Wysiew roślin jednorocznych

Rośliny uprawiane z rozsady

Uprawianie roślin z rozsady jest zdecydowanie trudniejsze i droższe niż wysiewanie roślin jednorocznych do gruntu. W tym sposobie ważne jest to, by rośliny były uprawiane w specjalistycznych warunkach, ponieważ rośliny mają bardzo duże wymagania, szczególnie w początkowym stadium rozwoju.

Pamiętajmy, że podłoże pod rośliny powinno być zdezynfekowane i żyzne. W jego składzie powinna być ziemia liściowa, gruboziarnisty piasek, perlit lub substrat z torfu wysokiego. Wysiewanie przebiega tradycyjną metodą rzutową, a następnie wykonuje się pikowanie. Można również od razu rozmieścić nasiona w wielokomorowych pojemnikach.

Do gruntu rośliny wysiewamy zazwyczaj w V, ale pamiętajmy, że by nasiona były gotowe, musimy je wcześniej wysadzić np. w szklarni. Wysiew w szklarni w przypadku roślin najbardziej odpornych zaczyna się już w I, natomiast najczęstszym terminem jest II i III, czasem nawet połowa IV. Warto wiedzieć, że produkcja rozsady trwa 1-4 miesiące. Zastanawiasz się, kiedy siać warzywa? Sprawdź także ten artykuł z terminami siewu poszczególnych warzyw.

Rośliny uprawiane z wysiewu do gruntu

W tym przypadku rośliny w ciągu jednego okresu wegetacyjnego przechodzą cały cykl rozwojowy. Zwykle rośliny uprawiane w ten sposób nie mają dużych wymagań glebowych, a także nawozowych, dzięki czemu ich uprawa jest łatwa, ale i stosunkowo tania. Te rośliny jednoroczne stosowane są w ogródkach przydomowych, na rabatach, kwietnikach i balkonach.

Aby rośliny dobrze się rozwinęły, należy zapewnić im stanowisko słoneczne oraz glebę przepuszczalną i próchniczą o bardzo dobrych stosunkach wodno-powietrznych, której struktura będzie gruzełkowata, a odczyn obojętny. Pamiętajmy też o tym, by regularnie odchwaszczać podłoże wokół roślin. Jeśli zapewnimy te wszystkie warunki, wtedy już po 2-3 tygodniach zobaczymy pierwsze oznaki kiełkowania.

Rośliny jednoroczne powinny być wysiewane od końca IV i w pierwszej połowie V. Jeśli gatunki są bardziej odporne na niskie temperatury, wtedy z powodzeniem możemy pozwolić sobie na sadzenie roślin już na końcu III. Jeśli chodzi o sposób wysiewu, mamy całkowitą dowolność, ponieważ nasiona możemy wysiewać rzędowo, rzutowo, a nawet gniazdowo. Jednak pamiętajmy o tym, że rośliny już posadzone nie powinny być przesadzane, bo możemy w ten sposób uszkodzić ich system korzeniowy.

Warto też pamiętać o zasadzie, że głębokość sadzenia powinna być trzykrotnością średnicy nasion. Kolejnymi elementami ważnymi podczas uprawy jest to, by przerywać zbyt gęste wschody, spulchniać podłoże oraz regularnie podlewać i nawozić roślinę. Nie można zapomnieć również o zabiegach ochronnych, usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów i podwiązywaniu pnących roślin.

Wysiew roślin dwuletnich

W przypadku roślin dwuletnich, cały cykl rozwoju przechodzi przez dwa sezony wegetacyjne. W pierwszym roku uprawy tworzone są przez roślinę organy wegetatywne, natomiast dopiero w drugim roku uprawy rośliny kwitną, owocują, wydają nasiona, aż w końcu obumierają. Charakterystyczne jest to, że większość z tych roślin dość dobrze znosi zimę, natomiast pamiętajmy o tym, że bezśnieżne i bardzo mroźne zimy są ciężkie nawet dla tych odpornych roślin.

Wysiew roślin, w tym wysiew roślin jednorocznych, wysiew roślin dwuletnich oraz wysiew roślin bylinowych krok po kroku
Wysiew roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin krok po kroku - poradnik praktyczny

Nasiona roślin kiełkują już w przeciągu 1-2 tygodni, o ile utrzymane są odpowiednie warunki. Dla roślin wieloletnich powinniśmy przygotować spulchnione, wilgotne i wyrównane podłoże. Można je wysiewać w tunelach foliowych, inspektach lub na rozsadnikach. Oczywiście sposób wysiewu zależy od nas, bo możemy zrobić to rzędowo lub rzutowo. Termin wysiewu nasion zaczyna się już w V, a kończy w VIII, lecz pamiętajmy, by był on odpowiednio dobrany do danego gatunku rośliny.

Poza sposobem wysiewu roślin dwuletnich nie możemy również zapominać o różnego typu zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak np. spulchnianie i odchwaszczanie podłoża. Poza tym bardzo ważne jest podlewanie i wykonywanie wszelkich zabiegów ochronnych. Po wysadzeniu na miejsce stałe powinniśmy wykonać również nawożenie, które powtarzamy na jesień i na wiosnę. Nie zapominajmy o okrywaniu roślin iglastymi gałązkami na zimę. Przy tym jednak warto wiedzieć, że rośliny przykrywa się dopiero późną jesienią, a odkrywa wczesną wiosną.

Wysiew bylin

Do bylin zaliczane są różne rośliny, mianowicie wieloletnie rośliny zielne, rośliny o zdrewniałej tkance, gatunki wieloletnich traw i paproci, a także krzewy i krzewinki. Charakterystyczne dla tych roślin jest także to, że już po kwitnieniu i owocowaniu ich pędy zamierają, ale organy spichrzowe w postaci bulw, cebul i kłączy, pozostają.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie byliny przetrwają mroźne i bezśnieżne zimy, zwłaszcza te, które pochodzą z cieplejszych stref klimatycznych. Tutaj istotne jest to, by gatunki te wykopywać na jesień. Dodatkowo niektóre gatunki roślin okrywa się na zimę gałązkami iglaków lub torfem.

Jeśli chodzi o samo wysiewanie bylin, czyli ich generatywne rozmnażanie, przebiega ono tak, jak w przypadku roślin dwuletnich. Natomiast do późniejszego rozmnażania roślin, które przebiega w sposób wegetatywny, wykorzystywane są łuski, liście i pędy, a nawet organy spichrzowe, czyli cebule, kłącza, bulwy i rozłogi.

ikona podziel się Przekaż dalej