Wyposażenie ogrodu - meble, mała architektura, grill, taras i inne

Wyposażenie ogrodu - meble, oświetlenie, grill i inne stałe elementy

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć niektórych elementów wyposażenia. Zwłaszcza meble ogrodowe są kluczowe, jednak warto zastanowić się także nad innymi akcesoriami i sprzętami. To one sprawiają, że ogród jest nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny i wygodny. Podpowiadamy, jakie wyposażenie ogrodu wybrać.

Meble ogrodowe – rodzaje i możliwości aranżacyjne

Wybór mebli do ogrodu nie jest prosty. Przede wszystkim dlatego, że są one bardzo ważnym elementem całej aranżacji. Powinny spełniać kilka bardzo istotnych aspektów. Muszą być nie tylko dopasowane stylem do aranżacji ogrodu, lecz także być funkcjonalne i wygodne. Jeśli zamierzasz przyjmować w ogrodzie gości, postaw na duży, rozkładany stół, nawet kosztem komfortowych leżanek. Te natomiast świetnie sprawdzą się w zacienionych częściach ogrodu, gdzie będziesz mógł zaszyć się i zrelaksować.

Meble ogrodowe mogą być drewniane, metalowe lub plastikowe. Te pierwsze są najbardziej klasyczne i najczęściej wykorzystywane. Coraz częściej widuje się w ogrodach także drewniane meble z palet. Najpowszechniejsze są takie pomalowane na biało, które idealnie wpisują się w styl skandynawski. Meble z palet są kojarzone raczej z lekkością i fantazją właścicieli ogrodu. W przeciwieństwie do wyginanych i bardzo ozdobnych mebli metalowych. One symbolizują elegancję i wytworność. Są przy tym bardzo wytrzymałe. To właśnie sprawia, że często się je wybiera. Najtańsze i najlżejsze meble plastikowe powoli tracą na popularności.

Grill ogrodowy czy wędzarnia?

Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie, jest grill ogrodowy. Do tej pory najbardziej popularne były grille przenośne, blaszane, wyposażone w kółka. Obecnie stawia się silniejsze i bardziej stabilne konstrukcje. Mają one bardzo wiele zalet, a główna jest taka, że murowany grill ogrodowy jest po prostu większy i można przygotować na nim więcej potraw. Ponadto jest po prostu także bardzo atrakcyjny. Zwłaszcza te wyłożone ozdobnym kamieniem lub czerwoną cegłą rzucają się w oczy i prezentują się bardzo dekoracyjnie.

Grill tego rodzaju może zostać wyposażony w wędzarnię. Wystarczy tylko zbudować dość długi komin dymny i zamontować nisko ruszty, tak, aby odległość między wędzonymi potrawami a ogniem była dość duża. Wędzarnia przyda się, jeśli chcesz się zdrowiej dożywiać i jeść mięsa czy ryby najlepszej jakości. Samodzielnie przygotowane będą wyjątkowym przysmakiem.

Idealne oświetlenie ogrodu

Ostatnim ważnym czynnikiem, który wpływa bezpośrednio na wygląd ogrodu jest oświetlenie. Pełni ono wiele funkcji, nie tylko sprawia, że ścieżki i rabaty nabierają baśniowego charakteru, lecz także zwiększa komfort i bezpieczeństwo nocnych biesiad na dworze. Z tego względu bardzo intensywnie oświetlone powinny być tarasy i altany ogrodowe. Warto zainwestować także w reflektor, który rozjaśni podjazd.

Maksymalne bezpieczeństwo zapewni także oświetlenie ścieżek ogrodowych. Tutaj nie jest potrzebne aż tak intensywne światło, wystarczy kilka ogrodowych lamp solarnych, które będą wskazywać drogę. Takie oświetlenie nie tylko zwiększa komfort, lecz także nadaje ogrodowi wyjątkowy charakter i refleksyjny, romantyczny klimat.