Dlaczego warto zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami do domu?

Ogrzewanie domu (sprawdź ofertę na www.rozsadne-inwestycje.pl/nowoczesne-sposoby-ogrzewania-domu ) wymaga ogromnych zasobów energii. Pozyskujemy ją z różnych źródeł – z węgla, prądu elektrycznego, drewna czy oleju opałowego. Zmiany opłat są różne w zależności od paliwa, jednak ceny ogrzewania generalnie idą w górę. Dbałość o ekologię jest bardzo istotna. W wielu przypadkach wdrożenie przyjaznych naturze rozwiązań nie musi wiązać się z wysokimi wydatkami – zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę długoterminowe korzyści. Warto zatem podążać za aktualnymi trendami i postawić na ekologiczne sposoby na ogrzewanie. Nie wymagają one wykorzystywania drogich, bardziej szkodliwych dla środowiska rozwiązań, pozwalając także na pozyskiwanie energii do ogrzewania dosłownie zewsząd.

Ekologiczne rozwiązania na miarę XXI wieku – pompy ciepła

Pompy ciepła są bardzo istotnym trendem w obecnym budownictwie, szczególnie po ostatnich zmianach w prawie budowlanym. Tego typu urządzenia pozwalają na pozyskiwanie energii z otoczenia – na przykład z gleby, ale także powietrza czy wody. Od razu może jednak nasunąć się pytanie: czy taki sprzęt będzie wydajny przez cały rok? W końcu gdy na zewnątrz panuje zimowa aura, raczej nie dostrzegamy potencjału cieplnego w otoczeniu naszego domu. Pamiętajmy jednak, że „ciepło” tam jest – nawet wtedy, gdy temperatura jest ujemna. Dzięki odpowiednim metodom bazującym na fizyce jesteśmy w stanie sprawić, że nie tylko zbierzemy część tego ciepła, lecz także zasilimy nim wnętrze naszego domu. Jak działają pompy ciepła i dlaczego jest to tak rewolucyjne rozwiązanie?

Rozróżniamy przede wszystkim dwa typy takich urządzeń – pompa ciepła powietrze-woda oraz pompa ciepła gruntowa. Pierwsza z nich stosowana jest jako dopełnienie innej instalacji grzewczej. Działa z umiarkowaną wydajnością i nie zawsze jest w stanie przekazać do wnętrza odpowiednią ilość ciepła, szczególnie gdy na zewnątrz jest zimno. Pobiera ona energię z powietrza dzięki czynnikowi, który później ogrzewa instalację.

Pompa ciepła gruntowa jest z kolei montowana w formie trzech współpracujących instalacji. Część, która odzyskuje ciepło z gleby, znajduje się w ziemi obok budynku. Pobiera ona ciepło, następnie przekazując je do właściwej pompy, gdzie jest ono przekształcane w energię zdolną ogrzewać wodę w instalacji grzewczej naszego domu. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle skuteczne – może zastąpić w zupełności inną metodę ogrzewania.

Czy inwestycja w pompę ciepła się opłaca?

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu są coraz bardziej opłacalne, zarówno jeśli mówimy o instalacji wspierającej, jak i głównej. Wynika to z wielu czynników – podstawową kwestią są wysokie ceny energii. Choć pompa ciepła może wiązać się z pewnymi startowymi wydatkami, musimy wziąć pod uwagę także praktycznie zerowe koszty eksploatacji, dzięki którym po pewnym czasie inwestycja się zwróci i zacznie generować czysty zysk. Analiza kosztów wdrożenia tego typu instalacji powinna obejmować także przyszły wzrost kosztów ogrzewania energią elektryczną – inne metody mogą z kolei zostać całkowicie wycofane. Aktualnie normy emisji stają się coraz bardziej restrykcyjne; już teraz stopniowo żegnamy się z węglem w roli paliwa do ogrzewania domu, a w najbliższych dekadach budownictwo będzie skupiać się na ekologicznych rozwiązaniach.

Inwestycja w pompę cieplną opłaca się nie tylko przez kwestie finansowe, lecz także ze względu na odpowiedzialność społeczną – nie dokładamy nadmiernych zanieczyszczeń do powietrza. W efekcie możemy zadbać o zdrowie zarówno swoje, jak i wszystkich innych osób w bliższym lub dalszym otoczeniu. Wadą pompy ciepła może być jednak fakt, że nie da się do końca poprawić jej wydajności, gdy już ją zamontujemy. Musimy dokładnie obliczyć, ile energii cieplnej będziemy potrzebować i jaką instalację należy wybudować. Pompy ciepła nie nadają się do wykorzystania we wszystkich budynkach – ograniczenie może stanowić na przykład skomplikowana konstrukcja, która nie będzie mogła być równomiernie ogrzewana.

Warto pomyśleć o pompie ciepła już na etapie projektowania domu. W takiej sytuacji implementacja takiego rozwiązania będzie tańsza, a sama instalacja grzewcza będzie działać w optymalny sposób.

ikona podziel się Przekaż dalej