Trawa pampasowa – kilka słów o gatunku

Trawa Cortaderia selloana, czyli trawa pampasowa, to przepiękna bylina pochodząca z południowoamerykańskich stepów. Jest naprawdę niezwykła – osiąga ogromne rozmiary i jest po prostu bardzo atrakcyjna. Jej liście mają nawet do 2 metrów wysokości a kwiatostany potrafią być jeszcze wyższe. To właśnie one najbardziej zasługują na uwagę.

Pierzaste, puszyste kwiatostany są wybarwione na różne kolory, co jeszcze dodaje im uroku. W zasadzie utrzymują się przez cały sezon. Kwiaty są bardzo wiotkie, więc ładnie poruszają się na wietrze. Trawa pampasowa jest zdecydowanie jedną z najbardziej popularnych traw ozdobnych w kraju. Jednakże trzeba wiedzieć, że jej zimowanie może być trudne, dlatego jeśli mieszasz w chłodniejszym miejscu kraju lub nie masz osłoniętych przed wiatrem zakątków, lepiej zdecyduj się na inne sadzonki traw ozdobnych.

Sadzonki trawy pampasowej: wybór odmiany

Jeśli zdecydujesz się na uprawę tej strojnej trawy, czas wybrać odpowiednią odmianę. Jest ich bardzo dużo. Część z nich jest niższa niż podstawowy gatunek, dlatego świetnie sprawdzi się do mniejszych ogrodów i na rabaty. Niska roślina wspaniale kwitnie, nic jej nie brakuje – trawa pampasowa rzuca urok swoim pokrojem, nie wielkością.

Wśród wielu odmian największym powodzeniem cieszy się ta różowa ‘Rosea’. Jest bardzo charakterystyczna, ponieważ pięknie kwitnie – pióropusze kwiatostanów są znacznie wyższe i mają ciekawy kolor. Różowa trawa wspaniale wygląda w ogrodzie jako soliter nie musi być w żaden sposób dekorowana innymi kwiatami. Ma jednak wadę – nadaje się tylko do zachodniej części Polski, ponieważ na wschodzie może być jej zbyt zimno. Na szczęście jest kilka odmian, które są bardziej odporne na mróz (chociaż trawa Cortaderia selloana nigdy nie będzie całkowicie mrozoodporna), na przykład białe ‘Pumila’ i ‘Evita’. Są niższe – osiągają zaledwie 1 m wysokości.

Jeśli zależy ci na bardziej oryginalnych odmianach, dobrze sprawdzi sięAlbolineata’, która jest ozdobna nie tylko z kwiatów, lecz także z liści – są udekorowane białym paskiem na brzegach. Nietypowy kolor kwiatostanów ma ‘Argentea’, której pióropusze są po prostu srebrzyste, wręcz lśniące. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji trawy pampasowej.

Cena sadzonek w donicy

Sadzonki trawy pampasowej należą do najdroższych ze wszystkich sadzonek traw ozdobnych. Ale nie musi to być zła wiadomość – najczęściej sadzi się jeden, góra dwa egzemplarze, podczas gdy małych gatunków trzeba kupić kilka lub nawet kilkanaście.

Trawa pampasowa jest sprzedawana w donicy, dlatego można ją sadzić w zasadzie przez cały rok. Sprzedawane sadzonki mają od 30 do 60 cm wysokości. To optymalny rozmiar, by mogły się przyjąć i poradzić sobie z niską temperaturą w nocy. Można je zakupić w sklepach online lub stacjonarnych, zarówno w bardziej wyspecjalizowanych ogrodniczych, jak i w zwykłych marketach. Cena sadzonek najczęściej oscyluje w granicach 30-40 zł. Wybierając sadzonki sprawdź stan ich liści – nie mogą być przebarwione czy dziurawe, ponieważ to może oznaczać porażenie przez choroby grzybowe i przez szkodniki.

Trawa pampasowa na tle domu oraz sadzonki trawy pampasowej
Sadzonki trawy pampasowej i trawa pampasowa w uprawie i pielęgnacji

Sadzenie i wymagania trawy pampasowej

Ze względu na niską odporność na mróz, trawę pampasową można sadzić w dużych donicach, które na zimę można wynosić do domu lub postawić na balkonie. Jeśli jednak wybierzesz odpowiednią odmianę i zapewnisz jej wszystkie wymagania, uprawa powinna się udać. Trawa pampasowa wymaga gleb luźnych, żyznych i przepuszczalnych. Należy wybrać dla niej dobrze nawodnione podłoże, ale uwaga: zimą nie może być w nim zastojów wodnych. Potrzebna jest więc przepuszczalna gleba i dość duża warstwa drenażu.

Sadzonki trawy pampasowej można umieścić w podłożu przez cały okres wegetacyjny, czyli od kwietnia do września. Jednak najlepiej udaje się sadzenie wiosenne – młoda roślina będzie miała cały rok na rozwój i wytworzenie systemu korzeniowego, który pomoże jej przetrwać zimowe miesiące. Trawę pampasową sadzi się na niewielkim podwyższeniu, by nadmiar wody mógł spływać w dół. W tym celu przygotowuje się kopczyk z gleby, torfu lub przerobionego obornika.

Uprawa trawy pampasowej: dbanie o sadzonki

Po posadzeniu roślinę można wspomóc nawozem mineralnym, ale nie jest to konieczne. Trawa dobrze radzi sobie bez dodatkowego zasilania, o wiele ważniejszym elementem pielęgnacji jest podlewanie. W okresie wiosenno-letnim podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, a w przypadku młodych roślin i sadzonek jest to szczególnie ważne.

Uprawa może być prowadzona w jednym miejscu wiele lat, jednakże trzeba zadbać o to, żeby przetrwała chłód. W tym celu ścina się ją na wysokość 30 cm i obsypuje się wokół kopczyk, na przykład z suchych liści. Powinien mieć co najmniej 20 cm. Wiele osób używa kapturów z tkaniny jutowej lub agrowłókniny, które także dobrze się sprawdzają jako ochrona przed zimnem.

ikona podziel się Przekaż dalej