Wyposażenie ogrodu - meble, oświetlenie, grill i inne stałe elementy

Wyposażenie ogrodu - meble, mała architektura, grill, taras i inne

Wyposażenie ogrodu jest prawie także ważne, jak zasadzone w nim rośliny. Od niego też zależy, jak cała aranżacja ogrodu będzie się prezentować. Meble i innego rodzaju sprzęt ogrodowy mają za zadanie sprawić także, by było to funkcjonalne i komfortowe miejsce. Dowiedz się, jakie akcesoria ogrodowe musisz kupić, by stworzyć najbardziej przytulny i wygodny ogród.

Wyposażenie ogrodu – meble ogrodowe

Zanim zdecydujesz się na konkretne meble, koniecznie zastanów się, czego oczekujesz od swojego ogrodu. Jeśli ma być miejscem, w którym będziesz przyjmować gości i urządzać duże przyjęcia kupisz innego rodzaju meble niż w przypadku, w którym będziesz spędzać tam tylko kilka chwil na wieczornym relaksie. W tym pierwszym przypadku pomyśl o rozkładanym stole i ławeczkach, możesz także zdecydować się na pawilon ogrodowy lub zaaranżować do tych celów taras. Jeśli nie zamierzasz wyprawiać przyjęć, koniecznie kup wygodne fotele, parasol, pod którym będziesz mógł się schronić i akcesoria ogrodowe do przechowywania drobiazgów.

Wybór mebli jest bardzo szeroki. Możesz zdecydować się na meble drewniane, metalowe lub z tworzywa sztucznego. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, warto jednak kierować się przede wszystkim trwałością. Wyposażenie ogrodu jest dość drogie, ale nie powinno się na nim oszczędzać, zwłaszcza, jeśli chcesz, by było solidne i służyło ci przez długie lata.

Akcesoria ogrodowe dla dzieci

Warto także wyposażyć ogród w akcesoria ogrodowe dla najmłodszych. Wystarczy zrobić niewielki kącik, w którym ustawisz piaskownicę, oczywiście wyposażone w narzędzia ogrodnicze do robienia zamków i babek z piasku. Wydaje się, że większość mebli i zabawek ogrodowych dla maluchów zajmuje mnóstwo miejsca, ale nic bardziej mylnego. Nawet w niewielkim ogrodzie możesz stworzyć przestrzeń idealną dla małych urwisów.

To prawda, że większe domki i place zabaw potrzebują sporo przestrzeni, jednak nie musisz montować wszystkich elementów. Zawieszona na solidnej gałęzi huśtawka to wspaniały pomysł. Do tego możesz wstawić do ogrodu niewielką drewnianą wieżę lub domek wykonane z bali lub klepek. Dzieciaki będą miały wtedy mnóstwo frajdy z przebywania w ogrodzie.

Grill i wędzarnia, czyli sprzęt ogrodowy do wspólnych biesiad

Sprzęt, bez którego nie można się obejść to oczywiście grill ogrodowy. Wspólne biesiadowanie przy smakowitych mięsach staje się już tradycją. Właśnie tym zaczynamy i kończymy każdy sezon. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni grill.

Powoli przemija moda na blaszane i przenośne grille. Są one oczywiście bardzo wygodne, lekkie i niezbyt drogie, jednak z drugiej strony także nietrwałe i dość małe. Coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie grilla ogrodowego. To wspaniała inwestycja, tym bardziej, że taka konstrukcja jest po prostu szalenie dekoracyjna i do każdego ogrodu doda wiele uroku. Zwłaszcza grille wykładane kamieniem lub te zbudowane z czerwonej cegły wspaniale się prezentują.

Taki sprzęt ogrodowy ma wiele zalet. Przede wszystkim szerokie palenisko i duży ruszt, na którym można przygotować porcje dla wszystkich biesiadujących. Jest solidny i bardzo długo będzie ci służył. Taki grill także łatwo można wyczyścić i utrzymać w idealnym stanie. Trzeba tylko zainwestować w materiały dobrej jakości.

Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie grilla w wędzarnię ogrodową. Nie jest trudno przerobić go w ten sposób, by ruszt był nisko, a w kominie można było umieścić haki z mięsem lub rybami do wędzenia. Najważniejszym elementem jest dobrze zaprojektowany wyciąg kominowy, by jedzenie faktycznie znajdowało się w dymie i to jeszcze w odpowiedniej temperaturze. Wędzarnia musi być także zamknięta, jednak to w niczym nie przeszkadza. Żeliwne drzwiczki nie psują całego efektu wizualnego, wręcz przeciwnie, jeszcze zwiększają atrakcyjność budowli. Tego rodzaju konstrukcje należą do tak zwanej małej architektury, co oznacza, że do ich postawienia nie potrzebujesz pozwolenia na budowę.

Miejsce na narzędzia ogrodnicze, czyli mała architektura

W ogrodzie musi być także miejsce na narzędzia ogrodnicze. Jeśli nie masz garażu lub masz w nim za mało miejsca, koniecznie pomyśl o wybudowaniu drewutni lub niewielkiej szopki na narzędzia. Taki budynek nie musi ci się kojarzyć z wiejskimi chałupkami. Jeśli wybierzesz odpowiedni projekt i zadbasz o dobór elewacji, może być elementem eleganckiego ogrodu. Nie musi być także duży. W formie miejsca do przechowywania akcesoriów i narzędzi dobrze sprawdzają się także różne wiaty i pawilony.

Takie miejsce jest przydatne także, jeśli uprawiasz rośliny. Jest idealne nie tylko do przechowywania narzędzi i doniczek, lecz także nawozów, nasion oraz cebul wykopanych na zimę. Jeśli zamontujesz tam jakieś źródło ciepła, możesz także przechowywać rośliny egzotyczne, które potrzebują specyficznej temperatury w okresie spoczynku, niższej niż pokojowa. Tego rodzaju budynki także należą do małej architektury i masz możliwość wybudowania ich bez pozwolenia, podobnie jak na przykład altankę ogrodową. Warto jednak mieć plan, na którym będziesz bazować.