Wydmuchrzyca piaskowa leymus arenarius – opis


Wydmuchrzyca piaskowa (leymus arenarius) to bylinaczęsto nazywana wydmuchrzycą nadmorską. Jest niezwykle ciekawym gatunkiem trawy z rodziny wiechlinowatych, którą można spotkać w nadmorskich obszarach Europy, a także i w okolicach Bałtyku.

Wydmuchrzyca piaskowa jest trawą dorastającą do około 60 – 90 cm wysokości. Jest to roślina, która tworzy gęste kępy, zbudowane z ciekawie wyglądających niebieskosiwych liści, które są pokryte srebrzystobiałym, woskowym nalotem. Liście wydmuchrzycy są silne, sztywne, zakończone są ostrym końcem. Liście rośliny skierowane są do góry, jednak w połowie swojej długości mogą zacząć się zaginać i zwisać ku dołowi.

Wydmuchrzyca wygląda ciekawie przez cały sezon, ale może być niezwykle efektowna w trakcie kwitnienia, które przypada na okres letni. W tym czasie pojawiają się wąskie, pionowe, jasnobeżowe kwiatostany. Dorastają one do 30 centymetrów długości. Należy pamiętać, że roślina ta ma charakter ekspansywny. Poprzez bardzo dobrze rozwinięte, podziemne rozłogi może się bardzo szybko rozrastać i rozprzestrzeniać na większe powierzchnie.

Uprawa wydmuchrzycy piaskowej

Roślina ta jest bardzo łatwa do uprawy. Wydmuchrzyca może być uprawiana w ogrodzie jako trawa ozdobna. Lubi jasne, słoneczne stanowisko i nie ma dużych wymagań co do warunków glebowych. Roślina dobrze rośnie na mało żyznych, nawet piaszczystych glebach. Wydmuchrzyca nie jest wybredna, co do składu mineralnego gleby – może być ona uboga, a nawet prawie że jałowa. Najważniejsze dla rośliny jest to, aby ziemia, w której rośnie, była przepuszczalna. Wydmuchrzyca jest odporna na przesuszenie gleby i niegroźne jej przymrozki i mrozy.

Decydując się na posadzenie jej w swoim ogródku, musimy pamiętać, o tym, że wydmuchrzyca ozdobna, lubi stanowisko z suchą glebą. Nadmierna wilgotność prowadzi do utraty charakteryzującego piękna rośliny, gdyż liście trawy zmienią swój kolor z niebieskawosinego, na typową dla zwykłych traw zieleń.

Wydmuchrzyca piaskowa o niebieskich liściach w ogrodzie, a także wymagania gatunku, podlewanie oraz porady dla ogrodników
Wydmuchrzyca piaskowa w ogrodzie, czyli charakterystyka trawy ozdobnej, sadzenie oraz uprawa w ogrodzie

Wydmuchrzyca piaskowa leymus arenarius nie jest rośliną wymagającą w czasie sezonu wegetacyjnego nawożenia. Nawet można stwierdzić, że roślina ta preferuje gleby jałowe i w tego typu ziemi najlepiej się czuje. Jeżeli chcemy, aby trawa ta ładnie prezentowała się w ogrodzie, możemy ją wczesną wiosną przyciąć w celu pobudzenia wzrostu oraz usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów i połamanych pędów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat sadzonek traw ozdobnych.

Zastosowanie wydmuchrzycy piaskowej

Roślina ta jest ceniona w naturze jako gatunek stosowany do wzmacniania brzegów rzek, które mają tendencję do osuwania się. Trawę tą można również stosować również do wzmacniania piaszczystych wydm. Dzieje się tak dzięki temu, że wydmuchrzyca niebieska posiada silnie rozwinięty system korzeniowy, przez co pozwala to wzmocnić strukturę gleby, na której rośnie, poprzez zespalanie osuwisk, i zapobieganiu jej dalszej degradacji.

Jeżeli planujemy sadzić tę trawę w ogrodzie, musimy pamiętać o jej bardzo ekspansywnym charakterze. Aby zapobiec nadmiernemu rozrostowi, należy oddzielić ją na przykład folią lub posadzić ją w donicy, lub pojemniku. W ogrodzie musimy zapewnić jej słoneczne stanowisko.

Wydmuchrzyca sina idealnie nadaje się do posadzenia i aranżacji w ogrodach o charakterze naturalistycznych oraz minimalistycznych. Idealnie sprawdzi się również jako roślina posadzona na skalniakach.

Porady praktyczne dotyczące uprawy

Wydmuchrzyca piaskowa nie potrzebuje szczególnych warunków uprawy. Lubi suche i słoneczne stanowisko. Nie wymaga cięcia, oprócz wiosennego przycinania. Wiele ciekawych porad dotyczących uprawy i pielęgnacji wydmuchrzycy oraz takich zagadnień, jak: przycinanie migdałka lub kiedy przycinać migdałka, oraz jak stosować kaptan możemy znaleźć w Internecie, na wielu portalach poświęconych ogrodnictwu.

Sadzonki drzew, krzewów oraz roślin ozdobnych możemy kupić zarówno w sklepach internetowych, jak i wielu marketach ogrodniczych. Możemy kupić tam takie gatunki drzew jak świdośliwa olocholistna lub krzewy i kwiaty, takie jak róża Chopin.

W wielu sklepach możemy również kupić wiele ciekawych dodatków i akcesoriów potrzebnych do uprawy w ogrodzie, tarasie lub na balkonie. Możemy również na miejscu zasięgnąć porady u sprzedawcy, dotyczącej uprawy i pielęgnacji roślin, które rosną wokół nas.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny