Nasiona czy sadzonki roślin?

Wiosną często stajemy przed pytaniem: uprawiać rośliny z nasion lub cebulek czy raczej inwestować w rozsady kwiatów? To wszystko zależy od tego, co chcesz uprawiać. Bardzo wiele roślin jednorocznych uprawia się wyłącznie z nasion lub cebulek. W ciągu jednego sezonu przechodzą cały cykl życiowy, więc kiedy posiejesz je w odpowiednim momencie, zdążą wyrosnąć i zakwitnąć i będą cieszyć twoje oko pięknymi kwiatami.

Jeśli jednak marzy ci się uprawa kwiatów wieloletnich, często o wiele lepszym rozwiązaniem są właśnie sadzonki i rozsady. Bardzo wiele wieloletnich kwiatów ogrodowych można uprawiać z nasion. Najczęściej jednak zanim roślina dorośnie i będzie zdolna do kwitnienia, może minąć co najmniej rok, czasami jeszcze dłużej. Więc jeśli chcesz ozdobić swój ogród już teraz, sadzonki są o wiele lepszą opcją. To w zasadzie jedyny sposób na uprawę krzewów ozdobnych i dotyczy także wielu krzewinek, które z nasion rozmnażają się bardzo trudno albo wcale.

Jak wybrać sadzonki kwiatów?

Wybierając sadzonki kwiatów należy zwrócić uwagę na ich jakość. Im zdrowsze i silniejsze będą sadzonki do ogrodu, tym lepiej dla nich. Warto wiedzieć, że sadzonki kwiatów wieloletnich powinny być już dość rozwinięte, kiedy je wysadzasz na stałe miejsce. Wysokość jest zależna od gatunku, jednakże warto, by miały już chociaż kilka par liści właściwych.

Flance kwiatów należy dokładnie obejrzeć. Warto sprawić stan ich liści, także spodnią stronę blaszki, gdzie chętnie ukrywają się szkodniki. Jeśli to możliwe, należy sprawdzić stan korzeni. Sadzonki najlepiej kupować w pojemnikach, ponieważ takie można sadzić cały rok i najlepiej przyjmują się na stałe miejsce. W przypadku krzewów ozdobnych czasami mamy do czynienia z sadzonkami z nagim korzeniem. To tańsze rozwiązanie, jednakże warto wiedzieć, że wtedy rośliny szybciej wysychają i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Wysyłka czy sklep stacjonarny

Rozsady kwiatów i sadzonki roślin wieloletnich można kupić w wielu różnych sklepach stacjonarnych, nawet w standardowych marketach, które mają dział ogrodowy. Wiosną pojawia się ich szczególnie dużo. Czasami pojawia się jednak problem transportu, ponieważ przewiezienie roślin komunikacją miejską lub samochodem osobowym może nie być łatwe. O ile flance kwiatów o niewielkich rozmiarach przewiezie się bez problemu, o tyle większe krzewinki mogą być bardziej kłopotliwe.

Dziewczynka podlewająca kwiaty z tatą, a także sadzonki kwiatów ogrodowych i ich zakup
Porady, gdzie kupić tanie sadzonki kwiatów ogrodowych i jak je wybrać

Dlatego wiele osób decyduje się na zamawianie sadzonek on-line. Nie jest to złe rozwiązanie, o ile oczywiście masz pełne zaufanie do sprzedawcy. Problemem może być właśnie wysyłka – transportujący kwiaty kurierzy mogą nieostrożnie postawić sadzonki obok innych paczek lub coś się uszkodzi w czasie załadunku lub transportu. To się niestety może zdarzyć. Na dodatek nie masz możliwości obejrzenia sadzonek i wybrania tych najlepszej jakości. Dlatego o ile transport nasion jest bezpieczny, o tyle sadzonki kwiatów ogrodowych warto kupować samodzielnie.

Sadzonki kwiatów – ceny

Sadzonki do ogrodu kwiatów wieloletnich i krzewów, które najczęściej możemy spotkać w ogrodach nie kosztują za wiele. Dotyczy to zwłaszcza roślin balkonowych, z których większość kosztuje nie więcej niż kilkanaście złotych.

Cena większych krzewinek może być droższa – piwonie czy azalie potrafią kosztować 30-60 zł za sztukę. Rekordzistami w tej dziedzinie są sadzonki krzewów kwitnących, ponieważ potrafią one kosztować nawet powyżej 200 zł, jak ciekawsze odmiany magnolii, tulipanowiec czy judaszowiec.

Tanie sadzonki – przegląd najtańszych gatunków

Jeśli jednak nie chcesz na początek wydawać ogromnej ilości pieniędzy na urządzenie ogrodu, możesz zdecydować się na tanie sadzonki. Wiele kwiatów wieloletnich jest bardzo tania, ponieważ sadzonki są małe i nie wymagają od producenta wieloletniej opieki na początku. Rozsady kwiatów balkonowych, takich jak pelargonie, komarzyce, surfinie czy lobelie potrafią kosztować nawet 3-4 złote za sztukę.

Sadzonki kwiatów wieloletnich do posadzenia w ogrodzie także nie są szczególnie drogie. Miodunka, wielosił, szałwia czy begonie kosztują około 6-10 zł za jedną doniczkę, a floksy są jeszcze tańsze – tutaj cena oscyluje w okolicy 5 zł. Nieco droższe mogą być rośliny ozdobne z liści, to jednak zależy od wielkości. Spora, kilkuletnia funkia kosztuje około 18-20 zł – to już roślina, która będzie ładnie wyglądała w ogrodzie i nie rozwinie się jeszcze za bardzo.

Oczywiście wszystkie rośliny można znaleźć w tańszej i droższej wersji. Wszystko zależy od producenta i odmiany. Te najciekawsze, pełne, o podwójnych kwiatach lub nietypowych kolorach mogą być nawet dwukrotnie droższe. Dotyczy to także roślin modnych i rzadko spotykanych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by naprawdę tanio urządzić ogród wybierając sadzonki.

ikona podziel się Przekaż dalej