Czym jest dekoracyjny tynk wenecki?

Dekoracyjny tynk wenecki to inaczej stiuk wenecki od www.magnatfarby.pl, który wykorzystywany jest od czasów Starożytności, a dokładnie Starożytnego Rzymu. To nic innego jak dekoracyjny tynk strukturalny, wielowarstwowy, który gwarantuje uzyskanie efektu szlifowanego marmuru. Dobrze może sprawdzić się wysokiej jakości produkt, jakim jest stiuk wenecki Magnat. Nieregularne przetarcia i błyszcząca powierzchnia to cechy charakterystyczne gotowego stiuku weneckiego. Powstaje z zaprawy gipsowej lub wapiennej, a także piasku lub mączki marmurowej.

Gdzie sprawdzi się stiuk wenecki i jaką aranżację dopełni?

Stiuk wenecki w domu dopełni wiele pomieszczeń. Można go wykorzystać w salonie, jadalni, eleganckim gabinecie. Sprawdzi się jednak również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia, łazienka. W tym przypadku musi być dodatkowo zabezpieczony warstwą wosku impregnującego. Będzie odpowiednim wyborem wszędzie tam, gdzie ściany są narażone na zabrudzenia, bo jest na nie odporny. Świetnie będzie się prezentować w surowej aranżacji w stylu industrialnym, ale i aranżacji nawiązującej do stylu antycznego. Można go wykorzystać także do skandynawskich wnętrz. Najbardziej popularny jest biały lub szary stiuk wenecki. Warto podkreślić, że tynk dekoracyjny jest odporny także na działanie wysokiej temperatury. Może być zatem ozdobą kominka w domu.

Jak wykończyć ściany w stiuku weneckim krok po kroku?

Wykonanie stiuku weneckiego samodzielnie jest możliwe. Tynk wenecki nakładamy po uprzednim przygotowaniu ściany. Należy ją oczyścić i osuszyć, a następnie zagruntować i poczekać aż grunt się wchłonie. Stiuk nakłada się przy użyciu pacy weneckiej cienką warstwą. Powinna mieć ona 1 mm grubości. Trzeba potem odczekać aż wyschnie, by móc nałożyć kolejną warstwę. Ostatnią z warstw należy wyszlifować i wypolerować. Po kilku godzinach trzeba pokryć warstwę stiuku woskiem impregnującym. Dzięki temu powierzchnia ściany będzie bardziej odporna na wilgoć, ale i zabrudzenia. Aby zmyć stiuk wenecki należy najpierw zeszlifować warstwę impregnatu, a następnie zmiękczyć stiuk mydłem malarskim lub zmywaczem i zeskrobać.

ikona podziel się Przekaż dalej