Wybieramy sadzonki pomidorów - na co zwrócić szczególną uwagę
Najsmaczniejsze pomidory to te zerwane prosto z krzewu. Dlatego wiele osób decyduje się na uprawę tych roślin – nawet na małej działce czy balkonie pojawiają się dwa czy trzy krzaczki. Pomidory uprawia się z rozsad przygotowanych na rozsadniku, ale od jakiegoś czasu można sobie to ułatwić, kupując gotowe, rozrośnięte sadzonki. Dowiedz się, jak wybrać siewki pomidorów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Sadzonki pomidorów – wybór sadzonek
Sadzonki pomidorów – wybór sklepu
Sadzonki pomidorów mogą być sprzedawane w wielu różnych miejscach. Pojawiają się zarówno w supermarketach, jak i sklepach ogrodniczych czy marketach typu Dom i Ogród. Wiele sklepów internetowych prowadzi także sprzedaż wysyłkową sadzonek.
Zanim je kupisz, warto zainteresować się sklepem, poznać opinie o nim i sposób, w jaki przechowywane są sadzonki. Jeśli coś ci nie będzie odpowiadało we wnętrzu sklepu – na przykład zbyt duży ścisk, brak wiedzy pracowników o produktach czy zauważysz, że część sadzonek jest zniszczona, lepiej poszukaj innego miejsca. Cena sadzonek pomidorów jest mniej więcej wszędzie taka sama, a lepiej kupić zdrowe flance. Sprzedaż przez Internet to także dobra opcja, ale w takim wypadku nie będziesz mógł dokładnie obejrzeć rozsad. Jeśli się na to zdecydujesz, wybierz sklep, które ma najlepsze opinie lub kup produkty bezpośrednio u producenta.
Rozsada pomidora – jak wybrać sadzonki
Sadzonki pomidorów powinny mieć około 20 cm wysokości. Zamiast wybierać te smukłe i dłuższe, wybieraj raczej niższe i krzaczaste – takie będą najlepsze. Znajdź sadzonki o największej ilości liści i zadbaj o to, by były najlepiej jakości. Powinny być zielone i gładkie, bez dziur i przebarwień. Warto sprawdzić, czy nie ma na nich śladów żerowania szkodników.
Jeśli to możliwe, sprawdź także korzenie pomidorów. Wystarczy wysunąć je z doniczki rozsadowej. Bryła korzeniowa powinna być mocno zagęszczona, a korzenie białe i całe. Lekko brązowe czy rozerwane nie są najlepszym pomysłem. Jeśli sprawdzenie korzeni nie jest możliwe, sprawdź chociaż stan podłoża. Zwróć uwagę na to, czy znajdują się w nim granulki nawozu, czy nie jest za suche lub za mokre. Zarówno przesuszenie, jak i stojąca woda mogą być szkodliwe dla sadzonek i powstaje ryzyko, że krzaczki pomidorów po prostu nie wyrosną. Jeśli planujesz uprawę pomidorów, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów w ogrodzie.
Cena sadzonek pomidorów
Cena wszystkich sadzonek jest dość zbliżona. Najczęściej zawiera się w przedziale od 6 do 10 zł za sztukę. Nieco droższe mogą być te większe, które są bardziej ulistnione. Czasami wyższe ceny osiągają także bardziej oryginalne i szczególne odmiany, na przykład ‘Tigarella’ czy pomidory doniczkowe o zwisających pędach, oblepione drobnymi pomidorkami.
Cena sadzonek jest oczywiście nieco wyższa niż zakup nasion. W tym wypadku cena za opakowanie 0,5 g kosztuje około 2 złotych. Dzięki temu możesz stworzyć kilkadziesiąt rozsad, jednak warto pamiętać, że wymaga to czasu i miejsca na ustawienie rozsadnika. Dlatego warto rozważyć zakup gotowych sadzonek.
Odmiany pomidorów najlepsze do uprawy
Odmiany pomidorów gruntowych
Większość sklepów prowadzi sprzedaż odmian gruntowych, ponieważ to one są najbardziej popularne. Odmiany pomidorów do uprawy pod osłonami interesują przede wszystkim ogrodników pracujących na większą skalę, dlatego w tym wypadku bardziej opłaca się kupować nasiona.
Gruntowe odmiany pomidorów do ogródka to zarówno szybkorosnące wysokie rośliny, jak i krzaczaste mieszańce i drobne odmiany koktajlowe. Jest bardzo wiele popularnych odmian, które najłatwiej dostać. Wśród nich znajdują się: ‘Malinowy Ożarowski’ o smacznych owocach, ‘Bawole Serce’ o ogromnych owocach, bardzo wczesny ‘Jawor’, ‘Złoty Ożarowski’ o intensywnie żółtych owocach i słodkim miąższu oraz ‘Robin’ o spłaszczonym kształcie bardzo dużych owoców.
Inne odmiany pomidorów
Na uwagę zasługują także pomidorki koktajlowe. W sklepach możesz kupić siewki pomidorów ‘Balkoni Red’ nadający się do uprawy doniczkowej, ‘Koralik’ o ładnych owocach i niskorosnąca ‘Vilma’ o nieco większych owocach osiągających 20 g.
Sadzonki pomidorów gruntowych są bardziej popularne niż szklarniowych, ale w sklepach ogrodniczych można znaleźć i takie. Wśród najbardziej popularnych odmian znajduje się ‘Faworyt’, wymagająca palikowania, często uprawia się także odmianę ‘Krakus’ o czerwonych, smacznych owocach.
Sadzonki pomidorów – pielęgnacja
Rozsada pomidora: pielęgnacja siewek
Kupując rozsadę pomidora w zasadzie od razu możesz je sadzić na stałe miejsce. Jeśli są jednak w pojemnikach, możesz je przez chwilkę przetrzymać, jednak musisz je intensywnie pielęgnować. Rozsada pomidora powinna być regularnie podlewana, by korzenie nie przeschły. Wtedy trudniej się przyjmują na stałe miejsce.
Jeśli samodzielnie przygotowujesz rozsadę pomidorów, pamiętaj o wmieszaniu w podłoże nawozu startowego, który ułatwi kiełkowanie i zagęszczanie się pędów. Czas od wysiania nasion do uzyskania siewek trwa co najmniej kilka tygodni, przygotowanie sadzonek warto rozpocząć już w lutym.
Flance pomidora – sadzenie na stałe miejsce
Połowa maja, czyli moment, kiedy wiosenne przymrozki już na pewno mijają, to czas na sadzenie siewek. Flance przesadza się od razu na stałe miejsce. Warto pamiętać, że odmiany, które wymagają palikowania powinny być od razu sadzone przy paliku. Należy je wysadzać na podłożu przepuszczalnym, żyznym i próchniczym. Ważne jest to, by wybrać miejsce nasłonecznione i ciepłe – w końcu nie są to rośliny typowe dla naszych warunków klimatycznych. Przed posadzeniem warto dobrze przygotować podłoże. Polega to na głębokim przekopaniu gleby z obornikiem lub kompostem. Można zasilić podłoże także nawozem mineralnym o powolnym uwalnianiu składników odżywczych.
Rozstawa pomidora wynosi 80 x 45 cm, krzewy wymagają dość dużo miejsca. Po posadzeniu pomidory należy obficie podlać. Należy także pamiętać, że rośliny sadzi się w bezdeszczowy, ale niezbyt słoneczny dzień. Jeśli zapowiada się wysoka temperatura, lepiej posadzić je wieczorem, by słońce nie spaliło małych siewek.