Wymarzone projekty skalniaków ogrodowych - najlepsze pomysły
Skalniaki ogrodowe są najlepszym sposobem na to, by urozmaicić kompozycję ogrodową. To prawdziwa galeria wyjątkowych roślin, rzadko używanych w standardowych ogrodach, jak sukulenty. Aranżacja ogrodu, w którym znajdzie się skalniak, nie jest prosta, więc podpowiadamy, jak to zrobić. Poznaj projekty skalniaków, które cię zachwycą.
Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.
Organizacja ogrodu i pomysły na skalniak
Projekty skalniaków oglądane w Internecie i pismach ogrodniczych są zachwycające, zanim jednak zdecydujesz się wprowadzić skalniak w ogrodzie, dokładnie się zastanów, czy masz na niego idealne miejsce. Skalniaki ogrodowe zdominują całą kompozycję, nie można ich także przenieść. W niewielkim ogrodzie taras, skalniak i barwna rabata to za dużo na raz. Dlatego dokładnie przemyśl, jaka aranżacja ogrodu podoba ci się najbardziej.
Galeria skalniaków ogrodowych jest ogromna, warto jednak dostosować projekt do swoich możliwości. Projekty skalniaków muszą przewidywać, że większość roślin lubi nasłonecznione stanowiska, więc dobrze zorganizować go w takim miejscu. Warto, by skalniak znajdował się także blisko płotu lub ogrodzenia, w ten sposób wysokie rośliny na skalniak, które zazwyczaj sadzimy z tyłu, mają odpowiednie oparcie.
Zastanów się także, ile miejsca w ogrodzie możesz przeznaczyć na swój skalniak. Jeżeli dużo, masz bardzo szerokie pole do popisu. Przemyśl, czy do skalniaka nie dołączyć strumyka lub oczka wodnego. Kamienie i efektowne rośliny na skalniak sprawią, że cała kompozycja będzie wyglądać naprawdę wyjątkowo, a oczko wodne dodatkowo nada mu uroku.
Pomysły na skalniak mogą być bardzo różne. Dlaczego na skalniaku nie miałyby znaleźć się wyłącznie sukulenty? To z pewnością będzie efektowne połączenie, jednak co sezon konieczne okaże się wynoszenie roślin do domu. To także zaleta – dzięki temu co roku twój skalniak może wyglądać zupełnie inaczej.
Rośliny jednoroczne i rośliny wieloletnie na skalniak
Co posadzić na skalniaku? Galeria roślin, które najczęściej się na nich pojawiają, jest bardzo szeroka, więc masz ogromny wybór. Wśród nich dominują gatunki o płożących pędach, niskie lub zwisające. Najczęściej mają bardzo zwarty pokrój, dodatkowo kwiaty mają bardzo intensywne ubarwienie. Sprawdzają się między innymi cebulowe rośliny wieloletnie, także te, których cebule należy wykopać przed zimą. Więcej informacji o tym, jakie rośliny na skalniak w ogrodzie wybrać, znajdziesz w tym artykule.
Skalniaki ogrodowe to idealne miejsce dla żagwinu i wszelkich płomyków, nazwanych floksami. Uwagę należy zwrócić także na smagliczkę skalną, jej kwiaty są zachwycające, bardzo gęste, roślina tworzy atrakcyjną, białą kulę drobniutkich płatków. Warto, by tło dla nich stanowiły krzewy ozdobne, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o projekt ogrodu.
Rośliny jednoroczne pojawiają się na skalniakach i w ogrodzie dość rzadko. Do tych najbardziej typowych, jeśli chodzi o ogród skalny, należą oczywiście bratki, które jednak powoli przestają być modne. Obok nich często pojawiają się gazonie o dużych, intensywnie wybarwionych kwiatach. Całość uzupełniają kwiaty portulaki wielkokwiatowej, które dodatkowo wprowadzają kontrastową barwę. Nic dziwnego, że projekty ogrodów z ich wykorzystaniem cieszą się dużym powodzeniem.
Jednak do najbardziej typowych roślin na skalniak należą rojniki i rozchodniki – niziutkie roślinki, które szybko się rozprzestrzeniają i potrafią zapełnić niemal wszystkie drobne przestrzenie między skałami. Dzięki temu skalniak sprawia wrażenie pełnego i bardzo kolorowego. Dodatkowo na skalniaki w ogrodach nadają się także macierzanki, które świetnie zadarniają i utrzymują podłoże na swoim miejscu.
Skalniaki ogrodowe – galeria nietypowych roślin
Twoje projekty ogrodów i pomysły na skalniak nie muszą być jednak standardowe. Możesz pozwolić sobie na zaaranżowanie bardziej oryginalnego zestawienia, które będzie równie zachwycające. Skalniak to świetne miejsce dla bardzo wielu roślin, nie musisz ograniczać się do kilku najpopularniejszych.
Przede wszystkim na skalniaku świetnie udają się wszystkie zioła, które wymagają słonecznego stanowiska, jak oregano, rozmaryn czy majeranek, uprawiane także jako rośliny doniczkowe. To sprawi, że w ogrodzie wiecznie będzie unosił się bardzo przyjemny zapach, a wymienione rośliny są nie tylko pożyteczne (i smaczne), ale także bardzo dekoracyjne. Atrakcyjności doda im jeszcze towarzystwo wysokich traw – zwłaszcza tych o dużych walorach dekoracyjnych, jak dmuszek jajowaty, które dodatkowo będą ozdobne przez cały rok. Świetnym akcentem kolorystycznym będzie lawenda lub maciejka. Jeśli zainteresował cię ten temat, z tego artykułu dowiesz się, jak uprawiać lawendę.
Skalniak to także świetne miejsce, by ustawić rośliny w doniczkach. Oczywiście najlepiej sprawdzą się te gliniane lub drewniane. W nich mogą rosnąć niemal wszystkie rośliny. Pięknie prezentują się przede wszystkim wrzosy, zwisające gatunki begonii i szafirki albo żółte lub pomarańczowe aksamitki. W połączeniu ze skałami i kamieniami cała aranżacja nieustannie zachwyca.
Błędem jest także założenie, że na skalniakach powinny rosnąć wyłącznie niskie rośliny o płożących pędach. Warto by w tylnej części znajdowały się wysokie kwiaty lub iglaki. Z jednej strony ich łodygi będą ładnym, zielonym tłem dla innych roślin, z drugiej zwrócą uwagę na wielowymiarowość skalniaka i dadzą wrażenie głębi. W tym celu świetnie sprawdza się liatra kłosowa lub kniphofia – górujące nad skalnikiem, intensywnie wybarwione kwiaty będą świetnym akcentem kolorystycznym. Posadzenie w tym miejscu iglaków sprawi, że skalniak będzie atrakcyjny nawet zimą.