Wysiew aksamitki krok po kroku - terminy, instrukcja krok po kroku, porady
Aksamitka należy do rodziny astrowatych. Jest rośliną jednoroczną, chętnie uprawianą w przydomowych ogrodach oraz na balkonach i tarasach. Wysiew aksamitki wśród róż i tulipanów oraz wśród warzyw – ziemniaków, pomidorów i marchwi – ochroni te rośliny przed nicieniami, które nie tolerują zapachu wydzielanego przez gatunki Tagetes. Przeczytaj, kiedy siać nasiona aksamitki i jak wygląda uprawa z nasion.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aksamitkach.
Aksamitka – siew i uprawa z nasion
Kiedy siać nasiona aksamitki? Przystępujemy do wysiewu wczesną wiosną, do rozsadnika - w tej roli sprawdzą się plastikowe kubeczki, na tyle duże, by młode aksamitki mogły swobodnie się rozrastać. Rynek oferuje gotowe rozsadniki. Wypełniamy je, do wysokości około 2/3 pojemnika, specjalnym podłożem do siewu i pikowania, w którym przeprowadzimy wysiew aksamitki. Odpowiednim podłożem będzie również przeciętna ziemia ogrodowa.
Po zwilżeniu ziemi, rozpoczynamy siew roślin. Umieszczamy po jednym nasionku, na środku każdego kubeczka. Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi i tak przygotowane – lekko podlewamy. Rozsadnik umieszczamy w domu lub w szklarni, w ciepłym miejscu. Gdy na roślinkach pojawią się pąki, przystępujemy do przesadzania.
Zanim rośliny trafią do większych pojemników, przez kilka dni zaprzestajemy podlewania, by bez problemów wyjąć sadzonki z rozsadnika. Roślinkę delikatnie wyjmujemy z kubeczka i umieszczamy w większej doniczce, wypełnionej ziemią. Od kwietnia do połowy maja aksamitki będą rosnąć w domu lub w szklarni. Zanim trafią do gruntu, powinny zostać zahartowane, na tydzień przed zasadzeniem na stałym miejscu - w czasie słonecznej pogody ustawiamy kwiaty aksamitki na balkonie. Odpowiedni termin na sadzenie aksamitek do gruntu to druga połowa maja, gdy minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie aksamitki.
Kwiaty aksamitki sadzimy na słonecznym stanowisku. Rośliny będą również dobrze rosnąć w lekkim cieniu. Korzystna dla roślin rozstawa to około 20cm x 30 cm. Zasadzone aksamitki podlewamy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wokół roślin warto wysypać środek na ślimaki. Kwiaty aksamitki będą zdobiły rabatki do pierwszych przymrozków. Kiedy przekwitną, warto zebrać nasiona roślin. Zanim kupimy nasiona popularnych gatunków aksamitek, takich jak aksamitka rozpierzchła czy aksamitka wąskolistna, upewnijmy się, czy pochodzą ze sprawdzonych sklepów i centrów ogrodniczych.
Kwiaty turki – popularne gatunki w naszym ogrodzie
Aksamitki, jednoroczne rośliny o delikatnych kwiatach, to śmierdziuszki lub kwiaty turki – nazywane tak z powodu charakterystycznego zapachu, wydzielanego przez korzenie i liście. Najczęściej uprawiane są aksamitka rozpierzchła i aksamitka wąskolistna, cenione za długi termin kwitnienia – od lipca do pierwszych przymrozków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie prymulki ogrodowej?
Aksamitka rozpierzchła Tagetes patula – dorasta do 30 cm wysokości. Podobnie jak inne gatunki aksamitek, preferuje stanowisko słoneczne i lekko zacienione. Dobrze rośnie na przeciętnej ogrodowej ziemi, o lekko kwaśnym i obojętnym odczynie pH. Wysiew aksamitki przeprowadza się wczesną wiosną do rozsadników, a na miejsca stałe sadzi się rośliny około 20 maja. Pielęgnacja Tagetes patulapolega na usuwaniu zwiędłych pędów, dzięki czemu umożliwimy aksamitce bujniejszy wzrost i obfitsze kwitnienie. Korzenie i liście aksamitki wydzielają mocny zapach, odstraszający nicienie i owady. Utrzymująca się w powietrzu wilgoć może wywołać porażenie szarą pleśnią. Wśród szkodników największym zagrożeniem dla rośliny są ślimaki.
Aksamitka wąskolistna Tagetes tenuifolia – jest rośliną o drobniejszych kwiatach niż u pozostałych gatunków Tagetes. Żółte i pomarańczowe koszyczki kwiatowe pięknie rozjaśniają ogrodowe rabatki. Pielęgnujemy rośliny, umiarkowanie je podlewając i usuwając przekwitłe pędy. Przy zasilaniu nawozami, zwróćmy uwagę, by nie zawierały nadmiernej ilości azotu, który spowoduje zmniejszenie kwitnienia aksamitki. Gatunek odporny jest na susze. Zapach korzeni i liści odstrasza nicienie, więc aksamitka wąskolistna jest skutecznym strażnikiem naszych upraw. Sadzona w pojemnikach, ozdobi balkony i tarasy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie pelargonii rabatowej.