Uprawa pomidorów z nasion - jakie wymagania mają pomidory koktajlowe i inne

Rozsada pomidora - na jakim stanowisku powinno przebiegać sadzenie pomidorów

Zanim przejdziemy do tego, kiedy wysiewamy pomidory, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny o jadalnych owocach. Jest to bardzo istotne, ponieważ właśnie dzięki temu uzyskamy duże, soczyste i smaczne plony. Pamiętajmy, że pomidory możemy sadzić do skrzynek, w tunelach foliowych, szklarniach, czy też w gruncie.

Pierwszym elementem jest to, by pomidory w gruncie były uprawiane na nasłonecznionych, ale osłoniętych od wiatru stanowiskach. Tyczy się to zarówno tradycyjnych pomidorów, jak i pomidorów koktajlowych. Dodatkowo musimy wiedzieć, że najlepiej radzą sobie one na ciepłych, przepuszczalnych i zasobnych w próchnicę glebach.

Jeszcze przed posadzeniem pomidorów powinniśmy pamiętać, by gleba była głęboko przekopana i wzbogacona kompostem lub obornikiem, który są naturalnym nawozem wspomagającym rozwój tych roślin. Oczywiście w trakcie uprawy pomidorów z nasion lub sadzonek, powinniśmy pamiętać o regularnym nawożeniu.

Pielęgnacja pomidorów koktajlowych i innych - niezbędne zabiegi pielęgnacyjne

Jeśli sadzimy rozsadę pomidora bądź przeprowadzamy wysiew pomidorów z nasion, powinniśmy wiedzieć, że w trakcie rozwoju krzewy pomidorów będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji. Zdecydowanie do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie.

Kiedy zasadzimy już pomidory na miejsce stałe, musimy zadbać o to, by odmiany wysokie były przywiązane do palików. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metalowych palików, ponieważ po nich nie przenoszą się chorobotwórcze grzyby, w przeciwieństwie do palików drewnianych. Zamiast palików możemy zastosować też sznurki lub druty. Takie rozwiązanie spowoduje, że owoce będą szybciej dojrzewały i nie będą się niszczyły.

Warto pamiętać również o usuwaniu pędów bocznych pomidora. Z reguły usuwa się wszystkie boczne pędy, zostawiając jedynie pęd główny, choć czasem można także prowadzić uprawę na dwóch pędach. Nie możemy zapominać też o regularnych opryskach, które przeprowadza się co około 7 dni i używa się do tego naturalne preparaty. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów krok po kroku.

Wysiew nasion pomidora - jak i kiedy wysiewać pomidory na rozsadę

Wysiew pomidorów - co musimy wiedzieć

Rozsada pomidora dostępna jest w sklepach ogrodniczych, ale możemy także przygotować własną rozsadę, co spowoduje, że będziemy mieli mniejsze koszty za zakup roślin. Jednak przygotowując rozsadę, musimy wiedzieć, że czeka nas zdecydowanie więcej pracy niż przy sadzeniu pomidorów z rozsady gotowej.

Rozsadę przygotowuje się z nasion pomidora. Nasiona dostępne są praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, a ich koszt nie jest wysoki. Warto jednak pamiętać o tym, by przed zakupem nasion sprawdzić ich datę przydatności. Musimy także podjąć decyzję, która odmiana będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Dodatkowo powinniśmy też wybierać sprawdzone sklepy ogrodnicze i nie kupować nasion na straganach.

Ważne jest to, by nasiona były prawidłowo przechowywane, ponieważ w przeciwnym razie mogą stracić one zdolność do kiełkowania. Niestety papierowe torebki, w których z reguły kupujemy nasiona pomidorów, nie są dobrą ochroną przed wilgocią, dlatego tak istotne jest, by mieć zaufanie do sklepu, z którego kupujemy pomidory.

Kiedy siać pomidory - najlepszy termin na to, kiedy wysiewać pomidory

Rozsadę pomidorów najlepiej produkować w okresie od II do III w kiełkowniku. Wtedy po około 4 tygodniach możemy zasadzić rozsadę do doniczek i wystawić je na parapety. Pamiętajmy, by nasiona pomidorów wysiewać do prawidłowo przygotowanego podłoża. Możemy do tego użyć gotowej już ziemi, którą kupimy w sklepie ogrodniczym, lecz mamy też możliwość samodzielnego przygotowania podłoża.

Sadzonki pomidorów w doniczkach
Uprawa pomidorów z nasion krok po kroku, czyli wysiew pomidorów i kiedy wysiewać pomidory

Podłoże powinno się przygotować na bazie z podłoża torfowego lub ziemi kompostowej. Dodatkowo do tych elementów warto dodać perlit, kompost z kory lub wermikulit, które poprawiają warunki powietrzne podłoża, istotne przy uprawie pomidorów. Jednak jak prawidłowo przeprowadzić wysiew pomidorów?

Otóż nasiona pomidorów powinny być wysiewane równomierne. Po wysianiu ich przykrywamy pomidory cienką warstwą ziemi, która powinna mieć grubość około 0,5-1 cm. Po okryciu nasion ziemią musimy delikatnie zwilżyć podłoże, pamiętając, by robić to bardzo delikatnie, tak, by nie wymyć nasion z gleby. Nasiona powinny być w glebie o temperaturze 22-25oC. Dodatkowo możemy okryć nasze pojemniki z nasionami folią, dzięki czemu wilgotność powietrza będzie odpowiednia. Natomiast nie możemy zapominać o odkrywaniu folii i wietrzeniu pojemników codziennie.

Kiedy nasiona już wzejdą, powinniśmy usunąć folię i obniżyć temperaturę gleby do około 16-20oC. W tym okresie musimy już pamiętać o regularnym nawożeniu. Po wypuszczeniu pierwszego liścia lub pierwszych dwóch liści konieczne jest przeprowadzenie pikowania pomidorów.

Sadzenie pomidorów - terminy i porady

Kiedy mamy posadzoną już rozsadę pomidorów i przeprowadziliśmy pikowanie, czyli zasadzenie pojedynczych roślin do oddzielnych doniczek, musimy teraz odpowiednio zadbać o rozsadę. Połowa maja to odpowiedni moment na to, by przesadzić pomidory na miejsce stałe do gruntu.

Pamiętajmy jednak o tym, by przed przesadzeniem rozsady zahartować młode pomidory, dzięki czemu nie będą one tak narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Hartowanie przeprowadza się na tydzień przed wysadzeniem rozsady do gruntu. Po hartowaniu rozsada będzie gotowa do sadzenia w gruncie.

Kolejnym elementem podczas uprawy jest zachowanie odpowiedniej rozstawy pomiędzy sadzonkami pomidorów. Pamiętajmy jednak, że różne gatunki i odmiany mają inną specyfikę i dlatego sadzone powinny być w innej rozstawie. Przez to powinniśmy zapoznać się szczegółowo z każdym gatunkiem.

ikona podziel się Przekaż dalej