Sadzonki brzozy – rodzaje

W sklepach ogrodniczych i szkółkach możesz kupić trzy rodzaje sadzonek brzozy. Są to drzewka z odkrytym korzeniem, balotowane lub w pojemnikach. Drzewka z nagim korzeniem są najbardziej powszechne, chociaż są także najbardziej problematyczne. Niestety, ale najtrudniej się przyjmują, ponieważ są podatne na wysychanie. Tylko młode egzemplarze mogą przyjąć się w ten sposób.

Starsze siewki brzozy powinny być uprawiane w pojemnikach lub w balocie, by dały się wysadzić na stałe miejsce. Warto także zwrócić uwagę na to, że takie sadzonki są mniej podatne na uszkodzenia. Duże drzewka mają sporą bryłę korzeniową, dlatego ich korzenie często się zahaczają, łamią i niszczą w transporcie. Zamówienie lub kupienie drzewek w pojemnikach jest więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Odmiany brzozy, które warto kupić

Brzoza brodawkowata (brzoza biała) jest najbardziej popularna w Polsce. Ma kredowobiałą korowinę pnia i starszych gałęzi, dlatego jest niezwykle atrakcyjna. Ma kilka ciekawych odmian, także wolnorosnących, które można zasadzić w mniejszym ogrodzie. To między innymi ‘Gracilis’ i ‘Youngii’ ładnej fakturze kory. Zdarza się także szczepiona brzoza na niskim pniu, której zwisające pędy wydają się płaczące. Roślina wtedy przyjmuje pokrój wierzby płaczącej i tworzy piękną, osłoniętą liśćmi altanę.

Możesz jednak zdecydować się na zupełnie inny gatunek. Jest ponad 40 rodzajów brzóz, z których zdecydowana większość dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Brzoza biała jest tylko jedną opcją, możesz także wybrać brzozę ciemną o ciekawej korowinie, brzozę Ermana o nieco mniejszej wysokości. Możesz również wykorzystać brzozę nadrzeczną potrzebującą więcej wody w podłożu, bardzo wytrzymałą brzozę omszoną o pokroju przypominającym topole czy brzozę żółtą o liściach bardzo zbliżonych do grabu. Jeśli masz już wybrane sadzonki, sprawdź także ten artykuł o uprawie brzozy brodawkowatej.

Sadzonki brzozy – cena

Brzoza jest bardzo popularną rośliną, dlatego nic dziwnego, że jest to roślina dość tania. Oczywiście duże sadzonki są znacznie droższe, jednakże ceny zaczynają się już w okolicy 4 zł za sztukę. Maleńka, pospolita brzoza zwyczajna (brodawkowata) do 50 cm kosztuje właśnie tyle. Sadzonka o wysokości około 60 cm to już wydatek rzędu 10-18 zł. Jeśli jednak chcesz prawie dorosłe sadzonki w balocie, przyjdzie ci zapłacić więcej. Metrowe drzewko kosztuje około 30 zł, a takie o wysokości 150-160 cm to już mniej więcej 60-70 zł.

Cena zmienia się także ze względu na gatunek. Te bardziej atrakcyjne i nietypowe sadzonki brzozy, jak na przykład omszona czy ciemna kosztują mniej więcej dwa razy więcej, niż pospolita brzoza brodawkowata. Szczepiona brzoza kosztuje mniej więcej tak samo.

Duże brzozy w lesie oraz sadzonki brzozy, ich wybór, sadzenie i cena
Sadzonki brzozy krok po kroku, czyli wybór i cena sadzonek brzozy

Sadzonki brzozy – jakość

Brzoza zwyczajna jest zaskakująco odporna na choroby, jednakże warto sprawdzić jakość sadzonek. Siewki brzozy powinny być ulistnione i w dobrym stanie. Powinny być także rozgałęzione i dobrze się prezentować.

Należy sprawdzić stan ich liści. Powinny być całe i jednolite w kolorze. Wszelkie dziurki, nadgryzienia i zżółknięcia mogą świadczyć o chorobie grzybowej lub szkodliwym działaniu szkodników drzew liściastych. Warto także sprawdzić spodnią blaszkę liści i sprawdzić, czy nie ma tam szkodników, a przykład kokonów, jajek czy śladów ich bytowania i żerowania.

Sadzenie brzozy krok po kroku

W przypadku brzóz miejsce nie jest szczególnie ważne. To mało wymagające drzewa, które wyrosną na wszystkich glebach. Rozwijają się nawet na obszarach przemysłowych i podłożu skrajnie ubogim, suchym i zakwaszony. Jeśli jednak chcesz, by roślina ładnie się prezentowała i dobrze rozwijała, należy zapewnić jej ziemię przeciętnie wilgotną, lekko wapienną i średnio żyzną. Dobrze sprawdzi się gleba piaszczysta i gliniasta, a optymalne pH wynosi 6-7.

Sadzenie wykonuje się zarówno wiosną, gdy zaczynają się rozwijać pąki liściowe, jak i jesienią. Najlepszym terminem jest początek października – wtedy rośliny najlepiej się przyjmują. Przed sadzeniem należy przygotować dół o wymiarach większych od bryły korzeniowej rośliny. Przekopuje się zmienię na jego dnie, by dobrze je spulchnić. Roślinę umieszcza się w otworze bardzo delikatnie, by nie uszkodzić jej korzeni i delikatnie przysypuje się całość ziemią, lekko ugniatając.

Wbija się także podporę na środku, aby podtrzymać drzewo – ta ogromna roślina ma dość płytki system korzeniowy, dlatego czasami może się przewracać. Młode sadzonki wymagają palika, ponieważ czasami łamią się pod wpływem silniejszego wiatru. Podpory zostawia się aż przez kilka lat, dopóki pień na tyle nie zgrubieje, by móc być podporą dla całej rośliny. Lepiej powstrzymać się przed cięciem formującym – drzewo nie znosi go za dobrze.

ikona podziel się Przekaż dalej