przygotowane pod wrzosy). Sadzenie w ogrodzie wykonuje się na głębokość od 20 do 30 cm, pamiętając, by na dnie dołka wykonać warstwę drenażu. Pamiętajmy, że sadzimy w ogrodzie wrzosy maksymalnie 9 sztuk na m2. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wrzosów w domu.

Po posadzeniu istotne są zabiegi pielęgnacyjne. Istotne jest, by dbać o to, by na działce nie zapomnieć o tych czynnościach. Na działkach zazwyczaj przebywa się latem, natomiast wrzosy potrzebują dbania o nie w ciągu praktycznie całego roku. Po sadzeniu istotne jest regularne podlewanie rośliny. Można ją także nawozić nawozami do wrzosów. Ważne, by wiosną (III/IV) przystrzyc krzewinkę, a także usuwać pędy z zaschniętymi kwiatostanami co doprowadzi do rozkrzewienia się i obfitego kwitnienia.

Wrzosy w ogrodzie - popularne odmiany

Bardzo popularnymi odmianami tego gatunku są: 'Allegro'- dorastająca do 40 cm wysokości i mająca zielone liście oraz purpurowoczerwone kwiaty pojedyncze pojawiające się w okresie VIII do IX; 'Long White' - to kwiat o białych, pojedynczych kwiatach rosnących od IX do połowy X, zielonych liściach, dorastający do 50 cm; 'Boskoop' - dorasta do 25 cm, ma żółte liście, które jesienią stają się pomarańczowe, a pojedyncze kwiaty są liliowe (VIII- IX); oraz 'J. H. Hamilton' - kwiaty różowe pojawiają się od połowy VIII do IX, a kwiat mający ciemnozielone liście dorasta do 25 cm.

Wrzos ogrodowy to roślina, która bardzo dobrze wygląda w większych grupach (tworzy piękny "dywan"), w ogrodach wrzosowych, a także w kompozycjach z brzozami, jałowcami i wrzoścami. Często wykorzystywany jest do rekultywacji gleb kwaśnych i piaszczystych. Jest to idealna roślina do uprawy w ogrodzie i w domu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewinkach ogrodowych.

Kiedy wiemy już, jak i kiedy sadzić wrzosy oraz jakie podłoże dla wrzosów jest najlepsze i jak wykonywać zabiegi pielęgnacyjne przy wrzosach, możemy zdecydować się na zakup tej rośliny. Przy pracy włożonej w rozwój tej rośliny, otrzymamy bardzo atrakcyjny element dekoracyjny, który zachwyci wszystkich odwiedzających nasz ogród.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny