Yucca - opis i popularne rodzaje

Juka jest rośliną zaliczającą się do rodziny agawowatych. Najprościej możemy tę roślinę podzielić na domową, jak i również uprawianą w ogrodzie. Tak naprawdę mamy do czynienia z ponad 50 gatunkami, które w większości przywędrowały do nas z terenów Ameryki Północnej, jak i również Środkowej. Najczęściej mamy do czynienia z krzewami, chociaż niektóre gatunki rosną również w formie drzew.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze gatunki, to do nich zalicza się przede wszystkim:

  • Juka gwatemalska (Yucca guatemalensis) - określana również mianem juki słoniostopej lub juki domowej, ponieważ doskonale sprawdza się do uprawy w doniczce w warunkach domowych. Roślina dorasta maksymalnie do 1-1,5 metra wysokości. Szablaste liście osiągają długość kilkudziesięciu centymetrów. Doniczkowa juka nie jest zbyt wymagającą rośliną w uprawie. Ponadto jej pielęgnacja również nie powinna stwarzać większych problemów nawet początkującym hodowcom. Najważniejsze jest pamiętanie o regularnym podlewaniu.
  • Juka karolińska (Yucca filamentosa) - określana również jako krępla karolińska lub też szpilecznica włóknista. Jest to roślina, którą można uprawiać w ogrodzie. Juka zewnętrzna doskonale radzi sobie z naszymi warunkami klimatycznymi. Juka karolińska doskonale radzi sobie z ujemnymi temperaturami. Jej uprawa nie zalicza się do zbyt skomplikowanych. Ważne jest stworzenie roślinie odpowiednie stanowisko, które powinno być przede wszystkim osłonięte od wiatru, jak i również wyróżniać się żyznym podłożem. Warto dodać, iż największą ozdobą są nie tylko liście, ale przede wszystkim białe kwiaty pojawiające się przez cały sezon wakacyjny.
  • Juka wyniosła (Yucca elata) - jest to kolejna odmiana doniczkowa, która również nie sprawia większych problemów związanych z uprawą. Ta doniczkowa juka wyróżnia się bardzo długimi i wąskimi liśćmi.
  • Juka aloesowa (Yucca aloifolia) - roślina, którą można z powodzeniem uprawiać w doniczce w warunkach domowych. Ta doniczkowa odmiana jest bardzo podobna do juki gwatemalskiej. Jednak w odróżnieniu od niej tutaj mamy do czynienia z nieco inną specyfikacją liści, które nawet jak są bardzo suche, to nadal zostają przytwierdzone do pnia.

Roślina ozdobna - uprawa

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że uprawa juki będzie zależeć od jej konkretnego gatunku. Jak powyżej można było zauważyć, kwiat ten można hodować zarówno jako domowy, jak i również na zewnątrz. Jeżeli interesuje nas juka zewnętrzna, czyli juka karolińska, to faktycznie najlepiej jest zadbać o słoneczne oraz osłonięte stanowisko. Juka zewnętrzna najlepiej będzie czuła się na przepuszczalnych oraz żyznych glebach.

Natomiast chcąc uprawiać jukę domową, to należy koniecznie zadbać o jasne stanowisko, jednak bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Tak jak, juka zewnętrzna, domowy gatunek doskonale rośnie na przepuszczalnych oraz lekkich glebach. Warto roślinę w okresie wakacyjnym przetrzymywać na tarasie lub balkonie. Oczywiście pamiętając przy tym, że domową odmianę gwatemalską nie wystawiamy na działanie słońca. Ponadto ten domowy gatunek powinien być regularnie podlewany, ale w bardzo niedużych ilościach. Doniczkowa juka ma zdolność do magazynowania wody, zatem doskonale poradzi sobie w przypadku suszy, jak i również nieco zapominalskich hodowców.

Pielęgnacja Juki

O tym, jak pielęgnować jukę domową oraz ogrodową, tak naprawdę przekonamy się, zapoznając się z kilkoma prostymi czynnościami. Główna pielęgnacja juki obejmuje regularne podlewanie. Jak już wcześniej wspomniano, zarówno juka zewnętrzna, jak i również doniczkowa, wolą mniej obfite podlewanie. Roślina doskonale poradzi sobie z suszą. Natomiast zbyt obfite podlewanie doprowadzi do gnicia korzeni. Jeżeli zauważymy również, że liście zaczynają więdnąć, to również warto ograniczyć podlewanie. Oczywiście wcześniej sprawdzając, czy rzeczywiście doszło do przelania donicy.

Juka rosnąca na zewnątrz, dorodna odmiana juki rosnącej w ogrodzie, jakie są ceny juki w sklepach
Jakie są odmiany juki i jak wyglądają poszczególne gatunki juki, jakich warunków w ogrodzie potrzebuje juka

Jak pielęgnować jukę? Trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, że pielęgnacja, to nie tylko podlewanie rośliny. Musimy również pamiętać o odpowiednim zimowaniu. Doniczkowa roślina powinna wejść w stan spoczynku. Dlatego zimą jej uprawa powinna być przeniesiona do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza. Natomiast juka karolińska zdecydowanie lepiej poradzi sobie z ujemnymi temperaturami. Jeżeli jednak będzie nam zależeć na obfitym kwitnieniu, to dobrze jest okryć kwiat na zimę. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji juki ogrodowej.

Co warto wiedzieć, mając jukę domową?

Zarówno juka doniczkowa, jak i również kwiat uprawiany w ogrodzie, nie powinny nam stwarzać większego problemu. Jednak warto zapoznać się z kilkoma poradami, aby jeszcze lepiej pielęgnować rośliny. Domowy kwiat powinien być przesadzany przynajmniej raz na 2-3 lata. Musimy dokładnie obserwować, czy korzenie zaczynają wydostawać się przez doniczkę. Wtedy też należy domowy okaz pielęgnować przez wiosenne nawożenie.

Jeżeli chodzi o jukę ogrodową, to w jej przypadku bardzo rzadko nieprawidłowa pielęgnacja przyczyni się do braku kwitnienia. Warto dowiedzieć się, jak pielęgnować ten kwiat, aby móc się cieszyć pięknym widokiem kwiatostanów. Przede wszystkim musi być zapewnione odpowiednie podlewanie, jak i również nawożenie. Dodatkowo uprawa juki karolińskiej nie powinna odbywać się w zacienionym miejscu. Jeżeli roślina przemarznie, to jak już wcześniej wspomniano, mogą pojawić się problemy z kwitnieniem.

Juka - przykładowe ceny

Jak widać, juki są gatunkami roślin, które można z powodzeniem uprawiać bez większego doświadczenia. Jeżeli jesteśmy zainteresowani tego typu roślinami, to na pewno chcemy się dowiedzieć również, jak prezentuje się cena poszczególnych odmian. Dzięki temu rzeczywiście będzie nam łatwiej stwierdzić, czy zdecydujemy się na domowy kwiat, czy może jednak odmianę ogrodową.

Przykładowe ceny juki oraz innych roślin ozdobnych

Nazwa produktu

Cena

Juka karolińska Color Guard dwukolorowa

Cena od 32,90 zł

Juka karolińska

Cena od 5,26 zł

Juka karolińska Filamentosa

Cena od 28,51 zł

Yucca wysokość 135 cm

Cena od 164,15 zł

Yucca Rostrata Multiheads

15 0000,00 ZŁ

Juka słoniowata, wysokość 2,5 metra

2 500,00 zł

Yucca Rostrata Hidra, Juka Hidra

6 500,00 zł

Yucca Nolina Longissimum

2 500,00 zł

Juka gwatemalska 20 letnia, wysokość 4,5 metra

1 100,00 zł

Małpie drzewo Araukaria chilijska 3-letnia, doniczka 3-litrowa

120,00 zł

Małpie drzewo Araukaria chilijska

140,00 zł

Araucaria overig, małpie drzewo, wysokość 55 cm

21,49 zł

Hortensja bukietowa Vanille Fraise

12,90 zł

Katalpa Żółtokwiatowa Surmia Balot 10 szt.

52,00 zł

Eukaliptus niebieski

29,99 zł

Malwa drzewiasta

18,00 zł

Trzmielina oskrzydlona, ognisty płonący krzew

11,90 zł

Wiśnia japońska Kiku Shidare Zakura, wysokość 120 cm

50,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej