baseny ogrodowe ochładzają i relaksują użytkowników w upalne dni

Wybierając baseny o większej pojemności, możemy zaprosić najbliższą rodzinę czy przyjaciół do na wspólną kąpiel. Z artykułu dowiedzą się Państwo, jaki basen wybrać oraz jak go w prawidłowy sposób ustawić, aby uniknąć codziennego sprzątania. 

Najpopularniejsze rodzaje basenów

Musimy wybrać pomiędzy basenami, które na stałe znajdują się w naszym ogrodzie a tymi, których przeniesienie nie stanowi większego problemu. Oba rodzaje posiadają swoje niewątpliwe zalety, jak i wady. Postaramy się przybliżyć charakterystykę najczęściej spotykanych w naszych ogrodach basenów przenośnych, tak aby wybór konkretnego rodzaju nie sprawił większych trudności.

Baseny przenośne

Są to baseny cieszące się wielką popularnością w Polsce. Dzięki niewielkim kosztom tego typu baseny zagościły na stałe w krajobrazie naszych ogrodów. Montaż takich basenów z reguły jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych narzędzi. Brak konieczności niszczenia zadbanego ogrodu to kolejny z plusów, które oferują nam przenośne wersje. Dodatkowo chcąc zmienić na mniejszy czy też większy model, mamy taką możliwość w dowolnym momencie.

W przypadku stałych wersji taka przeróbka wiążę się z dużą ilością prac ziemnych. W miesiącach jesiennych, kiedy temperatura na zewnątrz stanowczo się obniża, możemy w łatwy sposób zdemontować basen, i przechować go w ciepłym miejscu.

Baseny stelażowe

Ich wytrzymała konstrukcja pozwala na znaczne zwiększenie powierzchni basenu. Konstrukcja wykonana jest z galwanizowanych rur, odpornych na działania wody oraz innych warunków atmosferycznych. Szukając większego basenu, dla całej rodziny powinniśmy zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Jest to idealny kompromis pomiędzy ceną a wielkością.Materiał wykorzystany do produkcji to najczęściej tworzywa sztuczne PCV. W modelach droższych dostępne są wykończenia welurowe.

Największe modele mogą pomieścić aż 10 osób, co wiąże się z przygotowaniem odpowiednio dużego placu. Powierzchnia takiego basenu to około 10 m2. Przy zakupie większego basenu warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego asortymentu. Ręczne czyszczenia może okazać się zbyt czasochłonnym zajęciem, dlatego wybierajmy profesjonalne środki czyszczące oraz specjalnie przygotowane pompy, które przy okazji filtrują naszą wodę.

baseny ogrodowe ochładzają i relaksują użytkowników w upalne dni

Pamiętaj!

Tak duża ilość wody potrzebuje odpowiednio długiego czasu do podgrzania, przygotuj wodę nawet 2 dni przed planowanym skorzystaniem. Specjalne plandeki ochronne, pozwolą na uniknąć Ci dostania się do wody liści oraz innych odpadów, pozwalając wodzie nagrzać się do pożądanej temperatury.

Baseny dmuchane

Ze względu na swoją budowę oraz brak wzmacniającej konstrukcji charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, a co się z tym wiąże mniejszą ilością osób, które może pomieścić. Wybierane najczęściej jako pierwszy basen dla dzieci. Dzięki mniejszej pojemności woda nagrzewa się w szybkim tempie. Miękkie pompowane ścianki to ich główny atut. Dzięki czemu idealnie nadadzą się dla najmłodszych członków rodziny. Dostępna ogromna ilość wzorów, często w kształtach ulubionych zwierzątek czy postaci z kreskówki. Idealne wybór, jeśli w rodzinie znajduje się dziecko.

Najczęściej dodawane do zestawu są wszelkiego rodzaju pompki elektryczne, pozwalające na szybkie nadmuchanie. Dla niecierpliwych na rynku pojawiły się specjalne podgrzewacze do wody.

Ciekawostka

Nowością na rynku są dmuchane place zabaw. Produkt przeznaczony dla najmłodszych członków rodziny. Ze względu na swoich odbiorców, produkty posiadają niewielkie zjeżdżalnie a czasem nawet deszczownice. Płytki poziom wody oraz wykorzystanie wzornictwa przeznaczonego dla dzieci sprawi, że dzieci pokochają spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

dzieci zaczynają naukę pływania najczęściej w przydomowych basenach

Baseny rozporowe

Ich wytrzymałość oparta jest na sile rozporowej. Woda, napierając na ściany basenu, utrzymuje je w odpowiednim napięciu, co zapewnia wysoką stabilność. Baseny takie charakteryzują się dużo wyższą odpornością niż ich dmuchane odpowiedniki. Najczęściej występują w okrągłym kształcie ze względu na działanie takiej samej siły w każdym z miejsc basenu. Większe rozmiary sięgające prawie 4,5 średnicy w zestawie posiadają pompy filtrujące oraz zestaw niezbędnych akcesoriów. Do ich produkcji wykorzystywane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, tworzywa sztuczne m.in. PVC.

Basen rozporowy

Odpowiednia pielęgnacja basenu

Aby korzystać z basenu bez przeszkód, musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Woda plus wysoka temperatura to idealne miejsce do wylęgania się różnego rodzaju bakterii czy glonów. Jeśli nie chcemy uniknąć niemiłej niespodzianki, zastosujmy się do zaleceń producentów odnośnie do stosowania środków czy przyrządów służących do oczyszczania wody, jak i ścian basenu.

Pompy filtrujące do basenów

Najczęściej stosowane do modeli ogrodowych są pompy wody wyposażone we wbudowany filtr. Jak wiadomo każdy filtr, podczas jego użytkowania się zapycha, dlatego istnieje możliwość jego wymiany. Zakup dodatkowe sztuki przy zakupie basenu, ponieważ filtrowanie wody przy wykorzystaniu zapchanego filtra, może przynieść efekt odmienny od zamierzonego. Najczęściej w tańszych rozwiązaniach stosowane są filtry kartuszowe. Droższe i bardziej skomplikowane układy filtrujące, posiadają filtry piaskowe. Układy te polecane są do zdecydowanie większych modeli, ze względu na swoją wydajność.

Chemia Basenowa

Zadbajmy też, o których zanieczyszczenia nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Najczęściej wybieranymi środkami do tego zadania są oferowane przez producentów chemie basenowe. Przebadane i atestowane produkty znanych firm, zapewnią nam unieszkodliwienie bakterii czy glonów, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznego kontaktu z wodą nawet dla osób ze skórą bardzo wrażliwą. Zawsze trzeba stosować się do zaleceń producentów odnośnie do dawek, jak i częstotliwości ich stosowania.

Drugą najczęściej wybieraną możliwością walki z niewidocznymi zagrożeniami jest znany z ogólnodostępnych basenów chlor. Dostępny w formie łatwo rozpuszczających się tabletek.

Osoby decydujące się na kupno basenu do swojego ogrodu, muszą wybrać odpowiedni jego typ. W zależności od wielkości rodziny oraz tego, czy znajdują się w niej dzieci mamy wyboru spośród 3 najpopularniejszych rodzajów przenośnych basenów. Znalezienie odpowiednio nasłonecznionego miejsca, jak również przygotowanie placu gdzie ma stanąć namiot, powinno odbyć się jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Aby korzystanie z basenu było bezpieczne i komfortowe powinniśmy zaopatrzyć się zarówno w pompę filtrującą, jak i środki chemiczne przeznaczone do basenów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny