Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Oto 3 najlepsze rośliny
Wrzosy to ulubione rośliny jesieni. Piękny pokrój, niewielkie rozmiary i intensywne kolory kwiatów – jak ich nie uwielbiać? Nic dziwnego, że tak często pojawiają się w ogrodach i na balkonach. Najczęściej uprawia się je w pojemnikach i ozdobnych donicach. Jakie rośliny można posadzić razem z nimi w doniczce na balkonie? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wrzosy w kompozycjach na balkonie
Kompozycje z wrzosami w roli głównej cieszą się dużym powodzeniem. To naprawdę piękne i godne uwagi kwiaty. Czasami w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można kupić gotowe kompozycje wrzosów w ozdobnych donicach czy wydrążonych pniach drzew. Zazwyczaj są to kompozycje z kilku różnych odmian kolorystycznych tych ciekawych i bogatych roślin. Jednak wrzosy nadają się także do kompozycji wielogatunkowych. Jednak trzeba wiedzieć, że te niezwykłe kwiaty mają dość specyficzne wymagania i warunki ich uprawy różnią się od typowych.
Zestawienie wrzosów z innymi roślinami jest o tyle trudne, że wrzosy i wrzośce muszą mieć zapewnione kwaśne podłoże. Inaczej ich uprawa spali na panewce, zarówno na balkonie, jak i w gruncie. I o ile jest więcej kwiatów i krzewów gruntowych, które lubią kwaśne środowisko, o tyle na balkon jest coś trudniej dobrać, zwłaszcza w naszym klimacie. W ogrodzie dobrze będą się prezentowały trawy ozdobne i byliny o dekoracyjnych liściach, a także krzewy kwitnące na żółto, biało czy różowo, jak azalie. Kwiaty rosnące w jednej doniczce z wrzosami muszą znosić warunki nasłonecznienia i dość regularnego podlewania miękką wodą, ale w małych ilościach.
Z czym łączyć wrzosy w doniczce?
Uprawa wrzosów nie jest trudna, jeśli tylko zapewni się im odpowiednie stanowisko. Warto więc dobrać do nich kwiaty tak samo mało wymagające.
Z wrzosami dobrze komponują się rośliny o ciekawych liściach. Na balkonie świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju żurawki. Mniejsze odmiany wspaniale prezentują się w skrzynkach i donicach balkonowych. Na ich przedzie można zasadzić właśnie wrzosy, których fioletowy lub purpurowy kolor pięknie się będzie odcinał na tle ciemnozielonych liści. Żurawki mają dziesiątki ciekawy odmian, które dobrze sprawdzą się w takiej roli. Dzięki temu możesz stworzyć własną, nieszablonową kompozycję, zachwycającą kolorami lub kontrastowym zestawieniem.
Wrzosy dobrze sprawdzają się w kompozycji z iglakami. Wiele iglaków ma piękne, karłowate odmiany, bardzo niskie, które sadzi się na balkonach. A ponieważ krzewy iglaste lubią słońce i kwaśne podłoże, warto obsadzić je dookoła wrzosami. Dzięki temu w skrzynce balkonowej możesz stworzyć namiastkę lasu, naprawdę zachwycającego. Uprawa iglaków zakłada regularne i dość obfite nawożenie, ponieważ inaczej mogą gubić igły lub brązowieć, ale wrzosy także dobrze będą to znosić, o ile podłoże będzie dość dobrze przepuszczalne.
Mniej oczywistym wyborem do wrzosów jest skimia japońska. To mało popularna roślina ozdobna, bardzo dekoracyjna przez cały rok. Jest zimozielona, co ładnie współgra z wrzosami. Skimia japońska wiosną ma drobne, białe kwiaty zebrane w grona. Jednak najpiękniejsza jest potem, kiedy to jesienią wypuszcza już różowe kuleczki pąków, które do wiosny czekają na rozkwit. Roślina ma formę niewielkiego krzewu, więc fioletowe krzewinki wrzosów pięknie przy niej wyglądają, a pielęgnacja tych roślin wygląda bardzo podobnie. Sprawdź także ten artykuł: Jak pielęgnować wrzosy? Podlewanie, uprawa i pielęgnacja krok po kroku.
Pielęgnacja i podlewanie wrzosów w doniczce
Podlewanie wrzosów jest konieczne przez cały rok. Warto wiedzieć jednak, że rośliny nie znoszą zbyt mokrego podłoża – mogą wtedy chorować i gnić. Zalanie korzeni nie jest korzystne, ale w okresie kwitnienia roślina potrzebuje dość dużych dawek wody. Wrzosy podlewa się nawet codzienne lub co drugi dzień, zwłaszcza w upalne dni. Dotyczy to szczególnie roślin posadzonych w małych, wąskich doniczkach, ponieważ wtedy woda szybciej paruje.
Wrzosy są wieloletnie i można je przezimować na balkonie. Najlepiej zostawić je tak, jak stoją. Wiosną przycina się je krótko, dzięki czemu pobudzą się do życia, zaczną się krzewić i obficiej kwitnąć. W okresie wiosennym stosuje się nawozy do roślin kwitnących lub dedykowane preparaty specjalne do wrzosów i wrzośców. Sprawdzą się także nawozy do azalii, rododendronów lub borówek amerykańskich. Nawożenie warto zakończyć przed nadejściem jesieni.
Rośliny można sadzić przez cały sezon, trzeba tylko uważać na podłoże. Powinno być przepuszczalne, ale żyzne i dobrej jakości. Na dno doniczek warto wysypać warstwę drenażu, by zapobiec gniciu korzeni. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziesz ziemię do wrzosów, azalii i rododendronów – to najlepszy wybór, ponieważ podłoże musi być naprawdę kwaśne. Standardowa ziemia ogrodowa lub doniczkowa nie ma odpowiednio niskiego poziomu pH.
Bibliografia:
- https://www.pkwsa.pl/z-czym-laczyc-wrzosy-w-doniczce/ dostęp 20.10.2023r.
- Poradnik ogrodnika. Kwiaty balkonowe i tarasowe, praca zbiorowa, 2015 r.