Wypoczynek w ogrodzie - wyjaśniamy, jak zorganizować miejsce na relaks

Ogród stanowi nie tylko miejsce do hodowli kwiatów do wazonu czy też warzyw na stół. To także miejsce do wypoczynku, cieszenia się przyrodą i spędzania wolnego czasu. Jak zorganizować wypoczynek w ogrodzie? Jak przygotować miejsce, gdzie się zrelaksujemy przy książce i filiżance kawy, gdzie przyjmiemy gości. Poznaj nasze pomysły jak zrobić atrakcyjny kącik, jak wybrać zadaszenie i meble ogrodowe. Przedstawiamy ciekawe inspiracje i zdjęcia.

Jak zrobić wypoczynek w ogrodzie - inspiracje i zdjęcia

Aranżacja ogrodu w celach rekreacyjnych zależy od jego wielkości i od naszych potrzeb i upodobań. Dla jednej osoby wystarczy fotel w cieniu drzewa lub wygodny hamak w urokliwym zakątku ogrodu. Może to być również mała altana, w której ustawimy stolik i krzesła, aby przyjmować grupę znajomych. Z kolei duża rodzina zechce wykorzystać ogród, aby wspólnie spożywać posiłki na wolnym powietrzu lub organizować przyjęcia. W tym celu warto zorganizować w ogrodzie mały placyk z kominkiem, grillem lub miejscem na ognisko.

Najlepszym miejscem na wypoczynek w ogrodzie jest taras, gdzie można ustawić leżaki ogrodowe lub stół i krzesła, aby latem jeść posiłki na świeżym powietrzu.

Jeśli chcemy wykorzystać ogród, warto miejsce do wypoczynku odgrodzić od grządek kwiatowych i warzywnych. Możemy dookoła miejsca na wypoczynek ustawić trejaże czy kratki porośnięte pnączami. Jeśli kącik do wypoczynku nie musi być osłonięty od deszczu, wspaniały pomysł stanowi pergola porośnięta urokliwymi pnączami. W zależności od wielkości, pod pergolą możemy ustawić ławkę ogrodową lub stół z fotelami ogrodowymi. Miejsce na wypoczynek w ogrodzie możemy również odgrodzić przy pomocy murków i ścianek oporowych, które sprawdzą się szczególnie jeśli ogród ma nierówną powierzchnię. Murki można zbudować z kamienia, cegły lub klinkieru.

Najciekawsze pomysły jak zrobić zadaszenie w kąciku wypoczynkowym - opis i zdjęcia

Mocno nasłoneczniony ogród lub taras wymaga zadaszenia, gdyż najlepiej wypoczywa się w cieniu. Zadaszenie, jak altana lub namiot, pozwoli również zostawić w ogrodzie meble ogrodowe, poduszki czy inne rzeczy podczas deszczu.

Najbardziej popularna jest altana ogrodowa drewniana w kształcie kwadratu lub ośmiokąta nieosłonięta lub ze ścianami z drewna lub ze szkła. Altana drewniana nie jest zbyt trwała, dlatego też drewno należy oczyścić i zaimpregnować przed i po sezonie. Altany zwykle zbudowane są z drewna sosnowego, modrzewiowego lub świerkowego, które wymaga impregnacji. Dużo trwalsze są altany z drewna egzotycznego, którego wadą jest wysoka cena.

Ceny altanek drewnianych w marketach budowlanych zaczynają się od 2000 zł. Dużo tańszym rozwiązaniem jest namiot ogrodowy. Ceny namiotów zaczynają się już od 120 zł. Namiot dobrze chroni od deszczu i słońca. Ponadto można go złożyć po sezonie i przechować.

Meble i nawierzchnia na wypoczynek w ogrodzie - najciekawsze inspiracje i zdjęcia

Niezbędnym elementem kącika wypoczynkowego są meble, czy będzie to leżak czy też zestaw foteli. Przed zakupem mebli warto się zastanowić, czy meble będą stały pod zadaszeniem i czy mamy miejsce do przechowania ich na zimę. Ważny jest również ich ciężar i łatwość przenoszenia. Tanie, trwałe i lekkie są meble z aluminium. Eleganckie i atrakcyjne są meble drewniane, które odpowiednio impregnowane przetrwają lata. Meble z naturalnego rattanu wyglądają atrakcyjnie, lecz są nietrwałe. Natomiast meble z technorattanu można zostawić w ogrodzie na zimę.

Aranżacja miejsca do wypoczynku obejmuje także nawierzchnię. Do ogrodu w stylu naturalnym świetnie pasuje trawnik jako nawierzchnia. Jednak meble ogrodowe będzie trudno ustawić równo. Ponadto trawa nie będzie dobrze rosła w miejscu, gdzie się chodzi. Dobrze wygląda również nawierzchnią ze żwiru, która jednak nie jest zbyt stabilna i może być śliska. Nawierzchnia z elementów drewnianych atrakcyjnie się prezentuje, jednak drewno jest śliskie, niezbyt trwałe i wymaga impregnacji. Najtańsza i najbardziej trwała jest nawierzchnia z betonu lub kamienia. Popularne są również nawierzchnie z elementów ceramicznych lub cegieł budowlanych.